Pompy coraz popularniejsze
Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy pompami ciepła? Czym różnią się te sprzedawane dzisiaj i jeszcze kilka lat temu? I jak interpretować ich dane techniczne, żeby kupić urządzenie, które rzeczywiście będzie odpowiadać naszym potrzebom?
Zasadniczą decyzją, którą musimy podjąć, jest wybranie rodzaju źródła dolnego. Tak nazywa się ten element otoczenia, z którego pompa będzie czerpać ciepło. Jest to nie mniej istotne, niż wybranie paliwa w domu ogrzewanym kotłem.
W praktyce będzie to najczęściej dylemat pomiędzy pompą powietrzną, czyli działającą w systemie powietrze/woda lub gruntową - zwykle solanka/woda. Inne ich rodzaje - pompy typu woda/woda oraz w układzie z tzw. bezpośrednim odparowaniem są na naszym rynku rzadkością. Popularności nie zdobyły także pompy powietrze/powietrze.
Osobną kategorię stanowią pompy przeznaczone tylko do przygotowywania c.w.u., które uwzględniliśmy w osobnej części naszego zestawienia. Przez ostatnie lata ich sprzedaż zmienia się niewiele. To wyhamowanie jest najprawdopodobniej konsekwencją bardzo dużego wzrostu sprzedaży pomp do ogrzewania budynku. Taka pompa najczęściej podgrzewa także c.w.u. Tak więc traci sens zakup osobnego urządzenia, służącego tylko do tego.
DOMINACJA POWIETRZA...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze