Prąd w wyższym standardzie
Nawet bardzo stare domy wyposażone są w instalację elektryczną. Jednak jej standard jest zwykle bardzo daleki od współczesnych wymagań. Na co dzień zwraca się uwagę na niedobór gniazd i przeciążenie obwodów. Jednak wad jest często znacznie więcej, zaś stare instalacje bywają po prostu niebezpieczne. Dlatego przede wszystkim trzeba wiedzieć, co absolutnie trzeba wymienić, z czym można ewentualnie poczekać oraz czy da się jakoś ograniczyć zakres prac.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego planowanie remontu należy zacząć od zlecenia elektrykowi przeglądu instalacji
Kiedy trzeba wymienić całe stare okablowanie
W jaki sposób można zwiększyć liczbę gniazd
Jak można dodać nowe obwody
Na co trzeba szczególnie uważać w poszczególnych pomieszczeniach
Co powinna obejmować instalacja na zewnątrz domu
W każdym domu prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że instalację elektryczną trzeba wymienić na nową lub przynajmniej ją rozbudować i zmodernizować. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko bardzo starych budynków. Przecież nawet w wielu tych wzniesionych zaledwie kilka lat temu, notorycznie brakuje gniazdek i nie sposób obejść się bez przedłużaczy oraz rozgałęziaczy. Ponadto instalacja wewnętrzna, a niekiedy także przyłącze łączące budynek z siecią, okazują się być niewystarczające na potrzeby urządzeń o większej mocy - kuchenki elektrycznej, pompy ciepła czy ładowarki samochodu elektrycznego.
Nie można też pominąć kwestii bezpieczeństwa. Stare instalacje nie tylko są najczęściej w kiepskim stanie, ale w ogóle wykonano je w znacznie gorszym standardzie. Do tego wielu obowiązkowych dziś zabezpieczeń, w nich w ogóle nie ma.
Z tych wszystkich względów stan każdej starej instalacji musi przede wszystkim sprawdzić dobry elektryk. Amator wielu wad w ogóle nie zauważy i nie będzie miał poj...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze