Przestrzeń wolności

Budowa domu, w którym będzie mieszkała osoba niepełnosprawna, na wózku inwalidzkim, wymaga starannego przemyślenia. Najlepiej już na etapie zakupu działki. Opowiem wam o tym na swoim przykładzie, bo najlepszym architektem są własne potrzeby, a w tym przypadku – raczej dolegliwości.
Planując i budując dom dla osoby niepełnosprawnej, należy trzymać się generalnej zasady: zapewniamy jej takie warunki, by była maksymalnie niezależna od pomocy innych. Wtedy wszystkim będzie żyło się lepiej. A kiedyś także tym, którzy na starość zniedołężnieją.
Dom dla rodziny 1 + 3
Powierzchnia działki: 1418 m2. Powierzchnia użytkowa domu: 227 m², w tym garaż dwustanowiskowy: 47,5 m². Powierzchnia ogrzewana: 186 m2. Budynek gospodarczy: 26 m2.
WYBÓR DZIAŁKI
O tym, jak ważna jest lokalizacja działki pod względem dojazdu, przekonamy się zimą lub w czasie opadów deszczu. Kiedy osoba na wózku albo utknie w śniegu, albo na kołach wwiezie do domu mnóstwo błota.
Dlatego nie warto rzucać się na atrakcyjne cenowo grunty, które mają drogi dojazdowe będące współwłasnością kilku osób prywatnych. Najczęściej są to trakty o nieulepszonej nawierzchni, kiepsko utwardzone i nierówne; nieodśnieżane, nieoświetlone, bez odwodnienia, i z przebijającą spod spodu gliną. Poszukajmy dzi...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
