Artur - Członek Klubu Budujących Dom, taras na gruncie wykonał w 2020 r.
Powierzchnia: domu 254 m2, działki 1500 m2, tarasu 56 m2. Grunt ilasty, okresowo podmokły.
Taras: o wymiarach 7 × 8 m. Podkład - na spodzie tłuczeń, na nim kilka warstw piasku. Obrzeża - ławy fundamentowe i podmurówka z bloczków fundamentowych. Schody - z gotowych elementów betonowych. Nawierzchnia - płyty betonowe o grubości 6 cm, w czterech rozmiarach, z gładką powierzchnią, w kolorze szarym (melanż). Fugi - z piasku. Zadaszenie - w przyszłości pergola. Położenie - południe i zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.
Decyzja: Projektując z architektem dom, od razu przewidziałem duży taras na gruncie. Ulokowałem go na nasypie wokół budynku, w obszernym załomie murów. Skierowałem go na południe i zachód, bez stałego zadaszenia w obawie przed zaciemnieniem w zimie salonu i jadalni. Zamierzam postawić na nim pergolę. Chcę zrobić to samodzielnie, podobnie jak cały taras (nająłem pomocnika do najcięższych robót). Materiały z betonu na nawierzchnię i schody dobrałem wspólnie z żoną, z katalogu producenta. Na podjeździe ułożyłem płyty mniejsze, na tarasie - większe. Wybraliśmy szare z cieniowaną fakturą, pasujące do dachu i elewacji.
Podbudowa i nawierzchnia z płyt są wytrzymałe (po demontażu basenu na zimę, nie ma wklęśnięcia).
Rady i przestrogi:
- Nawierzchnia z płyt betonowych znakomicie się sprawdza. Chociaż wciąż nie przeprowadziłem zalecanej przez producenta dwukrotnej impregnacji, nie odznacza się na niej kurz i brud. Jeżeli pies naniesie na łapach błoto, zmywam je wodą z węża og...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze