Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Wybór działki

Wybór działki
Nie jest łatwo kupić dobrą działkę. Tych najlepiej zlokalizowanych, z dostępem do mediów, o idealnym kształcie, jest niewiele, poza tym zazwyczaj nie są tanie. Dlatego zakup parceli to często wynik kompromisów.

Projekt i wykonawca

Projekt i wykonawca
Po wyborze działki czas na projekt domu. W-pierwszej kolejności trzeba rozstrzygnąć, czy będzie on opracowywany indywidualnie, czy też wybierzemy coś gotowego, z-katalogu. Pierwsza opcja jest droższa, ale możemy być pewni, że otrzymamy coś niepowtarzalnego. Projekt typowy jest tańszy, co nie znaczy, że gorszy.
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Fundamenty

Ciepła płyta fundamentowa dla każdego
Płyta Fundamentowa Legalett to rozwiązanie łączące optymalną konstrukcję fundamentu z nowoczesnymi i ekonomicznymi technologiami dedykowana klientom, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, solidność i energooszczędność. Ciepła płyta fundamentowa do podstawa do stworzenia ciepłego domu!
Folia hydroizolacyjna IZOWINYL
Folia hydroizolacyjna IZOWINYL jest niezbrojoną folią, powstającą w procesie walcowania ze zmiękczonego polichlorku winylu. Z jednej strony jest moletowana, czyli ma wytłoczoną fakturę, co zapewnia stabilne i trwałe połączenie z zaprawą. Służy do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej czyli chroni budynek zarówno przed wodami przesiąkającymi, jak również agresywnymi wodami pod ciśnieniem.
Roboty ziemne i fundamenty
Fundament to podstawa każdego domu i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Obliczając jego parametry, pod uwagę bierze się wielkość budynku, szczególnie liczbę kondygnacji, technologię budowy i rodzaj użytych materiałów. Ale to nie wszystko. Bardzo wiele zależy też od gruntu na działce.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m. Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm. Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm. Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolnostojący garaż 45 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm. Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm. Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo- wapienny.
PAROC SOLID. Izolacja, na której możesz polegać!
Każdy, kto buduje dom, zna wartość materiału, na którym można polegać. A ponieważ komfort akustyczny i koszty ogrzewania budynku zależą bezpośrednio od jakości izolacji, warto postawić na rozwiązanie niezawodne w każdych warunkach. Z myślą o potrzebach inwestorów indywidualnych, firma Paroc Polska wprowadza do oferty nową płytę ogólnobudowlaną: PAROC Solid!
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Zastosowanie Folie paroizolacyjne - wszystkie rodzaje paroizolacji spełniają dwie funkcje: uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną strat ciepła w budynkach - od wewnątrz pomieszczeń montuje się paroizolacje ograniczające dopływ pary wodnej (w tej grupie są produkty o różnym oporze dyfuzyjnym: opóźniacze, regulatory i bariery parowe), a z zewnątrz membrany dachowe umożliwiające wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję.
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Coraz większa ilość budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych budowana jest w systemie dachów płaskich. Daje to inwestorowi możliwość zastosowania kilku rozwiązań uszczelnienia powierzchni dachu. Ogromna ilość pap wszelkiego rodzaju, styropapa, izolacje natryskowe i w końcu kilka rodzajów membran hydroizolacyjnych dachowych to wybór przed jakim stoi inwestor. Każde z rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, więc decyzja co do właściwego systemu wcale nie jest prosta.
Konstrukcja dachu
Planując dach trzeba podjąć szereg decyzji. Jedna z pierwszych dotyczy jego kształtu - może być płaski lub spadzisty. Inny ważny dylemat do rozstrzygnięcia to sposób wykonania więźby dachowej. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Różnice pomiędzy nimi rzutują nie tylko na trudność wykonania samej konstrukcji, ale także na ustawność poddasza.
Podsufitka BORYSZEW - jak wykończyć dach żeby wyglądał estetycznie, a jednocześnie był funkcjonalny?
Wśród budownictwa jednorodzinnego w Polsce od lat królują domy o wyeksponowanych, spadzistych dachach. Ich krawędzie wystają poza mury tworząc okap, niekiedy stanowią zadaszenie dla balkonów i tarasów. Jak sprawić aby wszystko wyglądało estetycznie? Zabudowy okapu dachowego można dokonać na wiele sposobów, a jednym z częściej wybieranym przez inwestorów jest zastosowanie podbitki z tworzywa sztucznego np. z PVC.
Pokrycia dachowe i rynny
Dach to zwieńczenie każdego budynku. Nie tylko chroni dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale jest też ważnym elementem architektonicznym. Musi być więc i trwały i estetyczny.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja.
Aneta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, markizy i rolety na oknach dachowych użytkują od 2009 r.
Zewnętrzne markizy na oknach dachowych: 10 szt., z siatki, filtracja gorąca 70%, bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Aneta i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2012 r.
Rolety: wewnętrzne, z prowadnicami. Poszycie z grubej tkaniny zaciemniającej. Sterowanie - manualne.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne użytkują od 2011 r.
Rolety: wewnętrzne, z materiału, zaciemniające i półzaciemniające. Lokalizacja - na oknach pionowych w salonie, sypialni, łazience, garderobie. Sterowanie - ręczne, z mechanizmem łańcuszkowym.
Ogrody zimowe
Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń, w której można się relaksować albo uprawiać roślinność. Można go wybudować w dowolnym momencie, również w użytkowanym już domu.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r.
Garaż: na dwa samochody, powierzchnia 42 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: dwie, wymiary 2400 × 2200 mm, segmentowe; wykonane z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor RAL 9006, ocieplenie z pianki PU o grubości 46 mm. Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N. Sterowanie: dwa dwukanałowe piloty i dwa przyciski na ścianie.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.
Garaż: przy bryle domu pasywnego, powierzchnia 28 m2; nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; 2500 × 2300 mm; z ocynkowanej stali, laminat antracytowy i biały; wewnątrz pianka PU 60 mm. Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N, ustawiona prędkość 16 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe.
Bramy garażowe
Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów. Oprócz sposobu otwierania, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, termoizolacyjność i estetyka.
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2018 r.
Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 5200 × 2350 mm; wykonana ze stali ocynkowanej o grubości 0,5 mm i wykończona laminatem drewnopodobnym; wewnątrz segmentów pianka PU o grubości 60 mm. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, system wykrywania przeszkody, wolne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - trzy piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Jak przygotować się do zakupu systemu grzewczego do domu jednorodzinnego?
Wybór systemu grzewczego to decyzja, której konsekwencje będą odczuwalne przez długie lata. Jej następstwem powinien być wysoki komfort cieplny i komfort użytkowania systemu oraz możliwie niskie koszty ogrzewania. Co warto wziąć pod uwagę, planując zakup urządzeń grzewczych do nowego lub modernizowanego domu?
Kotły i podgrzewacze
Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego ma wpływ nie tylko na koszty eksploatacyjne budynku, ale też komfort mieszkania. Warto więc poświęcić nieco czasu, aby zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Następna okazja może być dopiero za kilkanaście lat. Dlatego zawsze warto dodać ogrzewanie, nawet jeśli będziemy z niego korzystali tyko kilka zimnych miesięcy w roku.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Ciepło można rozprowadzić po domu w tradycyjny sposób, poprzez grzejniki, albo za pomocą ogrzewania podłogowego. Oba systemy można też połączyć, co daje bardzo dobre efekty.
REGULUSY - grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu
Gdy w przeszłości zadano pytanie doradcom pracującym w firmie REGULUS ®-system, co stanowiło największą przeszkodę w ich pracy, odpowiedź brzmiała: walka z mitami i przekłamaniami. Mitami były bezrefleksyjnie powtarzane opinie, mające swoje źródła w dawno nieistniejącej rzeczywistości, przekłamaniami stwierdzenia wynikające z niepełnej lub zbyt jednostronnej wiedzy.
SHARKBITE NEXUS - kompletny system złączy, rur i zaworów do instalacji sanitarno-grzewczych
John Guest jest uznawany za jednego z wiodących producentów złączy wtykowych na świecie. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza znakomitej jakości wytwarzanych produktów, kompleksowości asortymentu i dostaw oraz szeroko rozbudowanej sieci dystrybucji. Firma, przez 60 lat działalności, wypracowała sobie zaufanie i uznanie klientów na całym świecie. W połowie 2018 roku John Guest wstąpił w szeregi międzynarodowej grupy RWC przekazując jej zdobywane przez lata doświadczenie oraz rozwiązania.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.
Dom: pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2. Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC. Troje mieszkańców. Pompa ciepła: typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11. Używana do - przygotowywania c.w.u. Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.
Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r.
Dom: bliźniak, murowany, dwukondygnacyjny, razem o powierzchni 240 m2. Wentylacja grawitacyjna. Mieszkańcy - rodzice i małżeństwo z dzieckiem. Pompa ciepła: gruntowa; modulowana moc grzewcza 11,2 kW; sprężarka z technologią wtrysku pary EVI, COP 3,8. Używana do - ogrzewania domu i c.w.u. Źródło dolne - system solanka-woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 78 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe.
Dach solarny SUNROOF w twoim samowystarczalnym domu
Dziś nie wystarczy po prostu zaprojektować dom. Nie chodzi już tylko o funkcjonalność czy trwałość materiału. Trzeba pomyśleć o swoim stylu życia - zrównoważonym, komfortowym, naładowanym dobrą energią. Jak to osiągnąć? Dzięki nowym możliwościom produkcji i wykorzystania energii z dachem solarnym SunRoof.
Fotowoltaika - co warto wiedzieć?
Fotowoltaika pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię, a do tego jest przyjazna środowisku. To sprawia, że wielu właścicieli domów zastanawia się nad własną instalacją fotowoltaiczną. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji.
Kominy i kominki
Praktycznie każdy polski dom ma przynajmniej jeden komin. To bardzo ważny element budynku i o jego doborze należy zadecydować możliwie wcześnie - przed wyborem sposobu ogrzewania i wentylacji. Kominki to również częsty element wyposażenia domów. Mogą służyć wyłącznie jako ozdoba lub być uzupełnieniem systemu grzewczego budynku.
Asia i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Woda: z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: filtr mechaniczny (sznurkowy) i zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3.
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.
Woda: najpierw czerpana z płytkiej studni, obecnie z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: urządzenie multifunkcyjne, przed nim kolumna odżelaziająca. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: kolumna z węglem aktywnym. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4. Liczba łazienek - 2 i WC.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2018 r.
Woda: czerpana z płytkiej studni o głębokości 10 m; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.
Oczyszczalnia ścieków: drenażowa ze złożem żwirowym i przepompownią. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, za nim przepompownia, następnie w odległości 20 m studnia rozdzielająca i poletko filtracyjne z dwoma 30 m rurami rozsączającymi i kominkami odpowietrzającymi. Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 4, od dwóch lat 2.
Agnieszka i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2010 r.
Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. Wielokomorowe zbiorniki (m.in. z komorą napowietrzania i z pompą), za nimi w odległości 15 m studnia rozprowadzająca i filtr piaskowy w gruncie (pod studnią). Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 5.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego) oraz studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne o głębokości 1 m, nad nim 3 rury perforowane o średnicy 110 mm o długości 20 m, zakończone kominkami napowietrzającymi. Grunt: ilasty. Liczba stałych mieszkańców: 4.
Kanalizacja
Prawie każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Różnice dotyczą tego, co się następnie dzieje z nieczystościami. Mogą one trafiać do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Łazienkowy odpływ liniowy
Tradycyjny brodzik prysznicowy coraz częściej zastępowany jest przez odpływ liniowy zamontowany w posadzce. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne i nowoczesne, ale także bardzo wygodne.
VERDELINE - rozwiązania oszczędzające wodę
Oszczędzanie wody w czasach, gdy maleją zasoby wody pitnej, a jednocześnie rośnie jej cena, to problem, który powinien interesować każdego z nas. Do najbardziej efektywnych sposobów na oszczędzanie wody należy zamontowanie nowoczesnych baterii i natrysków zaopatrzonych w komponenty pozwalające na rozsądne jej użytkowanie. Prawdziwym sprzymierzeńcem oszczędzania wody, ale i wydatków w budżecie domowym jest armatura marki FERRO z systemem VerdeLine.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3. Ogrzewanie - kotłem na gaz propan. Na oknach dachowych markizy zewnętrzne. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 500 m3/h; średni roczny odzysk ciepła 88%; automatyczny letni by-pass; dwustopniowe filtry powietrza M5 i przeciwpyłowe. Sterowanie - przez naścienny panel elektroniczny i aplikację. Przewody wentylacyjne - okrągłe o szerokości 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - odwiert pionowy, o głębokości 100 m. Lokalizacja wymiennika glikol-powietrze i centrali wentylacyjnej w ogrzewanej kotłowni.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 179 m2; ściany z bali o grubości 25 cm z 12 cm ociepleniem z wełny mineralnej; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: włączona do układu wentylacji mechanicznej; inwerterowa jednostka zewnętrzna i kanałowa jednostka wewnętrzna, wydajność 5 kW; średni spręż dyspozycyjny do 150 Pa; hałas w trakcie pracy pracy 25 dB. Sterowanie - przez przewodową automatykę inteligentną. Lokalizacja jednostki wewnętrznej - na strychu, na rurze wychodzącej z centrali wentylacyjnej.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację. Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass. Lokalizacja - na strychu. Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.
Najwyższy poziom komfortu dopasowany do twojego wnętrza
Klimatyzatory pokojowe Climate Class 8000i to seria urządzeń wzbogacona o ekskluzywny design Bosch, szereg zaawansowanych funkcji i doskonałe parametry techniczne.
Centralne odkurzanie
Centralne odkurzanie to łatwy sposób na pozbycie się kurzu. Tego typu instalacja nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi i jest dość prosta w montażu. Nic dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Agnieszka i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt dobierali w 2020 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze białym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe, pogrupowane w modułowe zestawy. W systemie grzewczym z pompą ciepła i w wentylacji mechanicznej przewodowe regulatory pokojowe. Bezprzewodowe ściemniacze, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czujniki zalania.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.
Oświetlenie na domu: oprawy z klasą szczelności IP 65, biała barwa wszystkich źródeł światła, 2000-3000 K. Pod gzymsami oraz w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem 19 oczek LED o mocy 10 W (nad garażem 2 z czujnikiem zmierzchu i ruchu). U podnóża słupów podporowych 4 oprawy najazdowe ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W. Na słupie przy drzwiach wejściowych, a także na słupie przy wjeździe do garażu 2 kinkiety LED o mocy 10 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Oświetlenie na działce: z klasą szczelności IP 65. Reflektorki na szpilce 25 szt. Lampy w kształcie kuli z żarówkami LED o mocy 1 W - 13 szt. Oprawy najazdowe z żarówkami energooszczędnymi o mocy 10 W - 4 szt. Girlandy z żarówkami energooszczędnymi i taśmy LED. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Instalacje elektryczne
Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie mocy instalacji i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.
Karolina i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: markowe panele do sterowania systemem domu inteligentnego. Ramki ze szkła i łupka kamiennego. Łączniki klawiszowe i gniazda z PVC (z klapkami), w kolorze czarnym, pogrupowane w większe i mniejsze moduły; na klatce schodowej czujniki ruchu do automatycznego oświetlenia; gniazda do sprzętu RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacja alarmowa składa się z wielu połączonych ze sobą elementów - centrali, urządzeń sterujących, czujników i sygnalizatorów. Aby skutecznie chroniła dom, powinna być odpowiednio zaprojektowana. Zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy dopasują zabezpieczenia do poziomu zagrożenia. Podobnie jest z instalacją inteligentną. Jeżeli będzie właściwie zaplanowana i wykonana, znacznie poprawi się komfort mieszkania, zwiększy się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszty eksploatacyjne będą dużo niższe.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, piętrowy z garażem); ściany z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 240 m2. Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, w kolorze złamanej bieli, faktura baranek 1,5 mm. Ciemne elementy z farby fasadowej w kolorze antracyt. Orynnowanie - z PVC (antracyt). Parapety - z blachy. Cokół - otynkowany i pomalowany.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż. Elewacja: tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna. Orynnowanie - z blachy stalowej. Oświetlenie - LED.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, 400 m2. Ściany: dwuwarstwowe; warstwa nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm, termoizolacja ze styropianu grafitowego o grubości 25 cm. Elewacja: tynk silikonowy (kremowy) i okładzina z drobnych łupanych kawałków piaskowca; wokół okien i drzwi - obramowania i gzymsy ze styropianu. Cokół - wykończony piaskowcem. Podbitka - z otynkowanych płyt OSB. Orynnowanie - z PVC. Parapety - z płomieniowanych płyt granitu w kolorze beżowym.
Elewacje
Elewacja jest wizytówką domu, dlatego powinna być estetyczna i trwała. Należy ją wykonać z materiałów nienasiąkliwych, mrozoodpornych i niewrażliwych na promieniowanie słoneczne, bo stale wystawiona jest na działanie deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i słońca.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m. Opis dekoracji ścian. 1. Okładzina z gipsu imitująca cegły, pomalowana emulsją na kolor jasnoszary. 2. Tapeta winylowa w kolorze ecru. 3. Listwy podsufitowe wykończone tą samą farbą ścienną, przypodłogowe - farbą alkilową w kolorze białym.
Agnieszka i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, malowali ściany w 2016 r.
Pomieszczenie: łazienka o powierzchni 8 m2. Farby: najpierw gruntująca, następnie na suficie - lateksowa sufitowa, głęboki mat; na ścianach - lateksowe, z mieszalnika; połysk satyna, odporność na ścieranie klasa I i II; z atestami i certyfikatem jakości.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m. Opis dekoracji ścian. 1. Na ścianie z telewizorem - pionowe elementy o wysokości 7 m, wykonane ze sklejki (10 × 2,5 cm i wys. 2 m) oklejonej fornirem dębowym. 2. Na ścianie z kominkiem płyty gresowe imitujące biały marmur (120 × 240 cm). 3. Resztę przegród wykończono farbą ceramiczną w kolorze białym i grafitowym (RAL 7016).
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Salon: powierzchnia 50 m2 (razem z jadalnią), wysokość 2,82 m, ściany otynkowane zaprawą z kwarcem i gipsową. Opis dekoracji ścian. 1: panele 3D z gipsu na ścianie z telewizorem, przy wejściu na klatkę schodową, pomalowane farbą lateksową w kolorze białym. 2. Reszta ścian ma gładką powłokę również z białej emulsji lateksowej.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Posadzka: z paneli winylowych o grubości 4,5 mm; wymiary 1510 × 210 mm; klasa użyteczności 32; kolor miodowy dąb; stopień połysku mat. Gwarancja 20 lat. Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzka: z przemysłowo zaolejowanej trójwarstwowej deski podłogowej; wymiary 14 × 180 × 2200 mm (grubość części dekoracyjnej 2,5 mm); produkt polski z 20-letnią gwarancją. Podkład: standardowy z betonu (wykonany przez dewelopera), z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Posadzki
Ponadczasowy pakiet czy robiące w ostatnich latach furorę panele podłogowe? Odporne na wilgoć płytki ceramiczne czy przyjemna w dotyku wykładzina dywanowa? Wybierając materiał posadzkowy nie należy kierować się wyłącznie gustem, ale też zwracać uwagę na przeznaczenie danego pomieszczenia.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
Posadzka: z płyt gresu o wymiarach 15 × 90 cm (imitujących deski). Fugi 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, warstwa 10 cm styropianu, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Schody
Najważniejszym zadaniem schodów jest umożliwienie komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Wykonywane obecnie biegi pełnią też często dodatkową rolę - wyeksponowane stanowią ozdobę np. salonu. W związku z tym przy planowaniu schodów pod uwagę należy wziąć też ich walory estetyczne.
Podjazd, alejki, taras - jaką grubość kostki brukowej wybrać?
Wybór kostek oraz płyt brukowych jest bardzo duży i atrakcyjny. Radzimy, jak odnaleźć w szerokim asortymencie najlepsze produkty, dopasowane do naszych potrzeb. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać elementy na nawierzchnię podjazdu, ścieżek w ogrodzie czy tarasu.
Ponadczasowe piękno, czyli systemy tarasowe TWINSON
Naturalny wygląd, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne - to tylko kilka z wielu zalet kompozytowego systemu tarasowego Twinson, który dzięki palecie pięknych, naturalnych kolorów do wyboru oraz niemal nieograniczonym możliwościom w zakresie kształtu tarasu, pozwala stworzyć miejsce relaksu i wypoczynku, w pełnej harmonii z otoczeniem.
Tarasy
Taras można wykonać na wiele sposobów. Warianty różnią się nakładami pracy poniesionymi podczas budowy oraz kosztami. Efekt zależy nie tylko od zastosowanej technologii i użytych materiałów, ale przede wszystkim od prawidłowego wykonania.
Wanna ogrodowa - wszystko co trzeba wiedzieć
Wanna spa jest fantastycznym dodatkiem do ogrodu i miejscem spotkań rodziny i przyjaciół. Wpływa na komfort naszego wypoczynku, jakość snu i relacje. Rosnąca dostępność pozwala nam na naprawdę spory wybór - wybierzmy zatem mądrze, by dostarczała nam maksimum przyjemności a nie utrapienia.
Wanny z hydromasażem
Wanny z hydromasażem stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia łazienek. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię tych pomieszczeń, urządzenia do kąpieli mają jednak dość kompaktowe wymiary, a przez to ich funkcjonalność jest ograniczona. Modele przeznaczone do montowania na zewnątrz mają podobną zasadę działania, ale często przypominają bardziej minibaseny niż wanny. Mieszczą nawet 7-8 osób i wyposażone są w rozmaite funkcje, umożliwiające masaż niemal każdej części ciała.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Jeszcze niedawno wokół posesji najczęściej można było zobaczyć niedrogą siatkę stalową. Obecnie grodzimy nieco inaczej, bo oferta rynkowa znacznie się poszerzyła. Do wyboru są nowoczesne systemy ogrodzeniowe z drewna, metalu czy betonu. Bogata jest również oferta bram wjazdowych. Tradycyjne rozwierane wrota wypierane są obecnie przez modele przesuwne - najczęściej samonośne, wyposażone w automatykę.
Ogrodzenia JONIEC®
Firma Joniec ma w swojej ofercie ogrodzenia modułowe i łupane. Podstawową zaletą ogrodzeń modułowych jest łatwość montażu oraz wielość pomysłów aranżacyjnych. Natomiast ogrodzenia łupane oferują estetycznie wykonane, trwałe i solidne rozwiązania. Ogrodzenia łupane świetnie komponują się zarówno z ogrodem i resztą przydomowej przestrzeni, jak i z architekturą większości domów.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnie ułożyli w 2015 r.
Działka: grunt ilasty. Nawierzchnie: 1. Kostka z betonu, dwuwarstwowa; grubość 6 cm, w trzech wielkościach 10 × 16, 10 × 10 i 10 × 6 cm; kolor piaskowy i antracyt - ułożona na podjeździe, ścieżkach, placyku na basen, razem 210 m2. 2. Płyty z betonu i grys - na ścieżce przy tarasie. 3. Żwirowe placyki ozdobne - w głębi ogrodu. Obrzeża wyrobione z zaprawy betonowej, albo kostki granitowej.
Karolina i Krzysztof - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnie ułożyli w 2010 r.
Działka: grunt zwięzły, podmokły. Nawierzchnie: 1. Kostka z granitu (mała) - na podjeździe, opasce, ścieżce, łącznie na powierzchni 160 m2, rant z kostki bazaltowej. 2. Ścieżki z łupka szarogłazowego - między dwoma tarasami, przy hamaku.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2016 r.
Działka: grunt piaszczysty. Nawierzchnie: 1. Płyty z betonu, dwuwarstwowe, grubość 6 cm, 120 × 60 cm w kolorze szarym, cieniowanym - na ganku i chodniku od furtki do głównego wejścia. 2. Grys kwarcowy, frakcja 8/16 mm - na podjeździe do garażu o powierzchni 50 m2.
Nawierzchnie
Najbardziej rozpowszechniona kostka brukowa, tanie kruszywo, a może oryginalny bruk drewniany? Podjazd do garażu i trakty piesze wokół domu można wykonać na wiele sposobów. Wybór zależy od tego, ile czasu możemy przeznaczyć na prace budowlane i jak dużym budżetem dysponujemy.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT