Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 114 m2, kubatura 300 m3. Dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i styropianu o grubości 20 cm; płaski dach, z izolacją termiczną ze styropianu o grubości od 23 do 41 cm, przykryty papą termozgrzewalną. Na pięciu oknach od strony południa i zachodu podtynkowe rolety zewnętrzne, na innych drewniane żaluzje wewnętrzne. Instalacja grzewcza - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka.
Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem płytowym, wykonanym z tworzywa sztucznego; wydajność 300 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 89%; wentylatory Constant Flow; automatyczny by-pass; automatyczny system ochrony przeciwzamrożeniowej; filtr ISO Coarse 60%, wskaźnik wymiany filtra; klasa efektywności energetycznej A. Sterowanie - regulator koordynujący działanie centrali i kotła na gaz z sieci. Lokalizacja centrali - w pomieszczeniu gospodarczym. Przewody wentylacyjne - okrągłe o średnicy 90 i 160 mm.
Decyzja: Ze względu na alergię dwóch członków rodziny (żony i dziecka), w trakcie budowy bez wahania wyposażyłem dom w mechaniczny układ wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Budowałem z ołówkiem w ręku i bardzo pilnowałem wydatków, dlatego w fazie realizacji układu wentylacyjnego i grzewczego (na gaz z sieci), skorzystałem z dofinansowania z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu udało mi się zmniejszyć wysokie koszty instalacyjne i uniknąć np. zastosowan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze