Pompa sanitarna w piwnicy
11-12/2018
2-3 minuty
Mam dość nietypową instalację kanalizacyjną, gdyż część ścieków odprowadzana jest przez pompę sanitarną umieszczoną w piwnicy. Zbiera ona ścieki z dobudowanej łazienki i, niestety, czasem się zapycha. Problemem jest opróżnianie zablokowanej pompy, gdyż ścieki stoją również w rurze doprowadzającej o długości ok. 2 m. Jak uniknąć w takiej sytuacji rozbierania instalacji i zalania piwnicy ściekami?
Opisany układ odprowadzenia ścieków odbiega od typowego miejsca instalowania takich pomp rozdrabniających (montowane są bezpośrednio do miski ustępowej). co pozwala na bieżąca kontrolę jej funkcjonowania (obserwacja odpływu, odgłos pracy pompy). W przypadku umieszczenia jej poza pomieszczeniem sanitarnym i przy braku kontroli słuchowej, w razie awarii ścieki gromadzą się w rurze odpływowej na odcinku misa - pompa i rzeczywiście niezwykle kłopotliwe będzie opróżnienie instalacji z fekalii.
Jeżeli zbiornik pompy ma niewykorzystane podłączenia do innych przyborów sanitarnych, można je wykorzystać do opróżnienia instalacji z zalegających fekalii. Po zdjęciu zaślepki w otworze przyłączeniowym osadza się rurę o dobranej średnicy, połączoną z możliwie dużym zaworem kulowym. Do połączeń należy użyć rury wodociągowej PE, którą dzięki złączkom zaciskowym łatwo zmontować z zaworem. W przypadku konieczności opróżnienia instalacji, ścieki spuszczane są do podstawionego wiadra, a zbiornik można p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze