Dlaczego iglaki i rododendrony usychają zimą?
10/2018
2-3 minuty
W zeszłym roku kilka moich tuj i różaneczników uschło w czasie zimy. Boję się, że w tym roku będzie podobnie. Co było tego przyczyną? Jak temu zapobiec?
Niektóre rośliny, zwłaszcza te zimozielone (szczególnie rododendrony i rośliny iglaste) cierpią zimą nie tylko z powodu mrozów, ale też w wyniku suszy. Skutkiem braku wody jest właśnie zasychania igieł i liści, które widoczne jest szczególnie na przedwiośniu po bezśnieżnych zimach. Mocne słońce powoduje wybudzenie ich ze stanu uśpienia. Zaczynają wtedy transpirować wodę przez igły i liście. Niestety zmarznięta ziemia nie pozwala korzeniom pobrać dostatecznej ilości wody. Roślina cierpi i stopniowo słabnie. Jest wtedy bardziej narażona na zimno i często przemarza.
Można oczywiście temu zapobiegać poprzez osłanianie roślin agrowłókniną lub specjalnymi matami cieniującymi. Trzeba także obficie podlać ziemię pod roślinami jeszcze przed nadejściem mrozów - najlepiej robić to kilka razy już od połowy października! Zimą należy koniecznie regularnie podlewać rośliny zimozielone uprawiane w doniczkach.
fot. © 7MONARDA/FOTOLIA
fot. © PROTIVNICA/FOTOLIA
...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze