Tynki cementowo-wapienne - naturalne i bezpieczne dla alergika
10/2018
4-5 minut
Tynki cementowo-wapienne można stosować z powodzeniem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach suchych (pokoje, salony, klatki schodowe, piwnice, garaże), jak i o dużej wilgotności, (kuchnia, łazienka, pralnia). Dodatkową zaletą jest również to, że bez stosowania chemicznych środków poprawiających przyczepność tynków do podłoża, tynki cementowo-wapienne dają się nakładać zarówno na podłożach betonowych, jak i z cegły silikatowej, ceramiki czerwonej, bloczków betonowych oraz bloczków z betonu komórkowego.
Wapno oferuje użytkownikom zdecydowanie więcej niż można by się spodziewać. Po pierwsze: tynki na nim oparte są uniwersalne, trwałe i odporne na działanie czynników biologicznych. Po drugie: jest ono produktem w pełni naturalnym. Są materiałem mineralnym niezawierającym potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych i organicznych, które mogłyby się wyzwalać podczas użytkowania pomieszczeń. W procesie jego wytwarzania wykorzystuje się ciepło do przekształcenia skały wapiennej CaCO3 w wapno palone oraz wodę do zamiany wapna palonego w wodorotlenek wapnia. Zarówno w tynkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, następuje wiązanie CO2 z atmosfery, co powoduje przekształcenie wodorotlenku wapnia z powrotem w CaCO3.
W wyniku tego procesu wapno w tynku staje się fizycznie i chemicznie odpowiednikiem czystej skały wapiennej. Pochodną tego zjawiska jest efekt samozabliźniania się tynku, jeśli w jego strukturze pojawiły się mikropęknięcia. Zjawisko to jest niezmiernie ważne z punktu widzeni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze