Jak zabezpieczyć poddasze?
W Polsce izolowanie połaci dachu na poddaszach wełną mineralną, a następnie wykończenie skosów płytami gipsowo-kartonowymi stało się niemal standardem. Na szczęście, to układ bardzo dobry ze względu na wymogi przepisów przeciwpożarowych. Jednak w pewnych sytuacjach sprawa się komplikuje - chcemy np. zrobić kominek na poddaszu, pozostawić widoczną część więźby itd. Jak wówczas można zapewnić bezpieczeństwo?
Wykańczając poddasze lub adaptując je w ogóle na mieszkalne, trzeba myśleć o zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji dachu, podkładu pod pokrycie i samego pokrycia (jeśli jest palne) przed działaniem ognia. Ale nie można też zapominać o właściwym zabezpieczeniu wszystkich tych elementów, które mogą stać się źródłem pożaru. W pierwszym rzędzie chodzi o kominy oraz same urządzenia grzewcze - kominki, piece, kotły. Ich obecność na poddaszu może powodować zagrożenie, jeżeli nie zostaną zamontowane zgodnie z zasadami.
Wbrew pozorom nawet budując nowy dom i postępując zgodnie z projektem, nie powinniśmy całkowicie zdawać się w tej kwestii na projektanta i wykonawców. Bowiem znajomość przepisów odnoszących się do bezpieczeństwa pożarowego często nawet wśród nich jest bardzo słaba. Zdarzają się nawet przypadki ewidentnego lekceważenia tych wymogów i działania sprzecznego wręcz ze zwykłym zdrowym rozsądkiem. W jeszcze większym stopniu dotyczy to budynków remontowanych i adaptacji poddaszy na m...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze