Ściany na różne sposoby
Ściany zewnętrzne pełnią w każdym domu bardzo istotną rolę, dlatego wybór technologii, materiałów oraz ekipy do ich budowy powinien być dobrze przemyślany. W tym artykule scharakteryzujemy najpopularniejsze sposoby wznoszenia ścian i najchętniej wybierane budulce, a także podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas budowy.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są najważniejsze cechy ścian zewnętrznych
Czym się charakteryzuje technologia - jedno-, dwu- i trójwarstwowa
Z jakiego materiału murować ściany
Jak budować przegrody zgodnie ze sztuką
Ściany zewnętrzne to kluczowe przegrody budynku. Są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, bo to na nich opiera się strop i dach. W związku z tym muszą być wytrzymałe. Wybierając stosowane powszechnie w budownictwie jednorodzinnym materiały - ceramikę zwykłą i poryzowaną, beton komórkowy, silikaty i keramzytobeton - możemy być pewni, że wykonane z nich ściany spełnią ten warunek.
Biorąc pod uwagę, że przegrody zewnętrzne stanowią barierę dla uciekającego ciepła i chronią przed hałasem, bardzo ważna jest też ich ciepłochronność oraz zdolność do tłumienia hałasu. Tę pierwszą cechę określa wartość współczynnika przenikania ciepła U, który w nowych domach nie może przekraczać 0,2 W/(m²·K). Najlepsze pod względem termoizolacyjności materiały to beton komórkowy oraz ceramika poryzowana i to właśnie z nich można budować ściany bez ocieplenia. Izolacja jest natomiast potrzebna przy wykorzystaniu pozostałych wymienionych budulców. Bowiem to ona, a nie parametry termiczne materiału ściennego, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze