Wentylacja decentralna skutecznym rozwiązaniem dla pojedynczych pomieszczeń
10/2021
4-5 minut
Właściciele mieszkań często borykają się z problemami skutecznej wymiany powietrza. Centralna wentylacja z systemem kanałów rozprowadzonym na wiele pomieszczeń nadal nie jest standardem, także w nowych domach wielorodzinnych.
Wielu z mieszkańców zajmuje wyremontowane lokale w tzw. starym budownictwie, gdzie przy zastosowaniu nowoczesnych, szczelnych okien i drzwi, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia już swojego zadania.
Efekty jej nieskutecznego działania nietrudno przewidzieć: nawracająca wilgoć, grzyb, zwiększenie poziomu CO2, za którymi idzie złe samopoczucie, zmęczenie czy problemy z efektywnym snem i alergiami. Przewietrzanie pomieszczeń za pomocą otwierania okien wychładza pomieszczenia w sezonie zimowym, w pozostałych porach roku zaś powoduje napływ zanieczyszczeń, drobinek kurzu i insektów. Podczas upałów - dodatkowo podnosi temperaturę wewnątrz, pogarszając samopoczucie osób w nich przebywających. Spotykane są również rozwiązania wspomagające wentylację grawitacyjną, w których skład wchodzą wentylatory wyciągowe montowane w pomieszczeniach w połączeniu z nawietrzakami okiennymi, podokiennymi, których zadaniem jest uzupełnianie strat powietrza spowodowanych pracą wentylatorów. W rzeczy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze