Fachowo i estetycznie
Podłoga składa się z kilku warstw, umieszczonych na gruncie lub stropie. Wierzchnią stanowi posadzka. Jeśli właścicielom znudził się jej wygląd bądź uległa zniszczeniu, zazwyczaj można ją wymienić bez ingerencji w niższe partie. Generalny remont domu jest jednak dobrą okazją, by sprawdzić ich stan. Zdarza się, że np. w podłodze na gruncie izolacja przeciwwilgociowa jest niewłaściwie ułożona, warstwa styropianu za cienka, a wylewka popękana.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy remont podłogi wymaga ingerencji w głębsze partie
Czy posadzkę warto remontować samodzielnie
Jak wymienić panele podłogowe
O czym pamiętać, układając parkiet
Czy podłogę z płytek ceramicznych można pomalować
Wraz z upływem lat, posadzki na ogół tracą swą atrakcyjność, zaczynają się wypaczać i skrzypieć. W końcu zapada decyzja o remoncie. Czasem wystarczy odnowienie powierzchni, innym razem potrzebna jest wymiana pokrycia lub nawet ingerencja w warstwy konstrukcyjne podłogi.
Drobne naprawy można wykonać samodzielnie, ale wymianę płytek, ułożenie parkietu bądź renowację głębszych warstw najlepiej zlecić fachowcom. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo prace - zależnie od ich zakresu - mogą potrwać nawet miesiąc, wyłączając pomieszczenie z użytkowania. Przeprowadza się je o dowolnej porze roku, ale zimą dom musi być ogrzewany. Aby usprawnić i skrócić cały proces, warto dobrze się do niego przygotować, zrobić harmonogram i określić zakres prac, ustalić termin z fachowcami oraz kupić niezbędne materiały.
REMONT GŁĘBSZYCH WARSTW
Czasem nie wystarczy wymiana posadzki i trzeba dostać się aż do gruntu bądź stropu. Zakres i rodzaj robót zależy od kategorii konstrukcji, powstałych uszkodzeń i planow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze