Po pierwsze - ocieplaj!
Termomodernizacja obejmuje różne działania, służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej: docieplenie przegród, wymianę stolarki, modernizację systemu grzewczego. Ale to ocieplenie przegród zewnętrznych jest dla obniżenia rachunków za ogrzewanie absolutnie kluczowe. Po zaizolowaniu ścian, dachu i podłóg można liczyć na roczne oszczędności na opłatach za ciepło liczone w tysiącach złotych.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Wełna czy styropian
Jak grube ocieplenie ścian
Jaka grubość wełny mineralnej na poddaszu
Czy ocieplenie z piany PUR można ułożyć samodzielnie
Termomodernizacja, choć kosztowna, jest nie tylko najlepszym, ale i pewnym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Można przyjąć, że ogrzewanie domu doprowadzonego do standardu Warunków Technicznych 2017 jest o połowę tańsze, niż budynku bez termoizolacji. Jeśli ocieplimy go zgodnie z WT 2021, opłaty spadną nawet o dwie trzecie. W zależności od wielkości domu, źródła ciepła itd., roczne oszczędności wyniosą od kilku do kilkunastu tys. zł.
Inwestor, który chce skorzystać z państwowych dopłat do termomodernizacji, np. z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, musi ocieplić przegrody zgodnie z WT 2021. Jeśli nie chce rządowej pomocy - niekoniecznie, bo docieplenie domu (do 12 m wysokości) zazwyczaj nie wymaga zgłoszenia do urzędu, więc jego parametry można dobrać dowolnie.
Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych w nowym domu nie może dziś przekraczać 0,20 W/(m2·K). W starszych budynkach jest on zwykle kilkukrotnie wyższy, np. na początku lat 80. XX w. zgodne z przepisa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze