Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

TOP STAYS od AMIX - systemy wspomagające otwieranie górnych szafek
Jednym z rozwiązań stosowanych szczególnie podczas aranżacji wnętrz o małej powierzchni są podnośniki gazowe. Zastosowanie ich pozwala na uniesienie frontów górnych szafek meblowych bez użycia siły i bez konieczności używania stopni podwyższających. Wyposażenie mebli w systemy tego typu pozwalają na lepsze zagospodarowanie miejsca.
Efektowny dom w stylu nowoczesnej stodoły z kolekcji gotowych projektów ARCHON+
„Dom w kellerisach (G2)” to projekt stworzony z myślą o wielbicielach nowoczesnej estetyki i oryginalnych rozwiązań przestrzennych. Pomysłowa kompozycja materiałów wykończeniowych i staranny dobór detali architektonicznych zapewniają bryle imponujący wygląd. Jasny i grafitowy tynk urozmaicono drewnianą okładziną. Charakter domu podkreśla bezokapowy dach, pokryty łączoną na rąbek blachą w kolorze antracytowym.
HOMEKONCEPT 26 wariant 4 - nowoczesny i funkcjonalny
Projekt HomeKONCEPT 26 wariant 4 pokochają wszyscy Ci, którzy uwielbiają wyróżniać się z tłumu. Ten nowoczesny dom to nietuzinkowa elewacja i niezwykle funkcjonalne wnętrza.
Aplikacja GALECO, czyli doradztwo dachowe w wersji „mobile”
Praca dekarzy wymaga znajomości różnych technologii, produktów i sposobów montażu dachów oraz systemów rynnowych. To zawód łączący w sobie szeroką wiedzę popartą wykształceniem i doświadczeniem ze zmysłem inżynierskim. Właśnie dla tych fachowców powstała aplikacja przygotowana przez markę Galeco - polskiego producenta systemów rynnowych.

Projekty domów

HomeKONCEPT 37
Projekt HomeKONCEPT 37 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w balsamowcach 2
Projekt Dom w balsamowcach 2 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w przebiśniegach 4 (G2)
Projekt Dom w przebiśniegach 4 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Kaja II
Projekt Kaja II pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Gotowy na emeryturę
Wznosząc nowy dom, Monika i Rafał zadbali o właściwy układ pomieszczeń i wydzielili dwie przestrzenie mieszkalne. W trosce o wygodę życia i maksymalne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, budynek wyposażyli w ogniwa fotowoltaiczne, rolety zewnętrzne, klimatyzację, gazowe ogrzewanie.
Man icon Lilianna Jampolska
Z miłości do klasyki
W architekturze Zuzanna i Jarek najbardziej cenią proste linie, ład i porządek. Swój dwukondygnacyjny dom postawili na planie kwadratu (przyległy garaż na planie prostokąta), nadając prostej bryle śródziemnomorski charakter.
Man icon Lilianna Jampolska
Skuteczna wymiana powietrza
Mechaniczny sposób wentylowania jest niezbędny w budynkach energooszczędnych i pasywnych, do których postawienia dąży obecnie większość inwestorów. Zastosowanie instalacji z odzyskiem ciepła zapewnia domownikom tak wiele korzyści że słusznie traktują ją jako wyposażenie standardowe. Liczne zalety tego systemu potwierdzili nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bali o grubości 25 cm i 12 cm wełny mineralnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3. Ogrzewanie - gazem z sieci. Jesienią 2020 r. do automatycznej wentylacji dodano klimatyzację.
Man icon Lilianna Jampolska
Juliusz - Czytelnik Budujemy Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2019 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; powierzchnia 235 m2; kubatura 700 m3. Ogrzewanie - kotłem na gaz propan. Na oknach dachowych markizy zewnętrzne.
Man icon Lilianna Jampolska
Wojtek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2020 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 25 cm i 15 cm styropianu; powierzchnia 140 m2. Instalacja ogrzewania - powietrzna pompa ciepła i 100% podłogówka. Na oknach rolety zewnętrzne.
Man icon Lilianna Jampolska
Przyjemne ochłodzenie
Latem instalacja z klimatyzatorami szybko schładza powietrze w pomieszczeniach, reguluje jego wilgotność i filtruje. W okresach aury zimnej i deszczowej wiele modeli umożliwia też ogrzewanie powietrza. O funkcjach, które najbardziej się przydają, opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od 2019 r.
Dom: parterowy z poddaszem i garażem, powierzchnia 126 m2. Ściany z ceramiki poryzowanej i styropianu. Duże okna od strony południa, z roletami zewnętrznymi. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Marcin - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator użytkują od 2020 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 179 m2; ściany z bali o grubości 25 cm z 12 cm ociepleniem z wełny mineralnej; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - w słońcu.
Man icon Lilianna Jampolska
Wojtek - Czytelnik Budujemy Dom, instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego; duże okna z żaluzjami fasadowymi; wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Lokalizacja - w słońcu.
Man icon Lilianna Jampolska
Dbamy o ciszę
Cisza w domu to jeden z zasadniczych warunków komfortu. W hałasie trudno wypoczywać, jak i pracować. Przy czym nie musi on być głośny, żeby irytował i nie pozwalał zarówno na relaks jak i skupienie. Jakie są jego rodzaje? Jak można go skutecznie ograniczyć w domu? I co tak naprawdę oznaczają podawane przez producentów parametry akustyczne ścian, okien itp.?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Prosty sposób na ograniczenie hałasu w budynkach - nowoczesne izolacje akustyczne od Armacell
Z myślą o poprawie kontroli hałasu w budynkach firma Armacell stworzyła efektywne i wszechstronne rozwiązania izolacyjne pozwalające szybko i łatwo spełnić wymogi zdrowego i komfortowego mieszkania. Samoprzylepne, bezpieczne dla środowiska izolacje pozwalają również spełnić rosnące wymagania jakie stawiają polskie Warunki Techniczne w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.
Pompujemy ciepło!
Pompy ciepła to urządzenia tanie w eksploatacji, przyjazne dla środowiska, możliwe do zastosowania praktycznie na każdej działce. Przy tym ich ceny przez ostatnie lata wyraźnie spadły. Nic dziwnego więc, że ich popularność rośnie. Jednak żeby pracowały efektywnie trzeba spełnić pewne warunki.
Man icon Jarosław Antkiewicz
I cóż, że ze Szwecji? A to, że przyjazne naturze. Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE do 10 000 zł!
Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwiają redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. Konwencjonalne źródło zamienione jest na odnawialne źródło energii, czyli ciepło geotermalne lub aerotermalne. Jednak budowa domów energooszczędnych jest droższa niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Dlatego firma NIBE-BIAWAR po raz kolejny wychodzi naprzeciw wszystkim budującym oraz modernizującym swój dom. Dzięki dofinansowaniu w ramach Szwedzkiej Dotacji można uzyskać nawet 10 000 zł wsparcia na zakup pompy ciepła, rekuperatora oraz systemu fotowoltaicznego, czyli kompletnego systemu gwarantującego ekologiczny dom bez rachunków.
Gruntowa pompa ciepła. Jaką wybrać?
Wybierając system ogrzewania do swojego domu warto opierać się na faktach a nie działać intuicyjnie. W podjęciu najlepszej decyzji o wyborze gruntowej pompy ciepła pomoże właśnie ten przewodnik. Rozstrzygamy w nim kwestię doboru rodzaju i modelu, wysoko ocenianej przez europejskich fachowców i klientów, a produkowanej w Polsce, gruntowej pompy ciepła Maxima do różnego rodzaju warunków i obiektów.
Gorący temat
Fotowoltaika to obecnie jeden z najgorętszych tematów w budownictwie jednorodzinnym. Dosłownie, bo panele PV umożliwiają wykorzystanie energii płynącej z gorącego słońca. I w przenośni - bo ich sprzedawcy notują niespotykane dotąd zainteresowanie ze strony klientów. Co ważne, fotowoltaikę można włączyć w instalację domu inteligentnego - kolejne rozwiązanie na czasie.
Man icon Norbert Skupiński
Pionowe i poziome przegrody
Wybór rodzaju ścian i stropów to zasadnicza decyzja dla każdego budującego. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi? Jakich i kiedy zmian możemy dokonać bez kłopotu? I na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie budowy?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Różnica nie tylko w kolorze
Obecnie szary styropian zaczyna wręcz dominować na rynku nad tradycyjnym białym. Co go tak naprawdę różni? Czy wart jest swojej - zwykle nieco wyższej - ceny? I czym, poza izolacyjnością cieplną, powinniśmy kierować się przy wyborze?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ciepły dom
Im budynek jest lepiej ocieplony, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać. Jak zatem zaizolować podłogi, ściany i dachy, aby wydatki na ogrzewanie nie były wysokie, a mieszkanie w domu komfortowe?
Man icon Norbert Skupiński
ETICS i ocieplanie fasad według WT 2021
Nowe Warunki Techniczne, obowiązujące od 31 grudnia 2020 roku, sprawią, że budynki będą lepiej kumulować ciepło i staną się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Trzeba tylko sprostać wymaganiom w zakresie współczynnika przenikania ciepła U, czyli zastosować średnio o 2 cm grubszy materiał izolacyjny dla budynków nowych i odnawianych. Zmiany te nie wpłyną na metody wykonawcze. W dalszym ciągu jedną z najbardziej popularnych sposobów izolacji ścian zewnętrznych pozostanie tzw. metoda lekka- -mokra, do której rekomendowane są zestawy wyrobów ISOVER i WEBER, wchodzące w skład systemu ociepleń weber.therm WM.
Pomiędzy krokwiami
Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w naszym kraju zwieńczona jest dachami spadzistymi. Z takich konstrukcji szybko spływa woda opadowa, a zalegający na nich zimą śnieg nie jest takim problemem, jak w przypadku dachów płaskich. Takie rozwiązanie pozwala też urządzić na górnej kondygnacji klimatyczne poddasze. Najlepszym sposobem na jego doświetlenie jest montaż okien dachowych.
Man icon Norbert Skupiński
Co na dach?
Ależ tu mamy bogactwo wyboru! W rodzajach, kształtach, kolorach materiałów pokryciowych można przebierać do woli! Tu każdy znajdzie coś dla siebie - wzór nowoczesny lub klasyczny, produkt z niższej albo wyższej półki cenowej, na dach spadzisty bądź płaski. Zanim się zdecydujemy, warto zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych pokryć oraz z ograniczeniami w ich stosowaniu, których na szczęście jest niewiele.
Man icon Janusz Werner
Świeże powietrze w kuchni
W czasie gotowania, smażenia i pieczenia powstają duże ilości pary wodnej, tłuste osady i nie zawsze przyjemne zapachy. Dlatego większość osób decyduje się na montaż okapu lub pochłaniacza. Jednak nie zawsze efekt jest satysfakcjonujący. O czym więc trzeba pamiętać, żeby wentylacja kuchni działała naprawdę dobrze?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przeszklenia w ścianie
W średniej wielkości domu, przeszklenia zajmują minimum 30 m2. Znacznie więcej, jeśli zaprojektowano bardzo modne szerokie okna tarasowe. Między innymi dlatego warto kupić okna oszczędzające energię wyprodukowaną przez instalację grzewczą, bo przez ich powierzchnię ucieka średnio cztery razy więcej ciepła, niż przez ściany. Poza tym należy dobrać sposób otwierania i wyposażenie poprawiające komfort ich użytkowania.
Man icon Joanna Dąbrowska
Równo i gładko
Szpachle i gładzie to produkty do wykańczania ścian i sufitów, nowych i remontowanych. W podejściu do nich można obecnie wyróżnić dwie szkoły. Pierwsza podkreśla, że obie grupy produktów mają różne właściwości, i choć stosuje się je na tych samych powierzchniach, to w innych celach. Druga zauważa, że w praktyce podział się zaciera, czego dowodzi obecność na rynku gładzi szpachlowych, czyli połączenia szpachli i gładzi, takiego z rodzaju 2 w 1.
Man icon Janusz Werner
Alarm w domu
Elektroniczny alarm to w nowych domach już w zasadzie standard. Takie systemy mogą być jednak dość różne - od najprostszych, które kupimy za 2 tys. zł, po bardziej rozbudowane i lepiej zaspokajające potrzeby inwestorów, kosztujące 10 razy więcej. W budynkach wyposażonych w inne nowoczesne instalacje alarm coraz częściej włącza się w system domu inteligentnego.
Man icon Janusz Werner
Panele i bloczki
Czy ogrodzenie może być modne? - oczywiście! Tak jak modne są płaskie (i szare) dachówki, czy otwarte kuchnie, tak samo modne mogą być konkretne wzory i materiały ogrodzeniowe. Jakie zatem trendy obowiązują, gdy idzie o płoty? Dziś klienci stawiają na gotowe, metalowe panele, z poziomym lub pionowym układem zamkniętych profili, zwykle w jednym z odcieni szarości oraz słupki i podmurówki z betonowych bloczków imitujących kamień.
Man icon Janusz Werner
Wytrzymała nawierzchnia
Kostka brukowa to materiał, z którego obecnie najczęściej wykonuje się nawierzchnie wokół polskich domów. Jest wytrzymała, niedroga i dostępna w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Mimo dużej popularności, podczas jej układania wciąż popełniane są proste błędy, które skutkują np. zastoinami wody na powierzchni i zapadaniem się materiału w ziemię. Jak tego uniknąć?
Man icon Norbert Skupiński
Odmienne zastosowanie, podobne cechy
Elektronarzędzia dla majsterkowicza to zróżnicowana grupa produktów. Wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, szlifierki i pilarki tarczowe mają odmienne zastosowanie, ale przy zakupie każdego z nich warto zwrócić uwagę na podobne cechy. Dobrze, by urządzenie było solidne, miało wystarczającą do planowanych prac moc i było wyposażone we właściwie dobrane akcesoria.
Man icon Norbert Skupiński
Im prościej, tym lepiej
Nowocześnie urządzone łazienki są na ogół minimalistyczne i przestronne. Zamiast przykuwającego uwagę brodzika jest odpływ liniowy. Rozwiązanie takie nie tylko podnosi walory estetyczne pomieszczenia, ale też zapewnia użytkownikom dużą wygodę.
Man icon Małgorzata Kolmus
W ten sposób łatwo pozbędziesz się kurzu
Centralne odkurzanie to łatwy sposób na pozbycie się kurzu. Tego typu instalacja nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi i jest dość prosta w montażu. Nic dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Man icon Norbert Skupiński
Trendy i na czasie
Pomimo mody na otwarte przestrzenie, drzwi są jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrz. Nie muszą być w identycznym kolorze jak posadzka czy ramy okien, ale dobrze jeśli do nich pasują. Nowoczesne modele z powierzchnią polakierowaną na wysoki połysk w intensywnym odcieniu wybierane są przez amatorów stylu glamour. Klasyczne pełne lub z przeszkleniami świetnie prezentują się w tradycyjnych wnętrzach, a przesuwane na dekoracyjnych szynach najlepiej pasują do loftowych.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowoczesne systemy w zabudowie kuchennej
Wykorzystywane w szafkach oraz szufladach rozwiązania wspomagające ruch, ale także pozwalające optymalnie porządkować przestrzeń wewnątrz zabudowy kuchennej są niezwykle istotnym elementem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze mebli. Właściwie dobrane okucia wpływają na funkcjonalność kuchni sprawiając, że korzystanie z niej jest intuicyjne i wygodne.
Man icon Tomasz Wojciuk
Komfort, innowacja jakość - szeroka oferta akcesorii meblowych
Naszym głównym celem jest zapewnienie odbiorcom towaru najwyższej jakości w stosunkowo niskiej cenie. Przez ponad 18 lat doświadczenia na rynku polskim i zagranicznym zyskaliśmy wśród naszych klientów zaufanie oraz reputację solidnego partnera handlowego.
Grzeją, suszą i zdobią
Wybór grzejników łazienkowych jest ogromny. Trudno dyskutować o wyższości takiego czy innego koloru, stylu i kształtu jego wykonania. Dlatego skupimy się tu na tym jakie cechy powinien mieć nasz grzejnik w zależności od tego jaką rolę będzie pełnił w łazience oraz jak zapewnić jego dobrą współpracę z pozostałymi elementami instalacji.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Kondensacyjny, czyli oszczędny
Przez ostatnie lata rynek kotłów gazowych diametralnie się zmienił i teraz królują na nim urządzenia kondensacyjne. Jakie są ich szczególne cechy i specyficzne wymagania? O czym musimy koniecznie pamiętać przy wyborze?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Odnawiamy podłogę
Remont podłogi może mieć różny zakres. Mniejszy, gdy jedynie cyklinujemy i na nowo wykańczamy drewniane posadzki, albo kiedy na zniszczonych płytkach czy parkiecie układamy panele. I większy, gdy trzeba wymienić nie tylko posadzkę, ale i znajdujące się pod nią warstwy podłogi.
Man icon Janusz Werner
Piękny zielony dywan
Marzec to doskonały czas, by pomyśleć o nowym trawniku. Zaplanujmy jego wielkość, kształt, dokładną lokalizację, a także przebieg prac. Zastanówmy się, czy nie musimy poprawić jakości gleby w ogrodzie. Im więcej błędów popełnimy na początku, tym trudniej będzie nam później uzyskać ładną darń.
Man icon Małgorzata Kolmus
Własny zielony azyl
Podczas urządzania ogrodu, najważniejsze jest, by postępować zgodnie z planem i wykonywać poszczególne prace we właściwej kolejności. Pozwoli to zoptymalizować działania, uniknąć błędów i przeprowadzić poszczególne etapy robót w ramach założonego budżetu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nadbudowa/rozbudowa domu
Mam możliwość zakupu domu parterowego, który wybudowano 30 lat temu - wtedy był projekt parteru i piętra. Budowa została zamknięta na parterze (płaski dach). Pytanie: jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro? Projekt piętra chciałbym zmienić.
Gminna ewidencja zabytków i rejestr zabytków
Mój dom został wpisany do gminnego rejestru zabytków. Czy to jest korzystne?
Ile okien w dachu?
Jestem na etapie planowania dachu i zastanawiam się nad ilością i w ogóle potrzebą montażu okien dachowych. Co sądzą o tym eksperci?
Jak dobrać pompę obiegową do centralnego ogrzewania?
Buduję dom ok. 170 m2. Będzie w nim ogrzewanie podłogowe. Mam wstępną propozycję założenia 2 rozdzielaczy po 10 obiegów każdy. Mój wykonawca poleca dość prosty kocioł gazowy 24 kW. Do tego sprzęgło hydrauliczne, za sprzęgłem pompa c.o. 25/80-100. Twierdzi, że pętli ogrzewania może być zbyt dużo, żeby poradziła sobie z nimi pompa wbudowana w kocioł. Czy sprzęgło i druga pompa faktycznie jest niezbędna przy takiej powierzchni podłogówki? Jeśli tak, to jakie powinna mieć parametry i jak ją zamontować?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT