Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.

Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.

Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym entalpijnym wymiennikiem, wydajność 500 m3/h, automatyczny by-pass. Lokalizacja - na strychu. Sterowanie - skonfigurowane z przewodową instalacją domu inteligentnego. Przewody wentylacyjne - okrągłe, ze stali, o średnicy 100 mm do 200 mm.

Decyzja: Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem, więc poprzedni dom wyposażyłem w inteligentnie sterowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W obecnym z bali - który kupiliśmy z żoną, gdy miał już 20 lat - zastaliśmy klasyczną wentylację grawitacyjną. Od razu odczuliśmy różnicę w komforcie mieszkania, dlatego podczas generalnego remontu w 2019 r. zdecydowałem się również w nim założyć rekuperację. W istniejącym budynku nie było to łatwe! Z tego powodu najpierw wyszukałem

...