Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego; duże okna z żaluzjami fasadowymi; wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Lokalizacja - w słońcu.
Klimatyzacja: stacjonarna, typu multisplit oraz kanałowa; 5 jednostek wewnętrznych (każada o mocy 2 kW); kanałowa o mocy 5 kW, liczne funkcje (w tym Auto Clean, I Feel, +8°C), aktywny filtr elektrostatyczny i jonizator plazmowy; czynnik roboczy R32; cicha praca; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - przez aplikację i Wi-fi, piloty (multisplit) oraz regulator na ścianie (kanałowa). Lokalizacja - 3 jednostki split w sypialniach na poddaszu i 2 w zamykanych pokojach na parterze; jednostka kanałowa znajduje się pod w spiżarni i obejmuje działaniem połączoną strefę dzienną o wysokości dwóch kondygnacji.
Decyzja: Klimatyzacja to dla mnie jedna z najważniejszych domowych instalacji! Jest potrzebna, chociaż w nowym domu założyłem wentylację z odzyskiem ciepła, a na wszystkich oknach (większość to duże przeszklenia) - żaluzje fasadowe. Zdecydowałem się na nią przed rozpoczęciem budowy, ponieważ przyzwyczaiłem się do schłodzonych pomieszczeń, pracując w biurze. Ponadto w lecie cierpiałem od gorąca, mieszkając w bloku w mieszkaniu o powierzchni 45 m2, z oknami skierowanymi na zachód. Zdarzało się w okresie upałów, że temperatura dochodziła tam do 40°C.
- W budowanym domu zależało mi na rozprowadzeniu orurowania przed otynkowaniem ścian, żeby później ich nie niszczyć. Dlatego na wizję lokalną zaprosiłem fachowca od instalacji klimatyzacyjnych już w fazie stanu surowego oraz zamówiłem u niego kompleksową obsługę. Powiedział, że w celu optymalizacji chłodzenia i ułatwienia późniejszego sterowania, w każdym pokoju i sypialni na parterze i poddaszu zawiesi klimatyzator ścienny. Natomiast ze w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze