Wytrzymała i ciepła

Ściany zewnętrzne domu pełnią rolę konstrukcyjną, a jednocześnie są barierą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wykorzystywane do ich budowy materiały muszą być więc wytrzymałe i ciepłe. Obie te cechy ma ceramika poryzowana.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czym charakteryzuje się ceramika
Jak produkowana jest ceramika poryzowana
Jak budować ściany jednowarstwowe z ceramiki
Co cechuje technologię warstwową
Ceramika poryzowana ma znacznie krótszą historię od ceramiki zwykłej, a mimo to powoli wypiera ją na budowach. Z jednej z redakcyjnych ankiet, w których udział wzięło ponad 900 czytelników, wynika, że obecnie jest to najpopularniejszy materiał ścienny. Do budowy domu wybiera go aż blisko 30% ankietowanych. Dla porównania, beton komórkowy zebrał prawie 23% głosów, ceramika tradycyjna blisko 15%, a silikaty niespełna 2%.
Jakie cechy przesądzają o jej popularności? Jakie są tajniki wznoszenia z niej ścian? Piszemy o tym poniżej.
Infografika
NAJPIERW BYŁA CERAMIKA ZWYKŁA
Charakterystyki ceramiki poryzowanej trudno dokonywać w oderwaniu od ceramiki tradycyjnej. To ona jest bowiem stosowana od stuleci i bez niej nie byłoby "bohaterki" tego artykułu.
Ceramika to materiał, który powstaje z wypalania gliny, wody i piasku. Jest niezwykle trwałym i wytrzymałym budulcem, który może mieć różną formę - cegieł czy pustaków do wznoszenia ścian, ale też dachówek do wykańczania dac...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
