Mietek - Członek Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2011 r.
Oświetlenie na domu: IP 44; pod loggią plafoniery z czujnikiem ruchu, kinkiety na ścianach z czujnikami ruchu; wszędzie energooszczędne świetlówki kompaktowe o mocy 3 albo 4,5 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.
Oświetlenie na działce: IP 65; latarnie wys. 115 cm i reflektorki; świetlówki kompaktowe, o ciepłej barwie światła 3000 K; fontanny z diodami LED. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kable YKY, 3 obwody.
Decyzja: zewnętrzną instalację elektryk wyprowadził przez ściany podczas budowy domu. Podzielił ją na 8 obwodów, w tym 3 do ogrodu. Od frontu mamy długą loggię i w stropie pod nią zamontował plafoniery o prostym kształcie. Lubimy z żoną światło rozchodzące się po ścianach, więc na pozostałych elewacjach zawiesił kinkiety w kształcie latarni. W ogrodzie natomiast - niskie stojące lampy.
Kinkiety zawieszono na pozostałych elewacjach.
Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne złoto i kloszem z mlecznego szkła, niczego nie mogłem zarzucić. Dobrze się sprawdzają.
Rady i przestrogi: - W ogrodzie elektryk użył specjalnych kabl...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze