Żeby było cieplej...
Każdy właściciel domu jednorodzinnego prędzej czy później staje przed koniecznością wymiany drzwi wejściowych i stolarki okiennej. Przy okazji wymiany okien można zamontować także rolety, które ograniczają straty ciepła, chronią przed słońcem i włamywaczami. Prace termomodernizacyjne zwykle przeprowadza się po kilkunastu latach od wybudowania domu, ale często także wtedy, gdy kupimy stary dom na rynku wtórnym. Mają one na celu ograniczenie strat ciepła i zoptymalizowanie ilości zużywanej do ogrzewania energii. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w dobie jej galopujących cen.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak przygotować się do wymiany okien
Na jakie parametry stolarki zwracać uwagę
Kiedy najlepiej przeprowadzić remont
Jakie są funkcje rolet
Jakiego typu rolety będą pasowały do nowych okien
Na co zwracać uwagę wybierając nowe drzwi i jak je zamontować
Zacznijmy od tego, że stosowane dwadzieścia lat temu w budownictwie technologie znacznie różniły się od dzisiejszych. W przypadku okien i drzwi, zupełnie inne były normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U. Chociażby w 2008 roku było to 1,7-1,8 dla okien i 2,6 dla drzwi. Dziś te wartości są dwa razy niższe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wartość współczynnika przenikania ciepła U okien fasadowych nie może przekraczać 0,9 W/(m²·K), a już się mówi o tym, że docelowo ta wartość będzie stopniowo redukowana do 0,6. Dla drzwi wejściowych i bramy garażowej, maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła to 1,3 W/(m²·K).
Jednak podstawową kwestią, którą bierzemy pod uwagę decydując się na wymianę stolarki, są nie parametry techniczne okien czy drzwi, lecz faktyczne straty ciepła, które mogą sięgać nawet 25%. Niestety, zarówno drzwi, jak i okna, pod wpływem czasu zużywają się i tracą szczelność. Drzwi drewniane rozsychają się i paczą, zwłaszcza gdy znajdują się od strony po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze