Podejdź no do płota
Ogrodzenie wyznacza granicę posesji. Ma utrudnić wejście na jej teren nieproszonym gościom, czasami także chronić przed kurzem, hałasem czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Brama wjazdowa jest jego częścią. Tradycyjną skrzydłową coraz powszechniej zastępuje przesuwna, a elektryczny napęd już dawno przestał być fanaberią.
Niegdyś płoty wykonywano głównie z materiałów dostępnych w okolicy - wikliny, drewna, polnych kamieni. W PRL-u królowała siatka i drewniane sztachety, zakładano też przęsła spawane z metalowych odpadów z linii produkcyjnych, słupki murowano lub przycinano z rur.
Współcześnie, obok tradycyjnych sztachet i kutych metalowych parkanów, pojawiają się ogrodzenia panelowe czy niespotykanie wcześniej gabiony. Murowanie słupków i zrobienie podmurówki również stało się prostsze, dzięki stosowaniu gotowych elementów z betonu.
ZGODNIE Z PRAWEM
Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Ostro zakończone elementy (drut kolczasty, tłuczone szkło itp.) są zakazane po niżej wysokości 1,8 m. Bramy i furtki powinny otwierać się do środka działki, nie na zewnątrz. Szerokość bramy w świetle ma wynosić co najmniej 2,4 m (żeby było wygodnie, potrzeba 4 m), furtki 0,9 m.
Stawianie ogrodzenia, którego wysokość nie przekracza 2,2 m nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze