Większy komfort i niższe rachunki
W naszych warunkach klimatycznych każdy dom wymaga ocieplenia. W odpowiednich warunkach termicznych mieszka się bardziej komfortowo, a rachunki za ogrzewanie nie przyprawiają o ból głowy. Najwięcej ciepła, a wraz z nim cennej energii, ucieka z budynku przez ściany, dach i podłogę. Jak je zaizolować?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są normy dotyczące termoizolacyjności przegród domu
Jak ocieplić podłogę na gruncie
Jak izoluje się ściany
W jaki sposób zabezpieczyć dach przed ucieczką ciepła
Koszty ogrzewania stanowią znaczącą pozycję w budżecie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Dlatego tak dużą wagę przykłada się obecnie do prawidłowego ocieplenia budynków. Jak pokazuje symulacja Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu EUMEPS, po termomodernizacji domu typu "kostka" o powierzchni 127 m², wybudowanego w latach 60. XX w., zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się niemal o połowę. O tyle też udało się ograniczyć wydatki na ogrzewanie!
Tendencja ta wynika również z przepisów dotyczących termoizolacyjności domów, które kilka lat temu zostały zaostrzone. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. 2022 poz. 1225), maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U przegrody nie może być wyższa niż:
0,3 W/(m²·K) w przypadku podłogi na gruncie i stropu nad nieogrzewaną piwnicą;
0,2 - ścian zewnętrznych;
0,15 - dachu, stropodachu i stropów ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze