Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Nowość - płyty dekoracyjne MUSSO® w kolorze opal
Wyjątkowy biały marmur, pochodzący ze Skandynawii jest esencją faktury i barwy powierzchni dekoracyjnych płyt MUSSO® w kolorze OPAL. Wiodąca biel delikatnie opalizuje, nadając powierzchni elitarny wygląd. Wyselekcjonowana mieszanka sprawia, że w zależności od natężenia światła przestrzeń zmienia swe oblicze.
Pojedynczy złoty panel szklany LIVOLO
Szlachetny charakter szkła i najwyższa jakość wykonania doskonale podkreślą walory każdego wnętrza, a minimalistyczny styl dodaje dyskretnej elegancji. Łącznik w kolorze szampańskiego złota może stać się wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia.
Udane połączenie od MARKILUX
Markiza kasetowa MX-2 od markilux od tego roku jest dostępna w wariancie MX-2 colour, w dziesięciu nowych kombinacjach kolorystycznych.
Robot ładujący EASEE
Mały, sprytny, pełen mocy - tak najłatwiej opisać robot ładujący Easee! Produkt wyróżnia się niecodziennym designem i rozmiarem. Dostępna w 5 wariantach kolorystycznych kompaktowa ładowarka do aut elektrycznych zajmuje prawie tyle samo powierzchni, co kartka A4, i współpracuje ze wszystkimi samochodami elektrycznymi, wartościami natężenia prądu oraz sieciami energetycznymi.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 98
Projekt HOMEKONCEPT 98 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kruszczykach 10
Projekt Dom w kruszczykach 10 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w aurorach 14 E (OZE)
Projekt Dom w aurorach 14 E (OZE) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Dopasowany do wąskiej działki
Annie zależało na zamieszkaniu w miejscowości, w której wychował się Tomasz, bo dla młodej rodziny z dziećmi, życie w niej jest łatwiejsze, w porównaniu z poprzednią lokalizacją. Z powodu dużego zainteresowania działkami o najpowszechniej poszukiwanych cechach, para zdecydowała się na zakup parceli o niekomfortowym kształcie i doskonale dobrała do niej gotowy projekt domu jednorodzinnego.
Man icon Lilianna Jampolska
Wyjątkowy, tani w eksploatacji
Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu się na stałe na wieś, właścicielka w taki sposób dobrała wyposażenie techniczne, żeby możliwe było wydajne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Najbardziej przyczyniają się do tego gruntowa pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, przydomowa hydroponiczna oczyszczalnia ścieków.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Kuba - Członkowie Klubu Budujących Dom, taras na gruncie wykonali w 2006 r.
Powierzchnia: domu 250 m2, działki 1150 m2, tarasu 30 m2. Grunt gliniasty. Taras: w kształcie połowy koła o promieniu 4 m. Podkład - warstwa kruszywa i cementowo-piaskowa. Obrzeża - fundament betonowy. Nawierzchnia - z bezfazowej dwuwarstwowej kostki betonowej, o zarysie trapezu, o grubości 6 cm, cieniowany wierzch. Fugi - z piasku. Położenie - północ i zachód, wzdłuż tylnej ściany, przy salonie.
Man icon Lilianna Jampolska
Paulina - Członkini Klubu Budujących Dom, taras na gruncie wykonała w 2011 r.
Powierzchnia: domu 150 m2, działki 2400 m2, tarasu 40 m2. Taras: na punktowym fundamencie, dwupoziomowy. Warstwa drenażowa - o grubości 20 cm ze żwiru. Fundamenty - stopy betonowe wylewane na miejscu. Legary - z kantówki sosnowej. Nawierzchnia - ryflowane deski z modrzewia syberyjskiego. Położenie - południe, wzdłuż ściany bocznej, przy salonie.
Man icon Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, taras na gruncie wykonał w 2020 r.
Powierzchnia: domu 254 m2, działki 1500 m2, tarasu 56 m2. Grunt ilasty, okresowo podmokły. Taras: o wymiarach 7 × 8 m. Podkład - na spodzie tłuczeń, na nim kilka warstw piasku. Obrzeża - ławy fundamentowe i podmurówka z bloczków fundamentowych. Schody - z gotowych elementów betonowych. Nawierzchnia - płyty betonowe o grubości 6 cm, w czterech rozmiarach, z gładką powierzchnią, w kolorze szarym (melanż). Fugi - z piasku. Zadaszenie - w przyszłości pergola. Położenie - południe i zachód, przy tylnej elewacji, przy salonie i jadalni.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, taras na gruncie wykonywał w 2021 r.
Powierzchnia: domu 189 m2, działki 1260 m2, tarasu 104 m2. Grunt ilasty, okresowo podmokły. Taras: z pełnym zadaszeniem. Podkład - 20 cm warstwa tłucznia i 5 cm warstwa cementowo-piaskowa. Obrzeża - z gotowych krawężników. Nawierzchnia - z płyt betonowych 45 × 90 × 8 cm. Fugi - z piasku. Położenie - przy tylnej elewacji, skierowany na południe i zachód, przy salonie.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2020 r.
Dom: dwukondygnacyjny z pełnym piętrem, z garażem; powierzchnia 140 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe z bloczków betonu komórkowego P+W, 240 × 240 × 590 mm. Ocieplenie ze styropianu (grafitowego) 20 cm. Wykończenie - na zewnątrz cienkowarstwowy tynk silikonowy i okładzina imitująca piaskowiec; wewnątrz tynk cementowo-wapienny, farba lateksowa.
Man icon Lilianna Jampolska
Maria i Artur - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2019 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem 254 m2 i garażem 32,5 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe ze szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych 380 × 248 × 249 cm. Ocieplenie ze styropianu (grafitowego) o grubości 12-20 cm. Wykończenie: na zewnątrz tynk silikonowy, wewnątrz tynk cementowo-wapienny z piaskiem kwarcowym i farba krzemianowa.
Man icon Lilianna Jampolska
Grażyna i Roman - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2016 i 2017 r.
Dom: murowany, parterowy bez garażu; powierzchnia 148 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe z bloczków silikatowych 25 cm. Ocieplenie ze styropianu (białego) o grubości 16 cm. Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy i okładzina z łupka; wewnątrz tynk gipsowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2010 r.
Dom: parterowy; powierzchnia 150 m2 oraz garaż i pracownia 60 m2. Ściany zewnętrzne: wzniesione według szwedzkiej technologii szkieletu drewnianego.
Man icon Lilianna Jampolska
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2022 r.
Dom: powierzchnia 254 m2, kubatura 1312 m3; parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm; dach ocieplony wełną mineralną o grubości 30 cm, przykryty dachówką betonową. Lokalizacja - w słońcu. Przy największych oknach pionowych zasłony typu blackout, na dachowych rolety wewnętrzne. Instalacja grzewcza - z podłogówką na całej powierzchni i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci.
Man icon Lilianna Jampolska
Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 114 m2, kubatura 300 m3. Dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i styropianu o grubości 20 cm; płaski dach, z izolacją termiczną ze styropianu o grubości od 23 do 41 cm, przykryty papą termozgrzewalną. Na pięciu oknach od strony południa i zachodu podtynkowe rolety zewnętrzne, na innych drewniane żaluzje wewnętrzne. Instalacja grzewcza - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka.
Man icon Lilianna Jampolska
Zdrowo i oszczędnie
W czasie kryzysu energetycznego, szczególnego znaczenia nabiera możliwość ograniczenia strat ciepła w budynku, np. dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. O zaletach i eksploatacji takiej instalacji rozmawialiśmy z naszymi Czytelnikami.
Man icon Lilianna Jampolska
Dom na czasie
Jakie trendy obowiązują dziś w budownictwie jednorodzinnym? „Dom pod Mielcem” odpowiada na to pytanie na kilku polach - po pierwsze, pokazuje, jakie bryły są modne. Po drugie, elewację wykończono tu tym samym materiałem, którym pokryto dach, czyli płaską blachą. I wreszcie po trzecie, dom pod Mielcem jest smart, czyli inteligentny.
Man icon Janusz Werner
Stacje ładowania dla domu, wspólnoty, parkingu i biura
Plugbox Smart+ to kompaktowa i uniwersalna stacja ładowania typu wallbox. Inteligentna i elastyczna do wszelkich zastosowań. Stacja wyposażona w moduły komunikacyjne Wi-Fi oraz protokół OCPP. Możliwość programowania godzin ładowania i zarządzania stacją przez telefon. Stacja może pracować także w trybie publicznym, z obsługą płatności.
Słońce zamiast benzyny
Czy w czasach bardzo drogich paliw można jeździć samochodem niemal za darmo? Tak, pod warunkiem, że będzie on elektryczny i będziemy ładować go prądem z własnych paneli PV. Jednak w takim zestawie potrzebna nam będzie jeszcze odpowiednia ładowarka. Dzięki niej akumulatory naładujemy bezpiecznie, szybko i nie narażając instalacji domowej na przeciążenie.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ocieplenie poddasza - czyli jak skutecznie zminimalizować straty ciepła w domu?
Energooszczędne technologie budowlane to obecnie jedna z najważniejszych kwestii związanych z budową domu. Rosnące ceny gazu i prądu oraz niestabilny rynek powodują, że inwestorzy szukają najbardziej skutecznych rozwiązań. O ile jednak większość osób wie jak ważne są energooszczędne ocieplenie oraz montaż okien i drzwi, nie wszyscy mają świadomość, że nieprawidłowa izolacja dachu lub jej brak może powodować w przyszłości „ucieczkę” aż 30% ciepła z domu! A to bezpośrednio przekłada się na… wysokie rachunki za ogrzewanie. Firma Soudal we współpracy z profesjonalnymi wykonawcami opracowała innowacyjne rozwiązania, które gwarantują skuteczną i długotrwałą termoizolację poddaszy i dachów.
Komfort pod skosami
W Polsce od lat większość nowych domów ma spadzisty dach i użytkowe poddasze. Na ogół traktuje się je jak drugą kondygnację, na której urządza się strefę prywatną - sypialnie wszystkich członków rodziny, łazienkę, garderobę, czasem też gabinet. Aby jednak było to możliwe, przestrzeń ta musi mieć odpowiednią wysokość, solidną termoizolację i doświetlenie naturalnym światłem, wpadającym przez okna połaciowe lub lukarny.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dom pełen naturalnego światła - recepta na dobre samopoczucie
Coraz więcej czasu spędzamy w naszych domach - choćby z powodu przejścia, częściowo lub całkowicie, na pracę zdalną. To stały trend, który wpłynął na potrzebę zorganizowania przestrzeni domowej na nowo, dostosowując ją do pracy, nauki i odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, aby w naszych domach panowały jak najlepsze warunki dla naszego zdrowia - również psychicznego. A jednym z kluczowych elementów zdrowego domu jest dostęp do światła dziennego. Ma ono bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia.
Wszystko o oknach
Najważniejszym trendem w budownictwie jednorodzinnym jest dziś energooszczędność. Dlatego okna coraz lepiej chronią przed ucieczką ciepła. Wspomagają je w tym osłony okienne, np. zewnętrzne rolety, których zadaniem jest także ochrona przed upałem. Inwestorzy sprawdzają jeszcze izolacyjność akustyczną stolarki, i jak długo powstrzyma włamywacza. A ponieważ jesteśmy coraz wygodniejsi, okna wyposaża się w automatykę.
Man icon Janusz Werner
Wybór na lata
Co wybrać - blachę, czy dachówkę? Jeśli blachę, to płaską czy blachodachówkę? A jak dachówkę, to betonową, czy ceramiczną? I w jakim kolorze? Możliwości jest sporo, choć są też ograniczenia, o których również napiszemy. W każdym razie ci, którzy budują dach skośny, mają większy wybór, niż właściciele domów z dachem płaskim.
Man icon Janusz Werner
Tabletki Solne CIECH AQUA PRO
Zmiękczanie wody oznacza nie tylko większy komfort korzystania z niej - bez brzydkich zacieków w łazience i kamienia w czajniku. Zmniejszamy też zużycie chemicznych środków czyszczących oraz ryzyko awarii urządzeń AGD, kotłów i podgrzewaczy c.w.u.
Jak ze źródła
Kiedy wodę trzeba uzdatniać? Tak naprawdę zawsze, gdy jej jakość nie jest dla nas satysfakcjonująca. Co może oznaczać zarówno, że nieoczyszczona woda nie nadaje się w ogóle do użytku, jak i to, że chcemy jedynie lekko poprawić jej smak i zapach. Dlatego właśnie zróżnicowanie urządzeń do uzdatniania jest ogromne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Po pierwsze - zatrzymać wodę
W obecnych czasach mało kto pyta o cel zbierania wody deszczowej. Najczęściej zastanawiamy się, jak robić to racjonalnie, który system jest ekonomiczny i czy jest na to państwowa dotacja.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
W posadzce lub w ścianie
W nowoczesnej łazience, rzadko montuje się tradycyjny brodzik z kabiną prysznicową. Obecnie najczęściej duet ten zastępuje się odpowiednio ukształtowaną posadzką z ukrytym w niej odpływem liniowym (czasem montuje się go w ścianie) i szybą, osłaniającą pomieszczenie przez zachlapaniem wodą. Żeby jednak było to możliwe, trzeba spełnić kilka warunków.
Man icon Joanna Dąbrowska
Bazowy element domu
Energooszczędność to bez wątpienia temat numer jeden w budownictwie. Galopujące ceny energii sprawiają, że budujący domy szukają wszelkich sposobów, aby ograniczyć wydatki eksploatacyjne. W tym kontekście w pierwszej kolejności do głowy przychodzą zapewne dobrze ocieplone ściany, szczelne okna i wydajny system ogrzewania budynku. Ale o energooszczędności warto pamiętać także przy planowaniu bazowego elementu domu, czyli fundamentu.
Man icon Norbert Skupiński
Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku. I nie bez powodu! To rozwiązanie dzięki któremu nie tylko zwiększymy komfort cieplny w pomieszczeniach, ale także znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania. Czym kierować się przy wyborze? Na to pytanie odpowiedzą eksperci firmy Purmo, oferującej unikalne na rynku, skuteczne i bezawaryjne ogrzewanie podłogowe.
Tylko trochę ciepła
W energooszczędnym domu, ogrzewanie nie jest szczególnie ważną instalacją. Przede wszystkim dlatego, że im mniej ciepła potrzebujemy, tym mniej możemy się przejmować jego ceną. Na znaczeniu zyskują za to inne cechy instalacji grzewczej, np. wygoda jej obsługi i możliwość automatycznego sterowania. Jednak nie ma jednej recepty na ogrzewanie takiego domu, dlatego dobrze się zastanówmy, na czym nam najbardziej zależy.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dołącz do rewolucji w rekuperacji
KOMFOVENT Domekt z innowacyjnym obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym.
Oszczędne wietrzenie
W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy rodzaje energii - drogą, bardzo drogą, oraz tę, której nie zużywamy. Tylko ta ostatnia jest tania i czysta. Nic więc dziwnego, że staramy się jak najbardziej ograniczyć ucieczkę ciepła z domu, przecież za jego wytworzenie słono płacimy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że we współczesnych domach największy potencjał oszczędzania energii tkwi właśnie w wentylacji z rekuperatorem.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Bezpieczna posesja z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA
Instalując urządzenia systemu alarmowego na granicy działki - bądź po prostu w jej obrębie, ale najdalej, jak to możliwe, od głównie chronionego obiektu - zwiększamy swoje szanse na uniknięcie rabunku bądź wandalizmu. Co więcej, decydując się na wysokiej jakości system alarmowy INTEGRA otrzymamy całą gamę funkcji, które w połączeniu z dobrym projektem instalacji urządzeń zapewnią nie tylko bardzo dobrą ochronę, ale również energooszczędność oraz komfort korzystania z wyposażenia domu i ogrodu.
Zabezpieczenie posesji
Żeby czuć się bezpiecznie we własnym domu, stawia się ogrodzenie. W budynku montuje się solidne drzwi i okna oraz instalację alarmową. Zdecydowanie warto założyć ją również na posesji, by wtargnięcie na prywatny teren było szybko zasygnalizowane. Oczywiście, dobrze jest też podłączyć całość do monitoringu i ubezpieczyć.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ceramika w nowoczesnym wydaniu
Ceramika poryzowana jest nowoczesną odmianą tradycyjnej ceramiki, która stosowana jest w budownictwie od setek lat. Dzięki zmodyfikowanemu procesowi produkcji powstaje materiał, który lepiej odpowiada dzisiejszym potrzebom.
Man icon Norbert Skupiński
Popularny materiał budowlany
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów murowych. Jednym z najpopularniejszym z nich jest autoklawizowany beton komórkowy (ABK). To nowoczesny budulec, z którego muruje się trwałe i energooszczędne obiekty, odpowiadające współczesnym wymaganiom i trendom. ABK ma wiele zalet, które doceniają projektanci, wykonawcy i inwestorzy.
Man icon Dorota Kajka
Ważny element
Rynny powinny być uzupełnieniem każdego dachu, niezależnie od tego, czym jest pokryty. Wybór materiału, z którego będą wykonane jest sprawą drugorzędną. Istotne jednak, by kupić kompletny zestaw z pasującymi do siebie elementami (kolankami, hakami itd.) i fachowo wykonać montaż. W przeciwnym razie może dojść do awarii, których naprawa będzie bardzo kosztowna.
Man icon Małgorzata Kolmus
Postaw na jakość
Kiedy przychodzi pora na montaż drzwi zewnętrznych w nowym domu, na ogół oznacza to koniec trudności związanych z budową. Niemniej jednak dobór właściwego modelu nie jest prosty. Na rynku znajdziemy drzwi znacząco różniące się wyglądem, budową, parametrami oraz ceną.
Man icon Małgorzata Kolmus
Wybierz najlepszy klimatyzator do domu Haier EXPERT Plus
Klimatyzator Haier EXPERT Plus to urządzenie z zaawansowanymi technologiami oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii, zamknięte w nowoczesnej konstrukcji - łatwej do montażu i dalszego serwisowania. Stanowi idealne rozwiązanie zarówno do mieszkania, jak i domu jednorodzinnego. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie oprócz wydajnego chłodzenia i grzania, ważne są funkcje prozdrowotne, które zapewnią zdrowe i czyste powietrze domownikom.
Chłodzenie i nie tylko
Zbliża się lato, dlatego warto pomyśleć o tym, jak zapewnić w domu optymalne warunki termiczne. Dobrym pomysłem jest zakup klimatyzatora. Jego podstawową rolą jest chłodzenie powietrza, ale nowoczesne urządzenia mają też szereg dodatkowych funkcji, takich jak oczyszczanie, odświeżanie, nawilżanie czy osuszanie.
Man icon Norbert Skupiński
Bezpiecznie i wygodnie
Stylistykę ogrodzenia najlepiej dopasować do architektury domu i charakteru ogrodu. Przy planowaniu jego konstrukcji weźmy pod uwagę, czy ma być szczelne, czy ażurowe. Rodzaj i sposób otwierania bramy wjazdowej zależy zaś m.in. od wielkości podjazdu i zagospodarowania przestrzeni wzdłuż płotu (posadzone przy nim rośliny mogą utrudniać ruch skrzydła).
Man icon Małgorzata Kolmus
SB HD - Slim Box
Ciesząca się uznaniem i powodzeniem seria Slim Boxów niezmiennie od lat jest absolutnym bestsellerem sprzedaży w Amix. Ofertę firmy wzbogaciła nowa wersja systemu przeznaczonego do zabudowy szuflad - SB HD. System, w którym frezowanie dna szuflady jest zbędne. Wsuwając dno w boki eliminujemy jego wystawanie poza obrys szuflady. Takie rozwiązania pozwalają maksymalnie wysunąć szufladę na zewnątrz w celu pełnego wglądu do jej zawartości, a ciche domykanie sprawia, że użytkowanie szuflad jest bardziej komfortowe.
Nowoczesne rozwiązania kuchenne
Nowoczesna kuchnia to nie tylko wielofunkcyjne, energooszczędne AGD, oryginalne płytki na podłodze i dizajnerskie wykończenie ścian, ale przede wszystkim solidna zabudowa meblowa, wyposażona w systemy i akcesoria ułatwiające gotowanie i serwowanie potraw. W kuchni bowiem wszystko, co potrzebne powinno być pod ręką, żeby bez trudu można było po to sięgać. W odpowiedzi na takie oczekiwania klientów, producenci mebli i okuć meblowych oferują szereg udogodnień.
Man icon Joanna Dąbrowska
Cieplejsza i ładniejsza
Podstawowa przyczyna wymiany bramy garażowej, w garażu znajdującym się w bryle domu, jest dziś taka sama, jak przy wymianie okien i drzwi. To chęć ograniczenia ucieczki ciepła z budynku. Znaczenie mają też estetyka, ponieważ brama ma pasować do reszty stolarki, i wygoda - obsługa wersji z napędem jest dużo bardziej komfortowa.
Man icon Janusz Werner
Alternatywa dla szamba
Sposób odprowadzania ścieków to jedna z kwestii, którą musi się zająć każdy właściciel domu jednorodzinnego. Najlepszą opcją jest przekazywanie ich do kanalizacji zbiorczej. Niestety wiele działek w naszym kraju wciąż nie jest skanalizowanych. Inne warianty to szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dlaczego warto wybrać to ostatnie rozwiązanie?
Man icon Norbert Skupiński
Trwalszy niż z drewna
Każdy właściciel domu chce mieć wygodny, trwały i efektowny taras. Na ogół spędza się bowiem na nim czas wolny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. O ile jego konstrukcja, kształt i wielkość uwarunkowane są względami architektonicznymi, to już nawierzchnię można wybrać w zasadzie dowolną. Najważniejsze by trwała, bezpieczna, dobrze wyglądała przez długie lata i najlepiej, by nie trzeba było jej konserwować. Takie wymogi spełniają deski kompozytowe, które podczas użytkowania są prawie bezobsługowe.
Man icon Joanna Dąbrowska
Trwała i estetyczna fasada
Sposób wykończenia przegród zewnętrznych domu zwykle nie budzi tak wielu emocji, jak choćby wybór materiału ściennego. A przecież elewacja pełni dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, jest warstwą ochronną ścian. Po drugie, stanowi ozdobę domu, będąc tym elementem, który od razu rzuca się w oczy.
Man icon Norbert Skupiński
Zacieniony salon pod chmurką
Przydomowy taras, w zasadzie od wiosny do późnej jesieni, może być miejscem relaksu i spotkań towarzyskich. Aby jednak zwiększyć jego funkcjonalność, dobrze jest wykonać zadaszenie, chroniące przed słońcem, deszczem i wiatrem. Osłona taka może być zrobiona z rozmaitych materiałów, mieć bardzo różną konstrukcję i co za tym idzie - cenę. Najtańsze będą na pewno materiałowe żagle i markizy. Z kolei zadaszenia szkieletowe są wprawdzie solidniejsze, ale też bardziej wymagające konstrukcyjnie.
Man icon Tomasz Wojciuk
Ostatnia warstwa podłogi
Posadzka to element bardzo rzucający się w oczy, zwłaszcza w salonie, który z reguły jest największym pomieszczeniem w domu i w którym spędza się najwięcej czasu. Nic więc dziwnego, że jej wybór budzi często duże emocje. Pamiętajmy jednak, że estetyka ostatniej warstwy podłogi jest tylko jednym z elementów, na jaki trzeba zwracać uwagę planując zakupy.
Man icon Norbert Skupiński
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Automatyzacja systemu ogrzewania z Euros Energy - inteligentne rozwiązanie dla Twojego domu
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak wiele czasu i wysiłku pochłania codzienne zarządzanie twoim systemem ogrzewania? Przestaje on być jedynie urządzeniem, które oddaje ciepło, a zamiast ułatwiać funkcjonowanie w domu, staje się ciężarem. Rozwiązaniem dla takich problemów jest automatyzacja systemu ogrzewania. Dzięki innowacyjnej pompie ciepła od Euros Energy, połączonej z systemem pomiarowym opartym na telemetrii, we wnętrzu Twojego domu zawsze będzie odpowiednia temperatura, niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych i pory dnia. Zobacz, jak to działa.
Jak rozpoznać naprawdę oszczędną pompę ciepła?
Popularność pomp ciepła rośnie. Dobra strona tego jest taka, że ich oferta wciąż się powiększa. Zła zaś, że na rynek trafiają zarówno urządzenia bardzo dobre, jak i te dalekie od ideału. Jak poznać, które z nich gwarantują skuteczne i rzeczywiście tanie ogrzewanie domu?
Kup pompę ciepła NIBE i zyskaj bezpłatną 5-letnią gwarancję!
Zastanawiasz się nad wymianą swojego starego kotła na nową, ekologiczną i energooszczędną pompę ciepła? A może budujesz dom i zastanawiasz się nad źródłem ciepła, które zapewni Ci ogrzewanie domu zimą, chłodzenie latem oraz ciepłą wodę użytkową? Szwedzkiej jakości pompy ciepła NIBE - sprawdzone, niezawodne urządzenia produkowane już od ponad 40 lat - zapewnią optymalny komfort w Twoim domu.
Dzieło ogrodniczki i architektki
Działka Anny i Jana jest rozległa, zatem możliwe było wyodrębnienie na niej różnorodnych stref użytkowych. Na początku właściciele współpracowali z architekt krajobrazu, bo nie chcieli popełnić błędów. Obecnie samodzielnie realizują aranżację. Istotne jest to, że od początku dopasowali ją do leśnego środowiska.
Man icon Lilianna Jampolska
Niezbędne w każdym ogrodzie
Szczęśliwi posiadacze własnej działki wiosną przeżywają wzmożone zainteresowanie jej wyglądem. Po zimie teren bowiem trzeba posprzątać, nawierzchnie umyć, krzewy i drzewa przyciąć, trawnik wygrabić i nawieźć, a elementy małej architektury odmalować. Wiosną też jest odpowiednia pora na zmiany aranżacji ogrodu, wykonywanie nasadzeń i zaplanowanie warzywnika. Do wszystkich tych prac niezbędne są narzędzia i sprzęty. Aby służyły przez długie lata, warto postawić na ich jakość i ergonomię. Trwałość i wygoda przy korzystaniu z nich są bowiem kluczowe.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
PYTANIE CZYTELNIKA: Planujemy budowę domu o powierzchni około 100 m2, wyposażonego w fotowoltaikę. Doradzono nam elektryczne ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu będziemy mogli wykorzystać zgromadzoną energię. Nie wiemy jednak, czy korzystne jest zrobienie podłogówki w całym domu, czy tylko w łazienkach i przedpokoju. Poza tym wiele jest sprzecznych opinii na temat ogrzewania podłogowego, chociażby takie, że nie może być stosowane, gdy podłogi będą wykończone naszym wymarzonym drewnem.
Program czyste powietrze a ogrzewanie gazowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy to prawda, że Unia Europejska chce zakazać używania kotłów gazowych? Mam kopciucha i chciałem go wymienić na kocioł na gaz z dopłatą z programu Czyste Powietrze - czy to możliwe?
Czy warto wybrać strop panelowy?
PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, w jakiej technologii wykonać strop w domu, który będę niedługo budował. Natknąłem się ostatnio na informację o konstrukcjach panelowych, ale nie były one zbyt szczegółowe. Dlatego nie jestem pewien, czy takie rozwiązanie jest godne uwagi. A może lepiej postawić na którąś z tradycyjnych technologii?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT