Dlaczego warto?
Obecnie wyposażenie nowego domu w automatykę ułatwiającą jego obsługę to już standard. Zaplanowanie sterowania ogrzewaniem, wentylacją, alarmem, oświetleniem, roletami zewnętrznymi, multimediami, podlewaniem ogrodu znacznie ułatwia korzystanie na co dzień z tych instalacji. W budynkach remontowanych można dodać takie funkcje, korzystając z instalacji przewodowej lub radiowej (przy tej drugiej opcji, nie trzeba układać kilometrów przewodów). W każdym wariancie, budynek wyposażony w instalację inteligentną wyraźnie zyskuje na wartości i staje się atrakcyjniejszy na rynku nieruchomości.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Na czym polega automatyka budynków
Jak działa i z czego składa się taki system
Jakie funkcje warto zaplanować
Ile kosztuje instalacja inteligentna i o ile podnosi wartość domu
Automatyka budynku to najczęściej system wielu sensorów (czujników, manipulatorów, łaczników), kilometrów przewodów elektrycznych, łączących wszystkie urządzenia i domowe instalacje w jeden system. Na sygnały z sensorów reagują elementy wykonawcze, nazywane aktorami - silniki napędów, siłowniki, przekaźniki, ściemniacze. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia wymieniają się informacjami i automatycznie reagują, zgodnie z zaprogramowanym scenariuszami. Całością zarządza centrala (rozbudowany sterownik). Wszystkie sterowniki umieszczone są w metalowej szafie, podobnej do skrzynki rozdzielczej, tylko znacznie większej. Instalacją inteligentną zarządza się za pomocą komputera, tabletu, smartfona - w czasie rzeczywistym i z dowolnego miejsca.
W domach bez takiej automatyki, każda instalacja pełni tylko jedno konkretne zadanie - kocioł ogrzewa budynek i c.w.u., napęd do rolet opuszcza je i podnosi, a ten do bramy umożliwia wjazd i wyjazd z garażu. Każdy z tych systemów ma własną automatykę z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze