Tu kiedyś był strych
Adaptacja poddasza na pomieszczenia mieszkalne nie jest zadaniem ani prostym, ani tanim. Ale to i tak najlepszy sposób, aby powiększyć powierzchnię mieszkalną domu.
W wielu wybudowanych przed laty polskich domach na poddaszu urządzony jest strych, gdzie przechowuje się mniej potrzebne przedmioty. Gdy na parterze zaczyna brakować miejsca, warto rozważyć zaadaptowanie ostatniej kondygnacji. W ten sposób, zamiast sporadycznie wykorzystywanej przestrzeni, można zyskać cenną powierzchnię mieszkalną. Jak przygotować się to takiego przedsięwzięcia?
PLANOWANIE
Pierwszym krokiem powinna być ocena stanu technicznego poddasza i sprawdzenie, na jakie zmiany pozwala kształt i konstrukcja dachu. Ten ostatni parametr jest na tyle istotny, że poświęcamy mu oddzielnie nieco więcej miejsca (ramka poniżej). Jeśli chodzi o kształt - największe pole manewru będzie w przypadku połaci dwuspadowej, najlepiej o kącie nachylenia powyżej 30°. W takim wariancie wysokość pomieszczenia szybko rośnie, w miarę oddalania się od ściany. Łatwiej będzie też zagospodarować poddasze, gdy dach ma dużą rozpiętość (ponad 8 m), a ścianka kolankowa jest wyższa niż 1 m.
Na...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze