Co robić ze ściekami?
Mniej więcej 25% Polaków żyjących w miastach i 60% mieszkańców obszarów wiejskich nie ma dostępu do publicznej sieci kanalizacyjnej. A przecież ścieki trzeba gdzieś odprowadzać. Zazwyczaj trafiają one do szamba, które jest kłopotliwe i kosztowne w eksploatacji. Jaka jest alternatywa?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czym jest bezodpływowy zbiornik na ścieki
Dlaczego szambo jest kłopotliwe w eksploatacji
Jakie są zalety oczyszczalni ścieków
Jaka jest zasada działania oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Czym są oczyszczalnie kompaktowe
Nie ma lepszego sposobu na ścieki niż odprowadzanie ich do kanalizacji zbiorczej. Niestety, wielu mieszkańców naszego kraju wciąż nie ma takiego komfortu i musi wybrać inne rozwiązanie. Wariantów nie ma wiele - to wykonanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybór nie zawsze jednak zależy od właściciela domu, bo kwestia sposobu odprowadzania ścieków jest często obwarowana lokalnymi przepisami. Ograniczeniem mogą być też parametry działki.
O tym, gdzie kierować nieczystości, trzeba pomyśleć już na etapie wyboru działki. Późniejsze modyfikacje też są oczywiście możliwe - polegają zazwyczaj na zastąpieniu szamba przydomową oczyszczalnią. Jakie argumenty stoją za taką modernizacją systemu kanalizacyjnego i jaką oczyszczalnię wybrać?
Infografika
CZYM JEST SZAMBO?
To popularne określenie bezodpływowego zbiornika na ścieki. Szacuje się, że wybiera go blisko 90% właścicieli działek bez dostępu do publicznej kanalizacji.
Dawniej szamba wykonywano samodzielnie, z kr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze