Grzeją, suszą i zdobią
Wybór grzejników łazienkowych jest ogromny. Trudno dyskutować o wyższości takiego czy innego koloru, stylu i kształtu jego wykonania. Dlatego skupimy się tu na tym jakie cechy powinien mieć nasz grzejnik w zależności od tego jaką rolę będzie pełnił w łazience oraz jak zapewnić jego dobrą współpracę z pozostałymi elementami instalacji.
Grzejniki łazienkowe to prawie zawsze modele wykonane ze stali i pokryte naprawdę solidnymi powłokami ochronnymi. Najczęściej jest to wielowarstwowa emalia, rzadziej chrom i inne. Wynika to z faktu, że grzejnik w łazience działa w znacznie trudniejszych warunkach niż pokojowy. Przecież podwyższona wilgotność powietrza wokół to niemal norma. Czasem na grzejnik w łazience trafia nawet rzeczy przemoczone i ubłocone, choćby po dziecięcych zabawach. Dlatego pierwszą zasadą przy wyborze grzejnika łazienkowego powinna być wysoka jakość. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na jego moc, sposób podłączenia i wymiary.
MOC A TEMPERATURA WODY
Moc grzejnika podaje się ją zawsze dla określonej temperatury wody w instalacji oraz panującej w pomieszczeniu. Dlatego mamy np. 1000 W dla 75/65/20°C. Poszczególne wartości temperatury są następujące:
75°C - woda zasilająca;
65°C - woda na powrocie;
20°C - powietrze w pomieszczeniu.
Najczęściej podawane są właśnie takie parametry pracy. Moc grzejnika gwa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze