Szczelne i fachowo zamontowane
Zima to pora roku, w której nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne najbardziej dają się we znaki. Chłodne powietrze przewiewane przez szpary wyziębia wnętrza, obniżając komfort przebywania w nich. Aby utrzymywać temperaturę powietrza w pomieszczeniach na właściwym poziomie, konieczne jest więc intensywne ogrzewanie, co oznacza wyższe rachunki. Koszt takiej modernizacji można częściowo zmniejszyć, dzięki dopłacie oferowanej przez NFGWiOŚ.
Sporą część kosztów poniesionych na wymianę okien i drzwi zewnętrznych można odzyskać, korzystając z programu Czyste Powietrze, będącego narzędziem wspierającym troskę o jakość powietrza atmosferycznego i ograniczenie emisji spalin.
Aby móc ubiegać się o dofinansowanie należy - oprócz podstawowego wymogu wcześniejszej wymiany źródła ciepła - spełnić dwa podstawowe warunki:
kupić stolarkę spełniającą wymagania dotyczące maksymalnej wysokości współczynnika przenikania ciepła, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r., czyli 0,9 W/(m2K) odnośnie okien pionowych, 1,1 - połaciowych i 1,3 w przypadku drzwi zewnętrznych;
zastosować się do zasad tzw. ciepłego montażu, o ile istnieją ku temu możliwości techniczne, i do uszczelnienia połączenia stolarki z murem użyć taśmy paroszczelnej od strony wnętrza domu oraz paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej.
Dobrze jest przy okazji takiej inwestycji zdecydować się na rolety zewnętrzne, które opuszczane na noc dodatkowo chronią prze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze