Stropy z gotowych elementów

Stropy prefabrykowane coraz częściej wypierają dziś te tradycyjne, a więc stosowane od dziesiątków lat gęstożebrowe czy żelbetowe monolityczne. Dzieje się tak dlatego, że mają bardzo dużo zalet: są atrakcyjne cenowo, wytrzymałe, umożliwiają szybki montaż i minimalizują ryzyko błędów, możliwych do popełnienia zarówno podczas projektowania, jak i wykonania.
Stropy panelowe stanowią dziś ciekawą alternatywę stropów tradycyjnych. Nie oznacza to oczywiście, że te drugie są pozbawione zalet, bo mają ich całkiem sporo. Ale mają też wady, szczególnie uwypuklające się w dobie szalejących cen i coraz wyższych kosztów robocizny. Poprawne wykonanie stropu gęstożebrowego czy monolitycznego wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, jest czasochłonne, a ewentualne błędy, np. związane z niewłaściwym wykonaniem zbrojenia, bardzo trudno potem skorygować.
Tymczasem elementy stropowe przygotowywane w fabryce nie dość, że są zrobione zgodnie z obowiązującymi normami, trzymają wymiary i rygorystyczne parametry techniczne trudne czasami do osiągnięcia w przypadku stropów wykonywanych od zera na placu budowy, to jeszcze producenci udostępniają ich pełną specyfikację, zawierającą m.in. dopuszczalną rozpiętość, wymaganą głębokość oparcia na ścianach, parametry izolacyjności akustycznej i termicznej czy dopuszczalne obciążenie ściankami działowymi. Dzięki temu moż...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
