Jaka oczyszczalnia przydomowa?

Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków to często najlepszy sposób poradzenia sobie z nieczystościami. Tym bardziej, że w praktyce jest to alternatywa przede wszystkim wobec wykonania szamba, które jest jednak nieco kłopotliwe, a przede wszystkim drogie w eksploatacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby w ogóle móc założyć oczyszczalnię? Ponadto warto wiedzieć czym różnią się jej poszczególne rodzaje, gdyż tak naprawdę mogą to być skrajnie różne konstrukcje.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy na każdej działce możemy założyć oczyszczalnię
Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy szambem i oczyszczalnią
Jakie są rodzaje oczyszczalni
O jakich czynnościach związanych z eksploatacją musimy pamiętać
Czy po wykonaniu kanalizacji zbiorczej nadal możemy korzystać z oczyszczalni
1 CZY ZAWSZE MOŻEMY ZAŁOŻYĆ OCZYSZCZALNIĘ?
To czy na konkretnej działce będziemy mogli wybudować przydomową oczyszczalnię zależy od kilku czynników. Spośród nich najważniejsze są ograniczenia formalno- -prawne, gdyż z problemami technicznymi praktycznie zawsze można sobie jakoś poradzić. Wynika to przede wszystkim z faktu, że oczyszczalnie występują w wielu odmianach o bardzo różnych cechach. Tak więc można je dopasować do specyficznych warunków gruntowych, wielkości działki itd.
Dla odmiany, wobec wymogów prawnych pozostajemy niejako bezradni, po prostu musimy się do nich dostosować. Najważniejsze są zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy. Zawsze bowiem określają one dopuszczalne sposoby zagospodarowania ścieków. Jeżeli okolica jest skanalizowana to możemy być praktycznie pewni, że w MPZP znajduje się zapis o obowiązku przyłączenia do publicznej sieci, bez dopuszczenia innych rozwiązań. Sporadycznie może się zdarz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
