Dach gotowy na jesienne deszcze
10/2021
4-5 minut
Choć na rynku są dostępne różnego rodzaju materiały do pokrycia dachu płaskiego, to jednak na większości obiektów - zarówno mieszkalnych, jak i budynków gospodarczych - dominuje papa. Jej trwałość szacowana jest na kilkadziesiąt lat, jednak nie oznacza to, że wcześniej nie mogą pojawić się na niej uszkodzenia. Jesień to odpowiedni czas, by dokonać przeglądu dachu i przeprowadzić niezbędne prace.
Uszkodzenia powierzchni dachu papowego można podzielić na dwa typy: punktowe (pęcherze powstające na skutek zawilgocenia podłoża pod papą) oraz powierzchniowe (między innymi rozległe spękania czy degradacja pokrycia). Oba typy wymagają niezwłocznej naprawy, by nie prowadzić do dalszych uszkodzeń pokrycia i konstrukcji dachu.
NAPRAWA USZKODZEŃ PUNKTOWYCH
Do tego typu napraw świetnie sprawdzi się wzmocniona włóknami bitumiczna masa dekarska weber.tec 911. Cechuje się ona wysoką odpornością na warunki atmosferyczne (zapewnia wodoszczelność od razu po aplikacji) oraz UV, a ponadto jest elastyczna, dzięki czemu nie kruszy się mimo upływu czasu. Występuje w postaci pasty, dzięki czemu czas naprawy znacznie się skraca.
Uszkodzone miejsce lub pęcherz należy naciąć krzyżowo. Umożliwi to odgięcie papy i zapewni dostęp do podłoża, na które nanosi się produkt naprawczy. W następnym kroku nacięte pokrycie dachu dociska się do podłoża, a nadmiar masy bitumicznej - który zostanie wyciśnięty na z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze