Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Sen zimowy na budowie?
Co można, a czego nie wolno, gdy zaczną się pierwsze przymrozki? Czy zima oznacza przerwę na budowie i czekanie do wiosny? Internauci dzielą się na naszym forum swoimi opiniami i doświadczeniami – tymi dobrymi, ale też tymi, o których woleliby zapomnieć. Przeczytajcie ku przestrodze.
Solidne i stylowe – drewniane drzwi wewnętrzne HÖRMANN
Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann mają bardzo wytrzymałą, stabilną konstrukcję, niezniszczalną, odporną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania powierzchnię oraz ciekawy design.
TALIA z powłoką SUPERIOR HB
Talia to jedna z najbardziej efektownych stylistycznie blachodachówek w palecie produktowej Blachotrapez. Charakteryzuje się wysokim 35 mm uskokiem, który podkreśla jej wyrazisty kształt i zwiększa sztywność produktu.
Sterowanie rekuperacją ze smartfonu
Rekuperatorami o wysokim odzysku ciepła AERISnext sterować można na kilka sposobów: przez sterownik w obudowie rekuperatora lub ścienny oraz za pomocą sterownika radiowego RFZ.

Projektujemy

HomeKONCEPT 60
Projekt HomeKONCEPT 60 pracowni HomeKONCEPT
Dom w malinówkach 8 (G)
Projekt Dom w malinówkach 8 (G) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w felicjach (G2)
Projekt Dom w felicjach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dakota V
Projekt Dakota V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Temat numeru - SYNDROM CHOREGO BUDYNKU

Gdy dom wpędza w chorobę
O Syndromie Chorego Budynku mówimy, gdy panujący we wnętrzach klimat szkodzi zdrowiu przebywających w nim ludzi. Problem dostrzeżono i zbadano w obiektach biurowych w drugiej połowie ubiegłego wieku. Ale dotyczy on również domów: zawilgoconych, zbyt szczelnych po wymianie okien na nowe, z niesprawną wentylacją.
Man icon Janusz Werner
Zadbaj o powietrze
Żeby wydatki na ogrzewanie były niższe, domy muszą być coraz szczelniejsze. Także te stare, między innymi dlatego montuje się w nich nowe, szczelne okna. W takich budynkach niezbędna jest sprawna wentylacja, która doprowadza świeże i odprowadza zużyte powietrze.
Man icon Janusz Werner
Wilgoć szkodzi
Zawilgocenie źle wpływa na stan techniczny budynku i umożliwia rozwój grzybów pleśniowych. Te niszczą niektóre elementy domu (tynki, drewno) i są groźne dla zdrowia jego mieszkańców - powodują problemy z oddychaniem, astmę, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego z zawilgoceniem trzeba walczyć - nie tylko usuwając jego objawy, ale przede wszystkim przyczyny.
Man icon Janusz Werner
Czyste powietrze, ponieważ dba o nie Daikin
Firma Daikin jest światowym liderem w dziedzinie efektywnych energetycznie rozwiązań sterowania klimatem. Dzięki ukierunkowaniu na innowacje w zakresie komfortu, efektywności energetycznej, sterowania oraz niezawodności, wyznaczamy standardy jakości w branży.
Jak dostać dopłatę z programu Czyste Powietrze?
Według zapowiedzi, do wzięcia są 103 mld zł - to mnóstwo pieniędzy. Rząd obiecuje, że w ramach walki ze smogiem państwo dopłaci do wymiany starych kotłów na nowe źródła ciepła, do docieplenia domów, wymiany okien i drzwi, montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Man icon Janusz Werner
Ciepło bez smogu
Przyczyną smogu są w dużej mierze zanieczyszczenia z małych, domowych kotłowni. Jedną z głównych metod walki z nim jest więc wymiana starych kotłów. Jednak dobry kocioł to nie wszystko. Żeby system działał naprawdę dobrze, modernizacji wymagają też inne elementy instalacji grzewczej.
Man icon Jarosław Antkiewicz
HRC – pompy ciepła bez F-gazów
Czy decydując się na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania naszych domów zastanawiamy się nad rodzajem zastosowanego w nich gazu? Okazuje się, że jest to istotna kwestia, zwłaszcza w trakcie eksploatacji urządzenia.
Dlaczego warto ogrzewać dom powietrzną pompą ciepła?
Jedną z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć na etapie budowy bądź modernizacji domu jest wybór systemu ogrzewania c.o. i c.w.u.
Tu kiedyś był strych
Adaptacja poddasza na pomieszczenia mieszkalne nie jest zadaniem ani prostym, ani tanim. Ale to i tak najlepszy sposób, aby powiększyć powierzchnię mieszkalną domu.
Man icon Norbert Skupiński
Tu sprawdzi się wełna
Połać dachową można ocieplić różnymi metodami - natryskując piankę poliuretanową, stosując specjalne, twarde płyty z pianki czy odpowiednią odmianę styropianu. Jednak żaden z tych sposobów nie rozpowszechnił się tak bardzo, jak ten z użyciem wełny mineralnej. Z czego wynika popularność tego materiału i jak przeprowadzić takie prace?
Man icon Norbert Skupiński
Prace na szczycie
Remont lub wymiana pokrycia dachowego zawsze jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem, ponieważ na jakiś czas budynek pozostaje bez ochrony przed deszczem. Dlatego trzeba się do niego dobrze przygotować - by przebiegł szybko, sprawnie i bez błędów. Ważne jest też, by prace przeprowadzić w najkorzystniejszej porze roku. Istotne jest również zrealizowanie inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Man icon Tomasz Rybarczyk
FINNERA - blachodachówka idealna na nowy i remontowany dach
Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie, które należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wybrać materiał nowego pokrycia. Spośród obecnie dostępnych na rynku doskonale nadaje się do tego blachodachówka modułowa Finnera.
Wyremontowany, rozbudowany
Rozpoczynając planowanie generalnego remontu i rozbudowy leciwego „klocka”, właściciele jednego byli pewni - że nadadzą bryle i wszystkim pomieszczeniom indywidualny rys. Z góry powiedzieli „nie” powszechnie stosowanym zabiegom architektonicznym i elementom wyposażenia. Miało być wygodnie, ładnie, inaczej.
Man icon Lilianna Jampolska
Rozbudowywany etapami
Marta i Krzysiek skrzętnie skorzystali z zalety technologii sumikowo-łątkowej - możliwości łatwego powiększania budynku. Przez 5 lat po kolei dodawali, do najwcześniej wzniesionego trzonu, różne brakujące pomieszczenia. Ciągle modernizują również instalacje - grzewczą wzbogacili o kolektory słoneczne, niedawno szczelne szambo zastąpili przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków.
Man icon Lilianna Jampolska
Przestrzeń wolności
Budowa domu, w którym będzie mieszkała osoba niepełnosprawna, na wózku inwalidzkim, wymaga starannego przemyślenia. Najlepiej już na etapie zakupu działki. Opowiem wam o tym na swoim przykładzie, bo najlepszym architektem są własne potrzeby, a w tym przypadku – raczej dolegliwości.
Man icon Leszek Piątkowski
Ściany zewnętrzne
Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne - jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Reszta powstaje w technologii drewnianej, m.in. szkieletowej, prefabrykowanej, z bali. Kilkoro Czytelników oceniło wybrane przez siebie materiały i metodę realizacji przegród zewnętrznych w swoich domach.
Man icon Lilianna Jampolska
Brama modna i wygodna
Brama wjazdowa powinna pasować do charakteru ogrodzenia oraz budynku mieszkalnego. Warto zadbać, aby była odpowiednio szeroka i miała automatyczny napęd, co umożliwi sterowanie nią bez wychodzenia z domu czy samochodu.
Man icon Tomasz Wojciuk
Inteligentne przechowywanie
Technika stale posuwa się naprzód i dziś nawet meble kuchenne mogą być wyposażone w inteligentne rozwiązania i sprytne urządzenia. Zapewniają one wygodę, bezpieczeństwo, pozwalają maksymalne wykorzystać miejsce oraz uzyskać minimalistyczny styl pomieszczenia.
Man icon Małgorzata Kolmus
Mistrz w walce z kurzem
Jest cichy, dokładny, wygodny w obsłudze, idealny dla alergików. Odkurzacz centralny - bo o nim mowa - pozwala szybko posprzątać dom, bez zbędnego wysiłku i uciążliwości, jakie wiążą się z użytkowaniem tradycyjnego odkurzacza.
Man icon Tomasz Wojciuk
Najlepsze marki w jednym miejscu!
Na polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę należy kierować się przy zakupie jednostki centralnej?
Uznaniowość decyzji o pozwoleniu na budowę
Mam działkę budowlaną na terenie, na którym obowiązuje plan miejscowy i chciałbym postawić na niej dom. Zastanawiam się, czy starosta może odmówić wydania pozwolenia na budowę mimo złożenia kompletu wymaganych dokumentów? Czy w podejmowaniu tej decyzji jest miejsce na uznaniowość?
Obowiązek dbania o bezpieczne użytkowanie budynku
Mój sąsiad (właściciel domu jednorodzinnego) zaniedbuje swój dom. Moje i jego dzieci bawią się naprzemiennie u niego i u mnie w ogrodzie. Zimą jego dach nie jest odśnieżany, zwisają z niego ogromne sople, które zagrażają dzieciom. Czy istnieje prawo nakazujące usuwanie śniegu i lodu z dachu? Czy interwencja jest możliwa jedynie wtedy, gdy spadający śnieg wyrządzi jakieś szkody? Chciałabym przygotować się do rozmowy z sąsiadem.
Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela
Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?
Wymiana drewnianego stropu
Planuję remont starego domu i wymianę drewnianego stropu nad parterem. Dom ma wysokie poddasze, które chciałbym przeznaczyć na mieszkalne. Wykonawca proponuje nowy strop drewniany, ja wolałbym bardziej stabilną konstrukcję, np. żelbetową. Jak to zrobić?