Użytkowanie rekuperacji zimą
11-12/2024
29-37 minut
Rekuperacja to system, którego zalety szczególnie odczujemy zimą, kiedy zapewni nam odpowiednią jakość powietrza w domu przy minimalnych stratach energii cieplnej. W poniższym artykule omówimy wszystkie kluczowe zagadnienia dotyczące użytkowania rekuperacji w sezonie grzewczym.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego prawidłowe działanie wentylacji jest szczególnie ważne zimą
Jakie parametry powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie
Jak intensywna powinna być dobra wentylacja
Czy zimą powietrze naprawdę musi być suche
Co trzeba sprawdzić w instalacji przed zimą
Zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada, a ogrzewanie działa intensywnie, tradycyjna wentylacja grawitacyjna staje się niekomfortowa i nieekonomiczna.
Nawiewanie bardzo zimnego powietrza z zewnątrz powoduje dyskomfort. Pierwszym odruchem w takich sytuacjach jest zamykanie nawietrzaków w oknach. I być może wydaje się to dobrym pomysłem na ograniczenie wiania, lecz powoduje jednocześnie zamknięcie dopływu świeżego powietrza. Co z kolei prowadzi do szybkiego osiągnięcia nadmiernego stężenia dwutlenku węgla, LZO i wilgoci, powodując złe samopoczucie domowników.
Rekuperacja skutecznie rozwiązuje te problemy, zapewniając świeże powietrze bez potrzeby otwierania okien i bez strat ciepła. Rekuperator ogrzewa powietrze nawiewane, przekazując mu ciepło odebrane z powietrza wywiewanego (usuwanego). Centrala wyposażona w odpowiedni wymiennik ciepła może wpływać również na poziom wilgotności względnej powietrza. A to w sezonie grzewczym często staje się zbyt suche, co może powodować problemy zdro...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze