Nie tylko kontakty i włączniki
Remont domu oznacza na ogół też wymianę osprzętu. Jeżeli zakres prac jest szeroki, często układa się nową instalację elektryczną. Przy okazji nowej aranżacji wnętrz, planuje się rozmieszczenie znacznie większej liczby gniazdek i kontaktów oraz zakłada specjalistyczny osprzęt, dostosowany do nowoczesnego wyposażenia, np. do sterowania roletami. Wybór stylistyki to już wyłącznie kwestia gustu i budżetu, bo oferta jest bardzo szeroka.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy warto wymienić osprzęt
Jakie wyroby oferują producenci
Jakie zalety ma osprzęt modułowy
Gdzie montuje się gniazda i łączniki
Dlaczego dobrze jest stosować ramki wielokrotne
Jakie specjalistyczne gniazda warto zamontować
Osprzęt elektroinstalacyjny można wymienić niezależnie od remontu - wystarczy kupić nowe łączniki, kontakty i zamontować w miejscu istniejących. Na ogół robi się to jednak w trakcie remontu, choćby obejmował głównie malowanie i tapetowanie ścian. Najlepiej, oczywiście, jeśli wykona to elektryk, np. z ekipy remontowej, ale też można to zrobić samodzielnie, jeżeli się ma doświadczenie. Najważniejsze, by przedtem odciąć dopływ prądu - przełączyć odpowiednie bezpieczniki w tablicy rozdzielczej.
Jeżeli remont obejmuje szerszy zakres prac - naprawę tynku, przestawianie ścian, wymianę płytek na ścianach i podłogach w łazience i w kuchni, wymianę parkietu, zmianę przeznaczenia i aranżacji wnętrz - zwykle albo na nowo planuje się rozmieszczenie całej instalacji elektrycznej (np. w budynkach z lat 90. i starszych) lub w wybranych miejscach dodaje gniazdka i łączniki oświetleniowe. W starych budynkach stosowano dwużyłowe przewody z aluminium, które po długim czasie eksploatacji utleniają się, ła...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze