Materiał na ścianę
Ściany nośne zdecydowanej większości polskich domów są murowane. Najczęściej z betonu komórkowego lub ceramiki, rzadziej z silikatów. Inwestor powinien mieć świadomość, że materiały murowe różnią się izolacyjnością cieplną, akustyczną, wytrzymałością na ściskanie i tym, jak akumulują ciepło. Co oznacza, że decydując się na budulec, wybiera ścianę o konkretnych właściwościach.
Zadaniem ścian zewnętrznych jest izolowanie pomieszczeń od zimna i gorąca, ograniczanie przenikania hałasu, akumulowanie ciepła, ochrona przed ogniem. W domach jednorodzinnych są również elementem konstrukcji, odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń ze stropu i dachu na fundamenty. Muszą być zatem wystarczająco wytrzymałe na ściskanie. W naszym kraju więcej niż 9 na 10 nowych domów ma ściany wznoszone z tzw. drobnowymiarowych elementów murowych (pustaków, bloczków, cegieł). Tradycyjna technologia murowana wciąż zdecydowanie dominuje. Jej zwolennicy wybierają najczęściej ściany z betonu komórkowego lub z ceramiki (tradycyjnej i poryzowanej). Rzadziej wznoszą je z silikatów czy jeszcze innych materiałów.
Co ważne, ściany murowane można stawiać jako jedno-, dwu- i trójwarstwowe. W ścianie jednowarstwowej jeden materiał odpowiada za wytrzymałość i izolacyjność, dlatego buduje się je wyłącznie z tych najcieplejszych: ceramiki poryzowanej, lekkich odmian betonu komórkowego, bloczków hybr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze