Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę

Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.

Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass. Lokalizacja - na strychu. Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc poprzedni dom wyposażyłem w inteligentnie sterowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W obecnym z bali - który kupiliśmy z żoną, gdy miał już 20 lat - zastaliśmy klasyczną wentylację grawitacyjną. Od razu odczuliśmy różnicę w komforcie mieszkania, dlatego podczas generalnego remontu w 2019 r. zdecydowałem się również w nim założyć rekuperację. W istniejącym budynku nie było to łatwe! Z tego powodu najpierw wyszukałem profesjonalną firmę, zajmującą się takimi systemami, by upewnić się, że jest to możliwe. W trakcie wizji lokalnej omówiłem ze specjalistami szczegóły mojego zapotrzebowania i skontaktowałem ich z wykonawcą (to on miał rozprowadzić kanały wentylacyjne). Fachowcy zarekomendowali centralę z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem ciepła. Dzięki jego pracy w sezonie grzewczym powietrze nawiewane przez wentylację nie jest za suche (to dlatego, że jego membrany przepuszczają i ciepło, i wilgoć). Technicy wytypow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł Poznaj ofertę lub
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom, wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.