Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
ABC Budowania 2021
4-5 minut
Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 126 m2. Ściany z ceramiki poryzowanej i styropianu. Duże okna od strony południa, z roletami zewnętrznymi. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce.
Klimatyzacja: klimatyzator stacjonarny typu split ze ścienną jednostką wewnętrzną. Wydajność chłodzenia 4,6 kW i grzania 5,6 kW. Współczynnik efektywności energetycznej chłodzenia SEER 2,39 i grzania SCOP 3,62. Filtr 3 w 1. Ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Klasa energetyczna A++/A+. Funkcje podstawowe (chłodzenie, osuszanie, ogrzewanie) + dodatkowe m.in. ultra cicha praca. Sterowanie - pilotem, przez aplikację, Wi-Fi lub SMS. Lokalizacja - na parterze, w głównym holu.
Decyzja: Budując dom, razem z żoną od razu zdecydowaliśmy o założeniu zewnętrznych rolet. Podczas krótkich upałów taka osłona dobrze się sprawdza, lecz okazuje się niedostateczna przy długich falach gorąca. Tak było latem 2019 r. Przeszkadzało nam zaciąganie rolet w ciągu dnia, powodujące brak dziennego światła w pomieszczeniach. W najsłoneczniejsze dni w roku, na które czeka się przez całą polską ponurą zimę, jest to absurdalne! Mając klimatyzację, możemy zmniejszyć takie zaciemnienie. Wiedząc, że instalacja z klimatyzatorami jest energochłonna, najpierw założyliśmy ogniwa fotowoltaiczne (ponieważ używamy wielu różnych urządzeń elektrycznych). Niedługo po tym fachowcy rozprowadzili instalację klimatyzacji. Znaleźliśmy ich przez internet. Sprawdziliśmy jaką mają opinię. W trakcie wizji lokalnej powiedzieliśmy instalatorowi, że zależy nam na schłodzeniu i ewentualnym ogrzaniu w okresach przejściowych tylko parteru (poddasze jest gościnne). Ustaliliśmy, że jednostka wewnętrzna zawiśnie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze