Podpatrujemy i pytamy

Wyremontowany, rozbudowany
Rozpoczynając planowanie generalnego remontu i rozbudowy leciwego „klocka”, właściciele jednego byli pewni - że nadadzą bryle i wszystkim pomieszczeniom indywidualny rys. Z góry powiedzieli „nie” powszechnie stosowanym zabiegom architektonicznym i elementom wyposażenia. Miało być wygodnie, ładnie, inaczej.
Man icon Lilianna Jampolska
Rozbudowywany etapami
Marta i Krzysiek skrzętnie skorzystali z zalety technologii sumikowo-łątkowej - możliwości łatwego powiększania budynku. Przez 5 lat po kolei dodawali, do najwcześniej wzniesionego trzonu, różne brakujące pomieszczenia. Ciągle modernizują również instalacje - grzewczą wzbogacili o kolektory słoneczne, niedawno szczelne szambo zastąpili przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków.
Man icon Lilianna Jampolska
Przestrzeń wolności
Budowa domu, w którym będzie mieszkała osoba niepełnosprawna, na wózku inwalidzkim, wymaga starannego przemyślenia. Najlepiej już na etapie zakupu działki. Opowiem wam o tym na swoim przykładzie, bo najlepszym architektem są własne potrzeby, a w tym przypadku – raczej dolegliwości.
Man icon Leszek Piątkowski
Ściany zewnętrzne
Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne - jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta powstaje w technologii drewnianej, m.in. szkieletowej, prefabrykowanej, z bali. Kilkoro Czytelników oceniło wybrane przez siebie materiały i metodę realizacji przegród zewnętrznych w swoich domach.
Man icon Lilianna Jampolska
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Justyna i Olgierd – Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2010 r.
Dom: parterowy z poddaszem i garażem; 256 m2, w tym garaż 36,10 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek – Czytelnik Budujemy Dom, ściany stawiał w 2011 r.
Dom: parterowy z możliwością wykorzystania poddasza do celów mieszkalnych (na razie użytkuje się tylko parter), 120 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Krzysiek – Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2011 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 115,4 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Remont schodów
Kształt schodów przesądza o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowników. Natomiast ich wykończenie wpływa na wygląd, bezpieczeństwo, codzienną pielęgnację oraz… skalę późniejszych remontów lub modernizacji. Kilkoro naszych Czytelników już wykonało pierwsze naprawy i przeróbki. Posłuchajmy, jakich elementów dotyczyły.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Jarek – Czytelnicy Budujemy Dom, schody użytkują od 2000 r., remontowali je w 2016 r.
Parametry domu: murowany, 126 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Asia i Tomek – Członkowie Klubu Budujących Dom, schody przerabiali w 2015 r.
Parametry domu: murowany, 206 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,85 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnes i Marcin – Czytelnicy Budujemy Dom, schody remontowali w 2013 r.
Parametry domu: murowany, 165 m2, segment z siedmioma półpiętrami, wysokość kondygnacji z salonem 2,80 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Rafał – Członkowie Klubu Budujących Dom, schody remontowali w 2002 r.
Parametry domu: murowany, 270 m2, 4 półpiętra, wysokość kondygnacji ze strefą dzienną 2,80 m.
Man icon Lilianna Jampolska
Remont łazienki
Odnawianie łazienki to ogrom wyzwań projektowych i wykonawczych, lecz równocześnie okazja do zastosowania bardziej funkcjonalnych sprzętów oraz poprawy wentylacji, ogrzewania i oświetlenia. Nasi Rozmówcy mają za sobą remont i chętnie podzielili się z nami doświadczeniami.
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin – Czytelnik Budujemy Dom, łazienkę remontował w 2014 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: rozebranie starych elementów wyposażenia, ułożenie nowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, elektrycznej; montaż nowych ścian, posadzki, urządzeń i mebli. Łącznie intensywne prace trwały 3 tygodnie.
Man icon Lilianna Jampolska
Aga – Czytelniczka Budujemy Dom, łazienkę remontowała w 2015 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: przerobienie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej; wykończenie ścian i blatu wodoodpornymi płytami g-k oraz gresem 60 × 60 cm; wyposażenie łazienki w nową armaturę sanitarną i zabudowę meblową. Czas trwania remontu 5 tygodni.
Man icon Lilianna Jampolska
Bogdan – Czytelnik Budujemy Dom, łazienkę remontował w 2017 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: demontaż wszystkich starych elementów łazienki, przebudowa podłączeń rur wodnych i kanalizacyjnych, pod prysznicem skucie wylewki na posadzce, założenie odpływu liniowego i wyprofilowanie nowej wylewki wraz z izolacją przeciwwilgociową, położenie nowej instalacji elektrycznej, wykończenie od nowa ścian i podłogi. Prace łącznie trwały 4 tygodnie.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania – Czytelniczka Budujemy Dom, łazienkę remontowała w 2014 r.
Zakres remontu i czas jego trwania: demontaż poprzedniej armatury i elementów wykończeniowych, przesunięcie podłączenia sedesu, doprowadzenie rur wodnych i kanalizacyjnych do bidetu. Remont trwał 4 tygodnie.
Man icon Lilianna Jampolska
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT