Renowacja lub wymiana
Każde ogrodzenia co kilka albo kilkanaście lat warto odnowić. Najwięcej zabiegów trzeba przeprowadzić przy płocie z drewna, najbardziej bezobsługowe jest to wykonane z metalowych prefabrykowanych elementów, zabezpieczonych fabrycznie przed rdzewieniem, oraz murowane z cegieł lub bloczków.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
W jaki sposób odnowić drewniane ogrodzenie
Czym pomalować metalowe przęsła
Kiedy lepiej zdecydować się na nowy płot
Jakie wypełnienie ogrodzenia wybrać
Przed rozpoczęciem budowy domu na nowej działce, zwykle wznosi się ogrodzenie tymczasowe, np. z siatki, które po zakończeniu inwestycji wymienia się na stałe. Ponieważ trzeba na to zadanie przeznaczyć minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, część inwestorów taki wydatek odsuwa na później. Najpierw wykańczają wszystkie wnętrza, urządzają ogród, układają nawierzchnie na ścieżkach i podjeździe.
W przypadku budowy prowadzonej na ogrodzonej już działce, czasem wystarczy istniejący płot odnowić, zwłaszcza jeśli jest stabilny i pasuje stylistycznie do architektury domu oraz otoczenia. Z naprawami ogrodzenia nie należy czekać, bo zdecydowanie łatwiej i taniej jest wykonać drobne miejscowe naprawy niż kupić nowe. Siatkę z rolki bądź drewniane lub metalowe przęsła można też dość łatwo wymienić.
Przed przystąpieniem do naprawy ogrodzenia, zawsze warto oszacować koszt i zastanowić się nad jej opłacalnością.
Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach jedynym rozwiązaniem może jednak okazać się usun...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze