Pełna swoboda

W przeciwieństwie do pokryć ciężkich, które należy układać tylko na odpowiednio wytrzymałych więźbach, materiały lekkie można dobierać z pełną swobodą. Co nie znaczy, że bez namysłu, bo różnice pomiędzy rodzajami pokryć blaszanych i bitumicznych są znaczące.
Do lekkich pokryć dachowych zaliczamy takie materiały, jak blachodachówka, blachy płaskie, papy, płyty i gonty bitumiczne, a także gonty drewniane. Zgodnie z nazewnictwem, ich wspólnym mianownikiem jest niewielka waga - 1 m² nie przekracza 13 kg (nieco cięższe mogą być tylko gonty drewniane). To przynajmniej 2-3-krotnie mniej, niż ważą pokrycia ciężkie. Co za tym idzie, można je układać praktycznie na każdej konstrukcji dachowej, bez obawy, że nie udźwignie ciężaru. Inną przyczyną popularności pokryć lekkich jest łatwy i szybki montaż. Poza tym koszty wykonania i pokrycia dachu tego typu materiałami są zazwyczaj nieco niższe niż w przypadku dachówki, łupka kamiennego i strzechy.
SKĄD POPULARNOŚĆ BLACHODACHÓWKI?
Blachodachówkę produkuje się w postaci przetłoczonych arkuszy blachy z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, który nadaje im formę dachówki (stąd ich nazwa). Im głębsze jest przetłoczenie, tym sztywniejszy jest arkusz.
Na etapie produkcji blachy stalowe pokrywane są obustronni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
