Nowe rury do wody i ścieków
Wymiana starych rur wodnych i kanalizacyjnych nie jest specjalnie trudna, jeżeli przy okazji remontu nie planujemy przestawić sedesu czy wanny w zupełnie nowe miejsce. Nowe rozplanowanie pomieszczeń sanitarnych bywa już sporym wyzwaniem. Zaś najtrudniejszym zadaniem jest urządzenie łazienki czy pralni w nowym pomieszczeniu oddalonym od pionów kanalizacyjnych.
Usunięcie starych rur ze stali (woda) i żeliwa (kanalizacja) to praca ciężka, ale dość prosta. Ułożenie nowych rurociągów mniej więcej w tym samym miejscu to też niespecjalny kłopot. Wyzwaniem może być za to doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do zupełne nowych punktów.
ŚCIEKI
Obecnie rury kanalizacyjne robi się z tworzyw sztucznych – PVC (szare) lub polipropylenu (białe). Są lekkie, łatwo się je przycina i łączy na wcisk dzięki gumowym uszczelkom. Do tego nie korodują, więc mogą służyć przez kilkadziesiąt lat. Całkowicie wyparły stosowane jeszcze do lat 90. XX wieku rury z żeliwa. W porównaniu z nimi mają właściwie tylko jedną istotna wadę, gdyż znacznie gorzej tłumą odgłos spływających ścieków.
Demontaż rur kanalizacyjnych nie jest trudny. Jeżeli połączenia kielichowe nie dają się rozłączyć, żeliwo można łatwo pokruszyć uderzając w nie ciężkim młotkiem. Jeżeli jednak planujemy pozostawić jakieś stare rury, trzeba bardzo uważać, żeby kielich się nie ukruszył. W przypadk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze