Jaką pompę ciepła wybrać do domu z grzejnikami?
4/2024
4-5 minut
Planując ogrzewanie domu z grzejnikami za pomocą pompy ciepła trzeba pamiętać przede wszystkim o trzech zasadniczych sprawach. Po pierwsze, grzejniki zasilane wodą o niższej temperaturze przekazują do pomieszczeń znacznie mniej ciepła. Po drugie, możliwie jak najniższa temperatura wody w obiegu c.o. przekłada się na niższe rachunki. Po trzecie, moc grzejników i pompy powinna wystarczyć do pokrycia strat ciepła, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach.
Nie ma sensu zainstalowanie pompy o mocy nominalnej 10 kW, jeżeli zasilane przez nią grzejniki będą w stanie grzać jedynie z mocą 5-6 kW. A tak może być w wielu starszych budynkach, w których dobierano grzejniki przyjmując, że będą one zasilane wodą o temperaturze 75°C czy nawet 90°C. W tabeli pokazujemy jak będzie zmieniać się moc typowego grzejnika płytowego, w zależności od temperatury wody w obiegu. W przypadku grzejnika o odmiennej mocy nominalnej poszczególne wartości będą wprawdzie inne, ale proporcje zmian pozostaną dokładnie takie same. Popularne grzejniki członowe (żeberkowe) z aluminium lub żeliwa mają bardzo podobną charakterystykę, różnice są znikome.
Moc grzejnika podaje się zawsze określając trzy wartości temperatury. Na przykład 1000 W przy 75/65/20°C oznacza, że mamy tu temperaturę:
75°C - wody zasilającej;
65°C - wody na powrocie;
20°C - powietrza w pomieszczeniu.
Grzejnik stalowy płytowy - zmiana mocy w zależności od temperatury wody w obiegu
...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze