Lepsza jakość powietrza
Jesień i zima to okres grzewczy w Polsce trwający prawie pół roku. W tym czasie nie tylko jakość powietrza na zewnątrz bywa bardzo zła. Również w pomieszczeniach jest ono zanieczyszczone, suche lub zawilgocone. To skutek głównie ogrzewania i słabej wentylacji wnętrz. Wszystko to powoduje konieczność poprawiania jakości powietrza za pomocą różnych urządzeń. W domu alergika są one obecnie wręcz niezbędne.
Duża część czynników mogących wywoływać uczulenia znajduje się w powietrzu, którym oddychamy w domu. Kurz, pyłki roślin, zarodniki pleśni i innych grzybów oraz zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza to najpowszechniejsze z nich. Wpływają one negatywnie głównie na układ oddechowy, ale nie tylko. W takich warunkach mieszkańcom mogą dokuczać bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i snem, przewlekłe zmęczenie, a także dolegliwości skórne. Najbardziej narażone na oddziaływanie takich czynników są małe dzieci, osoby starsze i chorujący na alergie, astmę.
Aby ograniczyć liczbę zanieczyszczeń, przede wszystkim należy zadbać o skuteczną wentylację powietrza, najlepiej mechaniczną z odzyskiem ciepła i opartą na filtrach, które je zatrzymują. Nie każdy dom jest jednak w nią wyposażony. Tam, gdzie wymiana powietrza odbywa się grawitacyjnie, jakość powietrza można poprawić, używając przeznaczonych do tego urządzeń. Oczyszczacze wychwycą i usuną kurz, bakterie i wirusy, nawil...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze