Natynkowa instalacja elektryczna
PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy remont starego domu po dziadkach. Budynek ma prawie 100 lat i jest w kiepskim stanie, ale ze względów sentymentalnych nie chcemy go burzyć, tylko wyremontować. Zamierzamy go urządzić w nieco surowym stylu i zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, w tym ceglane ściany, drewniane posadzki, kaflowy piec i kuchnię węglową. Tam, gdzie nie będzie to konieczne, nie chcemy kłaść nowych tynków, w związku z tym planujemy instalację elektryczną poprowadzić na ścianach, nie w bruzdach. Tak będzie taniej, szybciej i zdecydowanie lepiej będzie to pasować do rustykalno-loftowego stylu, jaki nam się podoba. Jak ułożyć taką instalację i który osprzęt do niej dobrać?
ODPOWIADA: JOANNA DĄBROWSKA
Instalacja natynkowa, jak każda instalacja elektryczna, musi być wykonana przez elektryka z uprawnieniami.
Zanim przystąpicie Państwo do prac warto skonsultować się z fachowcem i zlecić wykonanie projektu, który będzie uwzględniał wszystkie oczekiwania. Elektryk zaplanuje trasę przewodów, miejsca montażu gniazd i łączników oraz puszek rozgałęźnych.
Ponieważ w przyjętym wariancie instalacji - dzięki użyciu gniazd i łączników natynkowych nie ma potrzeby prowadzenia przewodów w ścianie - unika się wykuwania bruzd i ich maskowania, gdyż prowadzi się je po powierzchni przegrody (ściany, sufitu). Ogranicza się w ten sposób zakres prac, ilość kurzu i pyłu. Wszystkie elementy instalacji, w tym przewody, są widoczne, całość musi być więc zaplanowana i wykonana wyjątkowo starannie.
Instalacja natynkowa jest bardzo popularna we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym. Stanowi integralny element wystroju wnętrza. L. JAMPOLSKA
Instalacja natyn...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze