Ciepło dla oszczędnych

Współczesny dom po prostu musi być energooszczędny. Inaczej rachunki za jego ogrzewanie będą potwornie wysokie. Na spadek cen paliw i energii nie mamy zaś co liczyć. Ponadto w najbliższych latach czeka nas poważna zmiana na tym rynku. Węgiel, gaz, olej zostaną bowiem obciążone wysokimi dodatkowymi opłatami (ETS 2). Co powinniśmy zrobić, żeby się do tego dostosować, tak aby rachunki utrzymać w ryzach?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego paliwa nadal będą drożeć
Co oznacza pojęcie energooszczędności
Czy instalacja grzewcza w domu energooszczędnym różni się od typowej
Jakie źródła ciepła stosuje się w domach energooszczędnych
Dlaczego warto móc zmienić paliwo albo dodać drugie źródło ciepła
Każdy, kto dziś buduje lub remontuje dom, powinien być nie tylko oszczędny ale i przewidujący. Nikogo nie trzeba już chyba przekonywać, że najważniejszym trendem jest oszczędzanie energii. Tu wystarczająco silnej motywacji dostarczają rachunki. Jednak wciąż mało kto zdaje sobie sprawę, że już całkiem niedługo w całej Unii Europejskiej czekają nas wręcz rewolucyjne zmiany na rynku paliw. I niestety - znów będzie drożej. Już w 2027 r. również paliwa kopalne (węgiel, gaz, olej opałowy) używane do ogrzewania budynków będą obciążone dodatkową opłatą za emisję dwutlenku węgla, w ramach systemu ETS 2. Co najgorsze, wysokości tych opłat w dłuższej perspektywie nie jesteśmy w stanie określić, gdyż mają one wprost wynikać z giełdowych cen uprawnień do emisji CO2.
Drugi bardzo ważny czynnik to dążenie UE do osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej. Cel może się z pozoru wydawać odległy, gdyż jego realizacja ma nastąpić w 2050 r. Jednak znacznie wcześniej mają być wdrażane kolejne prowadzące ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
