Bezpiecznie i wygodnie
Stylistykę ogrodzenia najlepiej dopasować do architektury domu i charakteru ogrodu. Przy planowaniu jego konstrukcji weźmy pod uwagę, czy ma być szczelne, czy ażurowe. Rodzaj i sposób otwierania bramy wjazdowej zależy zaś m.in. od wielkości podjazdu i zagospodarowania przestrzeni wzdłuż płotu (posadzone przy nim rośliny mogą utrudniać ruch skrzydła).
Ogrodzenia nie tylko dzielą, dają też poczucie prywatności i stanowią estetyczny element małej architektury. Choć Polacy mają potrzebę wytyczania granic, najczęściej nie ma konieczności stawiania wysokich murów. Wystarczy stworzyć przezierną przegrodę, np. z przęseł wspartych na podmurówce. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przęseł, bloczków i cegieł - każdy może dobrać coś dla siebie.
Niezbędną częścią ogrodzenia jest brama wjazdowa, stanowiąca także wizytówkę właścicieli posesji. Powinna ona współgrać z pozostałą częścią płotu, jeśli chodzi o wysokość i styl, choć nie musi być z tego samego materiału (najczęściej jest ze stali). Dziś potrzebom inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem, które można obsługiwać zdalnie. Chociaż zautomatyzować można nawet tradycyjne rozwierane skrzydła, dla wielu osób synonimem bramy z napędem jest ta przesuwna. Co ważne, automatyka daje możliwość integracji różnych systemów i np. obsługiwania jednym pilotem bramy wjazdowej, garażowej i ośw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze