Ładnie i czysto
Pomalowanie ścian to najprostszy sposób na odświeżenie wnętrz. Czasem jednak to nie wystarczy - przegrody mogą wymagać gruntownego odnowienia, np. wyeliminowania wykwitów lub pęknięć tynku. Niekiedy trzeba zacząć od usunięcia przyczyn tych uszkodzeń.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak ocenić uszkodzenia tynku
Czy lepszy będzie tynk gipsowy, czy cementowo-wapienny
Kiedy warto stosować suchy tynk
Jak usunąć wykwity na ścianach
Jak przemalować ciemną ścianę na jasno
Przeważnie raz na kilka lat ściany wewnątrz pomieszczeń trzeba poddać renowacji. Zwykle są one wykończone farbą, która z czasem ulega zabrudzeniu. Do rzadkości nie należą mechaniczne uszkodzenia tynku czy ślady po kołkach rozporowych, które należy zamaskować. Wykonanie prac najlepiej zlecić fachowcom, choć jeśli obejmują one niewielki zakres, nie opłaca się zatrudniać ekipy. Odnawiane ściany można pokryć gładzią, a następnie farbą lub tapetą. Część osób decyduje się na rozmaite panele. W przypadku poszczególnych rodzajów wykończenia, podłoże musi spełniać określone kryteria.
WARSTWA TYNKU
Często widoczne są na nim niedoskonałości powierzchniowe, do których zalicza się nierówności, chropowatości, niewielkie pęknięcia. Wady strukturalne to natomiast niedostateczna twardość tynku (wynikająca ze zbyt małej ilości spoiwa) czy słaba przyczepność do podłoża. Częstym problemem są pęknięcia powstające na skutek niestabilności podłoża - osiadania ścian, ich drgań, słabego przewiązania murów. U...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze