Wodór - paliwo przyszłości
10/2022
4-5 minut
Przyszłość kotłów gazowych to wykorzystanie wodoru - najpierw jako dodatku do gazu ziemnego, a docelowo w postaci czystej. Wodór jest najczystszym paliwem, w wyniku jego spalania powstaje bowiem zwykła woda. Ponadto można go pozyskiwać właśnie poprzez rozkład wody, tak więc jego zasoby są praktycznie nieograniczone.
Gaz ziemny to paliwo kopalne, czyli jego zasoby są ograniczone. Ponadto spalanie go oznacza emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.
ARISTON GOTOWY NA WODÓR
Co można zrobić, żeby zmniejszyć te niedogodności? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie do ogrzewania wodoru (H2), na razie nie w postaci czystej, lecz jako dodatku do gazu ziemnego. Dlatego Ariston wprowadził na rynek nowe kotły kondensacyjne Alteas One+ NET oraz Genus One+ NET, przystosowane zarówno do spalania zwykłego gazu ziemnego, jak i jego mieszanki z wodorem do 20%. Wykorzystanie wodoru to przyszłościowe rozwiązanie, już teraz promowane w Europie i stanowiące część polityki klimatycznej UE. Zaś sytuacja na rynku paliw najpewniej jeszcze przyczyni się do przyspieszenia działań w tym kierunku. Co ważne, kotły Ariston Alteas One+ NET oraz Genus One+ NET same w pełni automatycznie dostosowują parametry spalania do składu gazu. Tak więc obecnie mogą z maksymalną sprawnością działać, wykorzystując gaz ziemny, a z czasem u...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze