Grzejniki i podłogówka
Wielu specjalistów uważa, że najbardziej korzystne dla alergików jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, przede wszystkim podłogowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów - oddaje ono ciepło przez promieniowanie, a nie przez konwekcję, co pozwala uniknąć unoszenia w powietrze drobin kurzu z roztoczami.
W domu alergika uczulonego na kurz i roztocza sposób ogrzewania pomieszczeń jest szczególnie ważny.
Planując instalację w takim budynku, warto najpierw przemyśleć rodzaj źródła ciepła i lokalizację kotłowni.
Zdecydowanie najmniej właściwe będzie ogrzewanie domu węglem i usytuowanie kotłowni blisko pokoi dziennych. W takim przypadku trudno bowiem wyeliminować kurz i pył, powstający podczas przenoszenia worków i uzupełniania opału.
Najbezpieczniej zastosować kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Proces spalania jest wówczas całkowicie odizolowany od pomieszczenia (powietrze potrzebne do jego działania pobierane jest z zewnątrz), zatem domownicy nie mają żadnego kontaktu ze spalinami. Obecnie produkowane kotły z zamkniętą komorą są urządzeniami kondensacyjnymi, ze znacznie wyższą sprawnością niż modele tradycyjne.
Wybierając rodzaj ogrzewania w domu alergika, trzeba mieć na uwadze również planowane wykończenie podłóg i ścian oraz aranżację wnętrz. Na przykład nie k...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze