Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
ABC Budowania 2021
ABC Budowania 2021
Kup ten numer
Redaktor naczelny poleca

ABC BUDOWANIA to numer specjalny miesięcznika BUDUJEMY DOM, w którym podpowiadamy jak prowadzić budowę bez błędów. Przygotowywane przez nas raz do roku wydanie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wynika to z jego formuły – na ponad 300 stronach kompleksowo opisujemy kolejne etapy budowy domu – od wyboru działki i projektu, przez charakterystykę najważniejszych technologii i instalacji, aż po tematykę wyposażenia wnętrz.

Wszystkie zagadnienia mają formę pytań, jakie najczęściej zadają inwestorzy, i fachowych odpowiedzi. W artykułach nie brakuje eksperckich komentarzy, a niektóre tematy poszerzyliśmy o doświadczenia inwestorów, którzy już wybudowali swoje domy. Mogą być one wskazówką dla każdego, kto dopiero planuje taką inwestycję.

Zapraszam do lektury,
Marta Tomaszewska
Z-ca Redaktora Naczelnego

RozwińZwiń
Ściany i stropy
PAROC SOLID. Izolacja, na której możesz polegać! Każdy, kto buduje dom, zna wartość materiału, na którym można polegać. A ponieważ komfort akustyczny i koszty ogrzewania budynku zależą bezpośrednio od jakości izolacji, warto postawić na rozwiązanie niezawodne w każdych warunkach. Z myślą o potrzebach inwestorów indywidualnych, firma Paroc Polska wprowadza do oferty nową płytę ogólnobudowlaną: PAROC Solid!
PAROC SOLID. Izolacja, na której możesz polegać!
PAROC SOLID. Izolacja, na której możesz polegać!
System budowy H+H H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H, jednego z wiodących producentów i dostawców bloczków z betonu komórkowego oraz elementów silikatowych w Europie. Na sukces firmy pracuje obecnie około 800 osób oraz 13 zakładów produkcyjnych, w tym 6 zajmujących się produkcją betonu komórkowego w Warszawie, Redzie, Lidzbarku, Gorzkowicach, Puławach oraz Żelisławicach i 7 specjalizujących się w wyrobach silikatowych w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Jedlance, Leżajsku, Ludyni, Kluczach i Przysieczynie.
System budowy H+H
System budowy H+H
Stropy gęstożebrowe RECTOR w 2 odsłonach Stropy gęstożebrowe w wydaniu sprężonych stropów RECTOR dostępne są w 2 wariantach materiałowych. Wypełnieniem przestrzeni międzybelkowych może być pustak betonowy (system RECTOBETON) lub ultralekkie panele drewnopodobne (system RECTOLIGHT). Oba rozwiązania mogą być stosowane równocześnie nad sąsiednimi pomieszczeniami. Stropy posiadają porównywalne parametry konstrukcyjne, natomiast różnią się sposobem wykończenia sufitu. Pustaki betonowe są tynkowane, a pod panelami wykonuje się sufity podwieszane, choć jak pokazuje wiele przykładów można też pozostawić oryginalną formę rezygnując z sufitów podwieszanych.
Stropy gęstożebrowe RECTOR w 2 odsłonach
Stropy gęstożebrowe RECTOR w 2 odsłonach
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń Zastosowanie wysokiej jakości styropianu marki AUSTROTHERM gwarantuje właściwe funkcjonowanie organizmu, jakim jest system ETICS, zapewniając najwyższe oszczędności w budżecie domowym, komfort i bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich.
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Styropian Austrotherm - zdrowe serce każdego systemu dociepleń
Poznaj ścianę jednowarstwową, która spełnia Wymagania Termiczne WT 2021 Od 1 stycznia 2021 roku zwiększyły się wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych nowo budowanych i remontowanych budynków. Oznacza to, że ściany, okna, dach i podłoga na gruncie muszą być jeszcze cieplejsze niż wcześniej. Przedstawiamy innowacyjny materiał budowlany Ytong EnergoUltra+, który nie tylko spełnia z nawiązką nowe normy termiczne, ale i pozwala na szybką budowę ścian jednowarstwowych.
Poznaj ścianę jednowarstwową, która spełnia Wymagania Termiczne WT 2021
Poznaj ścianę jednowarstwową, która spełnia Wymagania Termiczne WT 2021
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r. Dom: pasywny, parterowy z poddaszem i garażem; powierzchnia 142 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość przegród - parteru 2,75 m, kolankowej 1,40 m, wieńca 0,24 m. Część nośna z bloczków betonu komórkowego o grubości 36,5 cm. Ocieplenie z 20 cm styropianu grafitowego. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikatowy; wewnątrz tynk gipsowy i farba.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2013 r.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r. Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, z garażem); powierzchnia 240 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna wzniesiona z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Ocieplenie z 15 cm styropianu. Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk gipsowy.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Radek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2018 r.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2, wolnostojący garaż 45 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 40 cm. Warstwa konstrukcyjna nośna - ze szlifowanych pustaków ceramicznych o grubości 30 cm. Warstwa ocieplenia - 10 cm wełny mineralnej. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej siatka i grunt (będzie tynk silikonowy); od strony wnętrz tynk cementowo- wapienny.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Małgosia i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 129 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian - parteru 2,65 m, kolankowej 0,83 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna z bloczków betonu komórkowego 24 × 25 × 62,5 cm. Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 15 cm (białego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej na razie tylko siatka i grunt; od strony wnętrz płyty g-k i farba.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Kasia i Mariusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2013 r.
Ściany i stropy Wybór technologii i materiałów ściennych i stropowych to jedna z kluczowych decyzji stojących przed inwestorem. Rozwiązań jest wiele, dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat różnych wariantów. Ma to bowiem duży wpływ zarówno na koszty całej inwestycji, jak i na czas jej realizacji.
Ściany i stropy
Ściany i stropy
Konstrukcja dachu
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane Zastosowanie Folie paroizolacyjne - wszystkie rodzaje paroizolacji spełniają dwie funkcje: uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną strat ciepła w budynkach - od wewnątrz pomieszczeń montuje się paroizolacje ograniczające dopływ pary wodnej (w tej grupie są produkty o różnym oporze dyfuzyjnym: opóźniacze, regulatory i bariery parowe), a z zewnątrz membrany dachowe umożliwiające wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję.
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Folie paroizolacyjne i folie wytłaczane
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów Coraz większa ilość budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych budowana jest w systemie dachów płaskich. Daje to inwestorowi możliwość zastosowania kilku rozwiązań uszczelnienia powierzchni dachu. Ogromna ilość pap wszelkiego rodzaju, styropapa, izolacje natryskowe i w końcu kilka rodzajów membran hydroizolacyjnych dachowych to wybór przed jakim stoi inwestor. Każde z rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, więc decyzja co do właściwego systemu wcale nie jest prosta.
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Hydroizolacje dachów płaskich i tarasów
Konstrukcja dachu Planując dach trzeba podjąć szereg decyzji. Jedna z pierwszych dotyczy jego kształtu - może być płaski lub spadzisty. Inny ważny dylemat do rozstrzygnięcia to sposób wykonania więźby dachowej. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Różnice pomiędzy nimi rzutują nie tylko na trudność wykonania samej konstrukcji, ale także na ustawność poddasza.
Konstrukcja dachu
Konstrukcja dachu
Okna, drzwi i rolety
Okna i wyłazy z serii RESET - montaż na dachach o kącie nachylenia już od 5 stopni Okna dachowe standardowo montuje się na dachach połaciowych o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni, a na dachach płaskich od 0/2 do 15 stopni. Na rynku brakuje rozwiązań dla dachów skośnych o mniejszym kącie niż 15 stopni. Okpol znalazł rozwiązanie - okna i wyłazy dachowe zintegrowane z kołnierzem EPDM do montażu od 5 stopni!
Okna i wyłazy z serii RESET - montaż na dachach o kącie nachylenia już od 5 stopni
Okna i wyłazy z serii RESET - montaż na dachach o kącie nachylenia już od 5 stopni
Wysokiej jakości rolety screen i żaluzje fasadowe Firma Fart Produkt to toruński producent bram garażowych, rolet, żaluzji i innych systemów osłonowych. Firma powstała w 1994 roku, a jej produkty są dostępne w całej Polsce oraz poza jej granicami m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Czechach, Estonii. Potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych wyrobów są zdobyte przez nas certyfikaty i nagrody (m.in. Budowlana Marka Roku, Quality International 2020).
Wysokiej jakości rolety screen i żaluzje fasadowe
Wysokiej jakości rolety screen i żaluzje fasadowe
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r. Markizy zewnętrzne: na oknach dachowych i kolankowych, 10 sztuk, z siatki z prześwitem względnym 10%, w kolorze grafitowym. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r.
Emilia - Czytelniczka Budujemy Dom, markizy użytkuje od 2018 r.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych profili szerokości 40 mm (ocieplonych pianką PU), w kolorze antracyt (po obu stronach, farba proszkowa). Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - wysokości 20 cm, o sześciokątnym przekroju. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - elektryczne, radiowe; trzy piloty, aplikacja.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Agnieszka i Wojtek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2020 r.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r. Żaluzje fasadowe: z aluminium, w prowadnicach. Lamele - szerokości 70 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej grubości 0,42 mm. Kasety - z aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem. Sterowanie - elektryczne (przewodowe i radiowe), łączniki przy każdym oknie, w przyszłości aplikacja sprzężona z instalacją alarmową.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.
Paulina i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, żaluzje fasadowe użytkują od 2019 r.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r. Rolety zewnętrzne: podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych. Pancerze - z aluminiowych, laminowanych lameli o grubości 5 mm i wysokości 50 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - szerokości 70 mm. Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratowym. Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki. Sterowanie - na parterze elektryczne (przewodowe i radiowe), za pośrednictwem łączników na ścianie (pojedyncze, sekcyjne i centralne) oraz pilotem; na poddaszu ręczne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne użytkują od 2011 r. Rolety: wewnętrzne, z materiału, zaciemniające i półzaciemniające. Lokalizacja - na oknach pionowych w salonie, sypialni, łazience, garderobie. Sterowanie - ręczne, z mechanizmem łańcuszkowym.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne użytkują od 2011 r.
Danka i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne użytkują od 2011 r.
Aneta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, markizy i rolety na oknach dachowych użytkują od 2009 r. Zewnętrzne markizy na oknach dachowych: 10 szt., z siatki, filtracja gorąca 70%, bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Aneta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, markizy i rolety na oknach dachowych użytkują od 2009 r.
Aneta i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, markizy i rolety na oknach dachowych użytkują od 2009 r.
Ola - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne rolety na oknach fasadowych użytkuje od 2000 r. Rolety zewnętrzne: podtynkowe. Pancerz z aluminiowych profili szerokości 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice z PVC, szerokości 7 cm. Skrzynka z PVC, wysokości 20 cm. Klapa rewizyjna od strony pomieszczeń. Sterowanie - przy rolecie tarasowej elektryczne, z przyciskiem na ścianie; przy reszcie manualne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą. Lokalizacja - na parterze.
Ola - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne rolety na oknach fasadowych użytkuje od 2000 r.
Ola - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne rolety na oknach fasadowych użytkuje od 2000 r.
Aneta i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2012 r. Rolety: wewnętrzne, z prowadnicami. Poszycie z grubej tkaniny zaciemniającej. Sterowanie - manualne.
Aneta i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2012 r.
Aneta i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2012 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r. Dach: płaski, pokryty papą. Okno dachowe: na dach płaski, rozwierane, 90 × 100 cm; ramy z drewna sosnowego wykończonego lakierem bezbarwnym, 2 szyby i argon. Sterowane początkowo manualnie, po roku dodano przewodowe elektryczne, obsługa przy pomocy pilota.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r.
Monika i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, okno dachowe użytkują od 2017 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Dach: dwuspadowy 40° z dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 2 kolankowe, 70 × 70 cm i 70 × 110, ramy z drewna, 2 szyby i argon, lokalizacja w pokoju gościnnym (od frontu i wschodu); 11 obrotowych 70 × 110 cm, ramy z drewna i 2 szyby - nad klatką schodową po obu stronach kalenicy, w studiu 4 zgrupowane oraz jedno w łazience z ramami z PVC.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r. Dach: nachylenie 43°, z pofałdowaną dachówką betonową. Okna dachowe: Jedno obrotowo-uchylne, 114 × 140 cm, ramy z klejonego drewna sosnowego, 3 szyby, lokalizacja w sypialni małżeńskiej, na południowo-wschodniej połaci dachu. Jedno obrotowe, 90 × 140 cm, ramy z PVC, 2 szyby i argon, w łazience rodzinnej na północno-zachodniej połaci dachu. Wyłaz dwuszybowy.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, okna dachowe użytkuje od 2013 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r. Dach: o nachyleniu 35°, pokryty płaską dachówką ceramiczną. Okna dachowe: 13 obrotowych z osią obrotu w ½ skrzydła, wymiary 78 × 160 cm; 2 szyby i argon, nawiewniki o wydajności 16 m3/h; z ramami z klejonego warstwowo drewna sosnowego i jedno z ramami z PVC (w łazience), wyłaz dachowy. Lokalizacja na wszystkich połaciach dachu.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, okna dachowe użytkuje od 2011 r.
Okna, drzwi i rolety Wybór okien i drzwi nie jest prosty, bo na rynku jest wiele produktów różniących się parametrami użytkowymi i ceną. Ponieważ w budowanych obecnie domach jest coraz więcej przeszklonych powierzchni, trzeba pamiętać o wyposażeniu stolarki w osłony zewnętrzne. W przeciwnym razie wnętrza mogą się przegrzewać w upalne dni.
Okna, drzwi i rolety
Okna, drzwi i rolety
Bramy garażowe
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, bramę garażową użytkuje od 2019 r. Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Brama garażowa: do domów energooszczędnych, segmentowa, z certyfikatem; 5000 × 2500 mm, segmenty z blachy stalowej z wysokimi przetłoczeniami, grubość pianki PU 60 mm, wykończenie na zewnątrz z farby proszkowej w kolorze antracyt, struktura Sandgrain. Napęd - nowej generacji, amperometryczne wykrywanie przeszkód, szyna z łańcuchem i systemem wygłuszającym, lampa sygnalizacyjna, akumulator awaryjnego zasilania. Sterowanie - dwa nadajniki, pulsar i przycisk na ścianie.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, bramę garażową użytkuje od 2019 r.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, bramę garażową użytkuje od 2019 r.
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2018 r. Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 5200 × 2350 mm; wykonana ze stali ocynkowanej o grubości 0,5 mm i wykończona laminatem drewnopodobnym; wewnątrz segmentów pianka PU o grubości 60 mm. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, system wykrywania przeszkody, wolne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - trzy piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2018 r.
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2018 r.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r. Garaż: na dwa samochody, powierzchnia 42 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: dwie, wymiary 2400 × 2200 mm, segmentowe; wykonane z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor RAL 9006, ocieplenie z pianki PU o grubości 46 mm. Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N. Sterowanie: dwa dwukanałowe piloty i dwa przyciski na ścianie.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r. Garaż: przy bryle domu pasywnego, powierzchnia 28 m2; nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; 2500 × 2300 mm; z ocynkowanej stali, laminat antracytowy i biały; wewnątrz pianka PU 60 mm. Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N, ustawiona prędkość 16 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.
Bramy garażowe Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów. Oprócz sposobu otwierania, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, termoizolacyjność i estetyka.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
SHARKBITE NEXUS - kompletny system złączy, rur i zaworów do instalacji sanitarno-grzewczych John Guest jest uznawany za jednego z wiodących producentów złączy wtykowych na świecie. Swoją pozycję na rynku zawdzięcza znakomitej jakości wytwarzanych produktów, kompleksowości asortymentu i dostaw oraz szeroko rozbudowanej sieci dystrybucji. Firma, przez 60 lat działalności, wypracowała sobie zaufanie i uznanie klientów na całym świecie. W połowie 2018 roku John Guest wstąpił w szeregi międzynarodowej grupy RWC przekazując jej zdobywane przez lata doświadczenie oraz rozwiązania.
SHARKBITE NEXUS - kompletny system złączy, rur i zaworów do instalacji sanitarno-grzewczych
SHARKBITE NEXUS - kompletny system złączy, rur i zaworów do instalacji sanitarno-grzewczych
REGULUSY - grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu Gdy w przeszłości zadano pytanie doradcom pracującym w firmie REGULUS ®-system, co stanowiło największą przeszkodę w ich pracy, odpowiedź brzmiała: walka z mitami i przekłamaniami. Mitami były bezrefleksyjnie powtarzane opinie, mające swoje źródła w dawno nieistniejącej rzeczywistości, przekłamaniami stwierdzenia wynikające z niepełnej lub zbyt jednostronnej wiedzy.
REGULUSY - grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu
REGULUSY - grzejniki o wszechstronnym zastosowaniu
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym! Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Następna okazja może być dopiero za kilkanaście lat. Dlatego zawsze warto dodać ogrzewanie, nawet jeśli będziemy z niego korzystali tyko kilka zimnych miesięcy w roku.
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe Ciepło można rozprowadzić po domu w tradycyjny sposób, poprzez grzejniki, albo za pomocą ogrzewania podłogowego. Oba systemy można też połączyć, co daje bardzo dobre efekty.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompy, kolektory, fotowoltaika
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła ERGOLID Kolektory słoneczne i pompy ciepła od lat cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Zainstalowanie takich źródeł energii wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi, ale w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny takiej inwestycji, ponieważ zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych.
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła ERGOLID
Płyny do instalacji solarnych i pomp ciepła ERGOLID
Fotowoltaika - co warto wiedzieć? Fotowoltaika pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię, a do tego jest przyjazna środowisku. To sprawia, że wielu właścicieli domów zastanawia się nad własną instalacją fotowoltaiczną. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji.
Fotowoltaika - co warto wiedzieć?
Fotowoltaika - co warto wiedzieć?
Dach solarny SUNROOF w twoim samowystarczalnym domu Dziś nie wystarczy po prostu zaprojektować dom. Nie chodzi już tylko o funkcjonalność czy trwałość materiału. Trzeba pomyśleć o swoim stylu życia - zrównoważonym, komfortowym, naładowanym dobrą energią. Jak to osiągnąć? Dzięki nowym możliwościom produkcji i wykorzystania energii z dachem solarnym SunRoof.
Dach solarny SUNROOF w twoim samowystarczalnym domu
Dach solarny SUNROOF w twoim samowystarczalnym domu
Pompa ciepła Basic 4. generacji! Przedstawiamy Basic 4. generacji! Najbardziej ekologiczną w historii pompę ciepła do c.w.u. Galmet. Nowy Basic to komfort i ekologia na niespotykanym dotąd poziomie. Nawet 100% energii z OZE. Nowy bezpieczny czynnik chłodniczy. O 28% większa wydajność i rekordowa efektywność. Zupełnie nowy, jeszcze bardziej intuicyjny kolorowy panel sterowania. Poznajcie wszystkie zalety pompy ciepła Basic 4. generacji - sprawdzonego sposobu na „zielone” ciepło w naszych domach.
Pompa ciepła Basic 4. generacji!
Pompa ciepła Basic 4. generacji!
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkuje od 2014 r. Dom: pasywny, dwukondygnacyjny, powierzchnia 250 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Pompa ciepła: gruntowa, kompaktowa z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 180 l; moc grzewcza 10 kW. Używana do - ogrzewania budynku i przygotowywania c.w.u. Źródło dolne - system solanka/woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 100 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe, bez grzejników w łazienkach.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkuje od 2014 r.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkuje od 2014 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r. Dom: parterowy, powierzchni 110 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przeciwprądowym. Pompa ciepła: powietrzna typu split, system powietrze-woda; modulowana moc grzewcza 3-9 kW, COP 4,44. Używana do - ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. Źródło górne - 100% wodne ogrzewanie podłogowe i dodatkowo grzejniki w łazienkach.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, powietrzną pompę ciepła użytkuje od 2017 r.
Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r. Dom: bliźniak, murowany, dwukondygnacyjny, razem o powierzchni 240 m2. Wentylacja grawitacyjna. Mieszkańcy - rodzice i małżeństwo z dzieckiem. Pompa ciepła: gruntowa; modulowana moc grzewcza 11,2 kW; sprężarka z technologią wtrysku pary EVI, COP 3,8. Używana do - ogrzewania domu i c.w.u. Źródło dolne - system solanka-woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 78 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe.
Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r.
Bożena i Wojtek oraz Iza i Michał - Członkowie Klubu Budujących Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2016 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r. Dom: pasywny, murowany, o powierzchni 142 m2. Ogrzewany elektrycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym i GWC. Troje mieszkańców. Pompa ciepła: typu powietrze/woda, model kompaktowy z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, z grzałką elektryczną; moc 1,7 kW, COP 3,11. Używana do - przygotowywania c.w.u. Źródło dolne - powietrze z zewnątrz lub z garażu.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkuje od 2013 r.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika Odnawialne źródła energii to jeden z najgorętszych tematów w budownictwie jednorodzinnym. Pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne są ekologiczne i pozwalają znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie, dlatego nie dziwi, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Woda w domu
Prosty, trwały i uniwersalny - system instalacyjny KAN-THERM ULTRALINE Trzy dekady doświadczeń firmy KAN Sp. z o.o. w produkcji systemów instalacyjnych wykorzystywanych do wewnętrznych instalacji wodnych i grzewczych, pozwoliły nam opracować innowacyjny produkt - system KAN-therm UltraLine. Dlaczego warto wybrać nowy system?
Prosty, trwały i uniwersalny - system instalacyjny KAN-THERM ULTRALINE
Prosty, trwały i uniwersalny - system instalacyjny KAN-THERM ULTRALINE
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2018 r. Woda: czerpana z płytkiej studni o głębokości 10 m; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2018 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2018 r.
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r. Woda: najpierw czerpana z płytkiej studni, obecnie z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: urządzenie multifunkcyjne, przed nim kolumna odżelaziająca. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4.
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.
Asia i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r. Woda: z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: filtr mechaniczny (sznurkowy) i zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3.
Asia i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Asia i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Monika i Łukasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r. Woda: czerpana z wodociągu; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: 2 filtry mechaniczne z wymiennym wkładem ze sznurka, filtr węglowy, kompaktowy zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3.
Monika i Łukasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Monika i Łukasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r. Woda: z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji. Uzdatnianie: wstępny filtr mechaniczny oraz zmiękczacz z nowoczesnym panelem sterowania i wieloma funkcjami, w tym alarmem niskiego poziomu soli. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3 osoby. Liczba łazienek - 3.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r. Woda: czerpana ze studni o głębokości 40 m. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: kolumna z węglem aktywnym. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4. Liczba łazienek - 2 i WC.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Janek - Członek Klubu Budujących Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2007 r.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r. Woda: przez kilka lat woda czerpana z głębokiej studni, popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Obecnie czerpana z wodociągu i odprowadzana do kanalizacji. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Uzdatnianie: przed hydroforem urządzenie napowietrzające wodę, a za nim filtr kolumnowy ze złożem odżelaziającym, filtr ze złożem odmanganiającym, zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni. Pod zlewozmywakiem w kuchni - filtr z odwróconą osmozą. Liczba stałych użytkowników - 4 (okresowo 5). Liczba łazienek - 3.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Natalia - Czytelniczka Budujemy Dom, wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2011 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r. Woda: czerpana z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji zbiorczej. Uzdatnianie: 3 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (ze sznurka, włókniny). Kompaktowy zmiękczacz wody ze złożem o pojemności 25 l i sterowaniem automatycznym (elektroniczna głowica czasowo-objętościowa z by-passem). Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba użytkowników - 3. Liczba łazienek - 2.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Monika i Irek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2019 r.
Woda w domu Zaopatrzenie domu w wodę to jedno z najważniejszych zadań, przed jakim stoi każdy inwestor. Trzeba o tym pomyśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy, bo woda jest niezbędna do rozpoczęcia robót.
Woda w domu
Woda w domu
Kanalizacja
Ponadczasowe spłuczki podtynkowe GEBERIT Na świecie znane od prawie 60 lat. Do Polski zawitały dopiero w latach 90., w ślad za wieloma innymi nowinkami i technologiami z Zachodu. Podtynkowe spłuczki do toalet Geberit, bo to o nich mowa, dzisiaj są standardem.
Ponadczasowe spłuczki podtynkowe GEBERIT
Ponadczasowe spłuczki podtynkowe GEBERIT
Władek - Czytelnik Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2005 r. Oczyszczalnia ścieków: technologia ze złożem biologicznym. Dwa dwukomorowe zbiorniki o pojemności 3,5 i 2,5 m3, pompa napowietrzająca. Studnia rozprowadzająca na złożu żwirowo-piaskowym. Grunt: ilasty. Liczba stałych mieszkańców: najpierw 6, obecnie 4.
Władek - Czytelnik Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2005 r.
Władek - Czytelnik Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2005 r.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r. Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego) oraz studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne o głębokości 1 m, nad nim 3 rury perforowane o średnicy 110 mm o długości 20 m, zakończone kominkami napowietrzającymi. Grunt: ilasty. Liczba stałych mieszkańców: 4.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.
Agnieszka i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2010 r. Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. Wielokomorowe zbiorniki (m.in. z komorą napowietrzania i z pompą), za nimi w odległości 15 m studnia rozprowadzająca i filtr piaskowy w gruncie (pod studnią). Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 5.
Agnieszka i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2010 r.
Agnieszka i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2010 r.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r. Oczyszczalnia ścieków: drenażowa ze złożem żwirowym i przepompownią. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, za nim przepompownia, następnie w odległości 20 m studnia rozdzielająca i poletko filtracyjne z dwoma 30 m rurami rozsączającymi i kominkami odpowietrzającymi. Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 4, od dwóch lat 2.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.
Kanalizacja Prawie każda domowa instalacja kanalizacyjna działa na podobnej zasadzie. Ścieki z sanitariatów, umywalek, pralek itp. spływają pod własnym ciężarem do wspólnych przewodów zbiorczych, a następnie przez przewód odpływowy wyprowadzane są poza budynek. Różnice dotyczą tego, co się następnie dzieje z nieczystościami. Mogą one trafiać do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Kanalizacja
Kanalizacja
Wentylacja i klimatyzacja
Najwyższy poziom komfortu dopasowany do twojego wnętrza Klimatyzatory pokojowe Climate Class 8000i to seria urządzeń wzbogacona o ekskluzywny design Bosch, szereg zaawansowanych funkcji i doskonałe parametry techniczne.
Najwyższy poziom komfortu dopasowany do twojego wnętrza
Najwyższy poziom komfortu dopasowany do twojego wnętrza
Podwieszane centrale rekuperacyjne SlimAIR Centrala rekuperacyjna SlimAIR to podsufitowa jednostka o wysokiej sprawności temperaturowej (85% odzysku ciepła) i niskim zużyciu energii. Przeznaczona do energooszczędnej wentylacji domów i mieszkań o powierzchni do 140-150 m².
Podwieszane centrale rekuperacyjne SlimAIR
Podwieszane centrale rekuperacyjne SlimAIR
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 179 m2; ściany z bali o grubości 25 cm z 12 cm ociepleniem z wełny mineralnej; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: włączona do układu wentylacji mechanicznej; inwerterowa jednostka zewnętrzna i kanałowa jednostka wewnętrzna, wydajność 5 kW; średni spręż dyspozycyjny do 150 Pa; hałas w trakcie pracy pracy 25 dB. Sterowanie - przez przewodową automatykę inteligentną. Lokalizacja jednostki wewnętrznej - na strychu, na rurze wychodzącej z centrali wentylacyjnej.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r. Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 126 m2. Ściany z ceramiki poryzowanej i styropianu. Duże okna od strony południa, z roletami zewnętrznymi. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce. Klimatyzacja: klimatyzator stacjonarny typu split ze ścienną jednostką wewnętrzną. Wydajność chłodzenia 4,6 kW i grzania 5,6 kW. Współczynnik efektywności energetycznej chłodzenia SEER 2,39 i grzania SCOP 3,62. Filtr 3 w 1. Ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Klasa energetyczna A++/A+. Funkcje podstawowe (chłodzenie, osuszanie, ogrzewanie) + dodatkowe m.in. ultra cicha praca. Sterowanie - pilotem, przez aplikację, Wi-Fi lub SMS. Lokalizacja - na parterze, w głównym holu.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego; duże okna z żaluzjami fasadowymi; wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: stacjonarna, typu multisplit oraz kanałowa; 5 jednostek wewnętrznych (każada o mocy 2 kW); kanałowa o mocy 5 kW, liczne funkcje (w tym Auto Clean, I Feel, +8°C), aktywny filtr elektrostatyczny i jonizator plazmowy; czynnik roboczy R32; cicha praca; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - przez aplikację i Wi-fi, piloty (multisplit) oraz regulator na ścianie (kanałowa). Lokalizacja - 3 jednostki split w sypialniach na poddaszu i 2 w zamykanych pokojach na parterze; jednostka kanałowa znajduje się pod w spiżarni i obejmuje działaniem połączoną strefę dzienną o wysokości dwóch kondygnacji.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3. Ogrzewanie - kotłem na gaz propan. Na oknach dachowych markizy zewnętrzne. Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 500 m3/h; średni roczny odzysk ciepła 88%; automatyczny letni by-pass; dwustopniowe filtry powietrza M5 i przeciwpyłowe. Sterowanie - przez naścienny panel elektroniczny i aplikację. Przewody wentylacyjne - okrągłe o szerokości 75, 100, 200 mm. Glikolowy GWC - odwiert pionowy, o głębokości 100 m. Lokalizacja wymiennika glikol-powietrze i centrali wentylacyjnej w ogrzewanej kotłowni.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r. Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 25 cm i 15 cm styropianu; powierzchnia 140 m2. Instalacja ogrzewania - powietrzna pompa ciepła i 100% podłogówka. Na oknach rolety zewnętrzne. Wentylacja mechaniczna: od polskiego producenta, z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła, sprawność temperaturowa od 65 do 92%, wydajność 420 m3/h, system antyelektrostatyczny, by-pass elektroniczny, jonizator, filtr antysmogowy i G4. Lokalizacja - na strychu. Sterowanie - panel dotykowy. Przewody wentylacyjne - z tworzywa PE średnicy od 100 mm do 200 mm.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r. Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację. Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass. Lokalizacja - na strychu. Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Wentylacja i klimatyzacja Zadaniem wentylacji jest doprowadzanie do budynku świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza. Znaczenie systemu wymiany powietrza jest ogromne, bo to od niego zależy zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku. Z kolei klimatyzacja to przede wszystkim kwestia komfortu - pozwala zapewnić mieszkańcom chłodne powietrze w letnie dni.
Wentylacja i klimatyzacja
Wentylacja i klimatyzacja
Instalacje elektryczne
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS Kanlux, w ramach uzupełniania oferty produktowej w marce IDEAL TS, wprowadził do swojej oferty pierwsze obudowy metalowe własnej produkcji KP-DB z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej. Przeznaczone są one dla budownictwa publicznego i biurowego. Oczywiście zakres tych produktów pozwala realizować również instalacje w innych obszarach, chociażby jako rozdzielnice domowe (w rozbudowanych instalacjach). Jednak podstawowym celem wdrożenia, jest możliwość realizacji bardziej zaawansowanych instalacji elektrycznych, które można zbudować w oparciu o obudowy KP-DB oraz aparaturę modułową marki IDEAL TS.
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS
Nowe obudowy metalowe KP-DB - rozszerzenie oferty marki IDEAL TS
Szafka podtynkowa i natynkowa pod automatykę z miejscem na listwę sterującą do rozdzielaczy Metalowe szafki osłonowe z przegrodą pod automatykę przeznaczone są do osłonięcia rozdzielacza, grupy mieszającej oraz listwy sterującej przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Szafka podtynkowa i natynkowa pod automatykę z miejscem na listwę sterującą do rozdzielaczy
Szafka podtynkowa i natynkowa pod automatykę z miejscem na listwę sterującą do rozdzielaczy
Agnieszka i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt dobierali w 2020 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze białym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe, pogrupowane w modułowe zestawy. W systemie grzewczym z pompą ciepła i w wentylacji mechanicznej przewodowe regulatory pokojowe. Bezprzewodowe ściemniacze, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czujniki zalania.
Agnieszka i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt dobierali w 2020 r.
Agnieszka i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt dobierali w 2020 r.
Karolina i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: markowe panele do sterowania systemem domu inteligentnego. Ramki ze szkła i łupka kamiennego. Łączniki klawiszowe i gniazda z PVC (z klapkami), w kolorze czarnym, pogrupowane w większe i mniejsze moduły; na klatce schodowej czujniki ruchu do automatycznego oświetlenia; gniazda do sprzętu RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe.
Karolina i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r.
Karolina i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r. Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, w kilku miejscach domu wielomodułowy. Gniazda głębokie i szerokie, białe; wtykowe, antenowe, internetowe, telewizyjne. Łączniki okrągłe, dzwonkowe, kolorze białym; schodowe zrealizowane na bazie osprzętu inteligentnego (Fibaro). W pokoju córki białe i czarne gniazda oraz łączniki, w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r.
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2017 r. Oświetlenie na domu i wolnostojącym garażu: oprawy IP 65. Na elewacji 3 reflektory LED RGB o mocy 10 W. Na przednim tarasie 1 o mocy 30 W. We wnęce wejściowej i garażowej 2 plafoniery z diodami LED o mocy 8 W. Instalacja elektryczna - 1 obwód, na 230 V. Oświetlenie na działce: oprawy IP 65. Wzdłuż podjazdu do garażu o długości 27 m - 3 reflektory LED o mocy 10 W. Reflektor LED o mocy 30 W, skierowany na lasek brzozowy. Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilanie 230 V, 2 obwody.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2017 r.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2017 r.
Zuza i Jarek - Czytelnicy Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2018 r. Oświetlenie na domu: oprawy IP 44, barwa światła - ciepła biel 2700 K. Na ganku 2 kinkiety LED z aluminium i tworzywa sztucznego, źródło światła - fluorescencyjne, zintegrowane z obudową. Przy wjeździe do garażu 2 kinkiety wykonane ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, z diodą LED o mocy 14 W zintegrowaną z obudową oraz z czujnikami zmierzchu i ruchu, żywotność 6000 h. Nad tarasem plafoniery ze stali i szkła, z energooszczędną świetlówką kompaktową o mocy 14 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody. Oświetlenie na działce: przygotowano kable ziemne YKY zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody (pod zaplanowane reflektory LED).
Zuza i Jarek - Czytelnicy Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2018 r.
Zuza i Jarek - Czytelnicy Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2018 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r. Oświetlenie na domu: oprawy z klasą szczelności IP 65, biała barwa wszystkich źródeł światła, 2000-3000 K. Pod gzymsami oraz w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem 19 oczek LED o mocy 10 W (nad garażem 2 z czujnikiem zmierzchu i ruchu). U podnóża słupów podporowych 4 oprawy najazdowe ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W. Na słupie przy drzwiach wejściowych, a także na słupie przy wjeździe do garażu 2 kinkiety LED o mocy 10 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Oświetlenie na działce: z klasą szczelności IP 65. Reflektorki na szpilce 25 szt. Lampy w kształcie kuli z żarówkami LED o mocy 1 W - 13 szt. Oprawy najazdowe z żarówkami energooszczędnymi o mocy 10 W - 4 szt. Girlandy z żarówkami energooszczędnymi i taśmy LED. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.
Instalacje elektryczne Planując domową instalację elektryczną trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Począwszy od sposobu wykonania przyłącza posesji do sieci, poprzez ustalenie mocy instalacji i metody rozprowadzenia przewodów, aż po dobór osprzętu elektroinstalacyjnego. Na każdym z tych etapów potrzebne będzie wsparcie elektryka.
Instalacje elektryczne
Instalacje elektryczne
Elewacje
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze Jak zaaranżować wnętrze ciekawe, funkcjonalne, a przy tym zgodne z najnowszymi trendami? Jak wybrać piękną elewację budynku, materiał na schody czy taras? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - pomyśl o odpowiednich płytkach!
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze
Płytki ścienne i podłogowe: świetny przepis na nowoczesne lub stylowe wnętrze
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż. Elewacja: tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna. Orynnowanie - z blachy stalowej. Oświetlenie - LED.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Beata i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2017 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r. Dom: murowany, trzykondygnacyjny (podpiwniczony, piętrowy z garażem); ściany z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 240 m2. Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikonowy, w kolorze złamanej bieli, faktura baranek 1,5 mm. Ciemne elementy z farby fasadowej w kolorze antracyt. Orynnowanie - z PVC (antracyt). Parapety - z blachy. Cokół - otynkowany i pomalowany.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Anna - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2018 r.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r. Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, 400 m2. Ściany: dwuwarstwowe; warstwa nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm, termoizolacja ze styropianu grafitowego o grubości 25 cm. Elewacja: tynk silikonowy (kremowy) i okładzina z drobnych łupanych kawałków piaskowca; wokół okien i drzwi - obramowania i gzymsy ze styropianu. Cokół - wykończony piaskowcem. Podbitka - z otynkowanych płyt OSB. Orynnowanie - z PVC. Parapety - z płomieniowanych płyt granitu w kolorze beżowym.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Beata i Janusz - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2012 r.
Elewacje Elewacja jest wizytówką domu, dlatego powinna być estetyczna i trwała. Należy ją wykonać z materiałów nienasiąkliwych, mrozoodpornych i niewrażliwych na promieniowanie słoneczne, bo stale wystawiona jest na działanie deszczu, śniegu, mrozu, wiatru i słońca.
Elewacje
Elewacje
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Jony - naturalne źródło dobrego samopoczucia Obowiązki, terminy i pośpiech związane z naszym życiem zawodowym i prywatnym nie zawsze pozwalają nam na skuteczny odpoczynek w domowym zaciszu czy naładowanie baterii na świeżym powietrzu.
Jony - naturalne źródło dobrego samopoczucia
Jony - naturalne źródło dobrego samopoczucia
Iza - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany malowała w 2017 roku. Pomieszczenie: salon i kuchnia, sypialnia małżeńska, łazienki. Farby do pomieszczeń suchych: 1. Biała - na suficie i pasku pod nim; lateksowa, matowa, o wysokiej odporności na promieniowanie UV; zapewniająca trwały, nie żółknący kolor, można myć ją wodą z detergentem. 2. Niebieska - najwyższa klasa odporności na zmywanie i szorowanie na mokro, podwyższona odporność powłoki na plamy i zabrudzenia oraz kurz, matowe wykończenie. 3. Czarna - hybrydowa do ścian i sufitów; ceramiczna powłoka zapobiega osadzaniu się kurzu i wytrzymuje szorowanie, hydrofobowa powłoka odpycha płynne zabrudzenia. Farby do pomieszczeń mokrych: biała, lateksowa do ścian i sufitów; najwyższa klasa odporności na szorowanie na mokro, zwiększona wytrzymałość na działanie grzybów pleśniowych, umożliwia przepuszczanie pary wodnej i oddychanie ścian.
Iza - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany malowała w 2017 roku.
Iza - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany malowała w 2017 roku.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r. Salon: powierzchnia 22 m2 (cała przestrzeń dzienna 72 m2), ściany z ceramiki poryzowanej, wysokość 7 m. Opis dekoracji ścian. 1. Na ścianie z telewizorem - pionowe elementy o wysokości 7 m, wykonane ze sklejki (10 × 2,5 cm i wys. 2 m) oklejonej fornirem dębowym. 2. Na ścianie z kominkiem płyty gresowe imitujące biały marmur (120 × 240 cm). 3. Resztę przegród wykończono farbą ceramiczną w kolorze białym i grafitowym (RAL 7016).
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Agnieszka i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, malowali ściany w 2016 r. Pomieszczenie: łazienka o powierzchni 8 m2. Farby: najpierw gruntująca, następnie na suficie - lateksowa sufitowa, głęboki mat; na ścianach - lateksowe, z mieszalnika; połysk satyna, odporność na ścieranie klasa I i II; z atestami i certyfikatem jakości.
Agnieszka i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, malowali ściany w 2016 r.
Agnieszka i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, malowali ściany w 2016 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r. Salon: powierzchnia 50 m2, początkowo ściany wykończone zaprawą tradycyjną z domieszką piasku kwarcowego. Opis dekoracji ścian. 1. Na trzech przegrodach beton dekoracyjny w postaci gotowej masy. 2. Na fragmencie trzeciej - okładzina imitująca kamień. 3. Przy kominku ściana z cegły rozbiórkowej. 4. W jadalni wykończenia z farby lateksowej w kolorze pudrowego różu.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r.
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2010 r.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r. Salon: powierzchnia 50 m2 (razem z jadalnią), wysokość 2,82 m, ściany otynkowane zaprawą z kwarcem i gipsową. Opis dekoracji ścian. 1: panele 3D z gipsu na ścianie z telewizorem, przy wejściu na klatkę schodową, pomalowane farbą lateksową w kolorze białym. 2. Reszta ścian ma gładką powłokę również z białej emulsji lateksowej.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie dekorowała w 2016 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany malował w 2013 r., a odświeżał – w 2019 r. Pomieszczenie: korytarz. Farby: na sufitach - lateksowa, mat. Na ścianach - najpierw lateksowa w kolorze szarym, obecnie na poprzednim umytym podłożu zaaplikowano farbę dekoracyjną z brokatem.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany malował w 2013 r., a odświeżał – w 2019 r.
Krzysiek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany malował w 2013 r., a odświeżał – w 2019 r.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r. Salon: powierzchnia 37 m2 (wraz z jadalnią), ściany wykończone gipsem, wysokość 2,60 m. Opis dekoracji ścian. 1. Okładzina z gipsu imitująca cegły, pomalowana emulsją na kolor jasnoszary. 2. Tapeta winylowa w kolorze ecru. 3. Listwy podsufitowe wykończone tą samą farbą ścienną, przypodłogowe - farbą alkilową w kolorze białym.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Ada - Członkini Klubu Budujących Dom, ściany w salonie wykańczała w 2015 r.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa Ściany wewnętrzne można wykończyć na różne sposoby. Najczęściej pokrywane są one tynkiem - tradycyjnym lub suchym - i malowane, ale dużą popularnością cieszy się też tapetowanie albo dekorowanie okładzinami ściennymi. Sposoby różnią się pracochłonnością i nakładami finansowymi, jakie trzeba ponieść.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Posadzki
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r. Posadzka: z płyt gresu o wymiarach 15 × 90 cm (imitujących deski). Fugi 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, warstwa 10 cm styropianu, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2017 r.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r. Posadzka: z paneli winylowych o grubości 4,5 mm; wymiary 1510 × 210 mm; klasa użyteczności 32; kolor miodowy dąb; stopień połysku mat. Gwarancja 20 lat. Podkład: warstwa jastrychu betonowego 5 cm, z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Agnieszka - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzki układała w 2020 r.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r. Posadzka: z przemysłowo zaolejowanej trójwarstwowej deski podłogowej; wymiary 14 × 180 × 2200 mm (grubość części dekoracyjnej 2,5 mm); produkt polski z 20-letnią gwarancją. Podkład: standardowy z betonu (wykonany przez dewelopera), z wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Ania i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzki Ponadczasowy pakiet czy robiące w ostatnich latach furorę panele podłogowe? Odporne na wilgoć płytki ceramiczne czy przyjemna w dotyku wykładzina dywanowa? Wybierając materiał posadzkowy nie należy kierować się wyłącznie gustem, ale też zwracać uwagę na przeznaczenie danego pomieszczenia.
Posadzki
Posadzki
Nawierzchnie
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2016 r. Działka: grunt piaszczysty. Nawierzchnie: 1. Płyty z betonu, dwuwarstwowe, grubość 6 cm, 120 × 60 cm w kolorze szarym, cieniowanym - na ganku i chodniku od furtki do głównego wejścia. 2. Grys kwarcowy, frakcja 8/16 mm - na podjeździe do garażu o powierzchni 50 m2.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2016 r.
Małgosia - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2016 r.
Karolina i Krzysztof - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnie ułożyli w 2010 r. Działka: grunt zwięzły, podmokły. Nawierzchnie: 1. Kostka z granitu (mała) - na podjeździe, opasce, ścieżce, łącznie na powierzchni 160 m2, rant z kostki bazaltowej. 2. Ścieżki z łupka szarogłazowego - między dwoma tarasami, przy hamaku.
Karolina i Krzysztof - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnie ułożyli w 2010 r.
Karolina i Krzysztof - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnie ułożyli w 2010 r.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnie ułożyli w 2015 r. Działka: grunt ilasty. Nawierzchnie: 1. Kostka z betonu, dwuwarstwowa; grubość 6 cm, w trzech wielkościach 10 × 16, 10 × 10 i 10 × 6 cm; kolor piaskowy i antracyt - ułożona na podjeździe, ścieżkach, placyku na basen, razem 210 m2. 2. Płyty z betonu i grys - na ścieżce przy tarasie. 3. Żwirowe placyki ozdobne - w głębi ogrodu. Obrzeża wyrobione z zaprawy betonowej, albo kostki granitowej.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnie ułożyli w 2015 r.
Ada i Igor - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnie ułożyli w 2015 r.
Renata - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2018 r. Działka: grunt gliniasty. Nawierzchnie: Jednowarstwowe płyty betonowe o wymiarach 80 × 20 cm i grubości 8 cm, kostka betonowa w kilku rozmiarach i kolorze antracyt oraz otoczaki greckie (białe) - na opasce, ścieżkach, ganku, tarasie, razem powierzchnia 200 m2. Obrzeża z krawężników betonowych, przy ganku i tarasie - palisada betonowa.
Renata - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2018 r.
Renata - Czytelniczka Budujemy Dom, nawierzchnie układała w 2018 r.
Nawierzchnie Najbardziej rozpowszechniona kostka brukowa, tanie kruszywo, a może oryginalny bruk drewniany? Podjazd do garażu i trakty piesze wokół domu można wykonać na wiele sposobów. Wybór zależy od tego, ile czasu możemy przeznaczyć na prace budowlane i jak dużym budżetem dysponujemy.
Nawierzchnie
Nawierzchnie