Stropy panelowe
PYTANIE CZYTELNIKA: Dostaliśmy w spadku po dziadkach niewielką działkę. Zaczęliśmy myśleć o postawieniu domu, ale warunkiem jest szybka realizacja, bo nie mamy czasu na pilnowanie budowy. Wiem, że nowoczesne technologie pozwalają budować szybko. O ile wznoszenie ścian można przyspieszyć, wybierając ściany jednowarstwowe (budynek na pewno będzie prosty), to nie bardzo wiem, jak zaplanować strop, by jego "wylewanie" nie przedłużało niepotrzebnie prac. Czytałem o stropach prefabrykowanych, ze względu na małą powierzchnię działki i brak możliwości wjazdu dużego dźwigu, najlepszym rozwiązaniem wydają się stropy panelowe. Czy faktycznie montaż ich jest łatwy i szybki? Nie planujemy piwnic, więc wykonanie fundamentu nie powinno pochłonąć dużo czasu.
ODPOWIADA: JOANNA DĄBROWSKA
Stropy prefabrykowane są obecnie coraz częściej stosowane, ze względu nie tylko na szybkie tempo budowy i łatwy montaż, ale też bardzo dobrą wytrzymałość i możliwość uzyskiwania elementów o większej rozpiętości, niż w przypadku wersji tradycyjnych, np. żelbetowych.
Wykonanie stropów żelbetowych jest bardzo praco- i czasochłonne, bo składa się z kilku etapów. Najpierw konieczne jest przygotowanie szalunku (deskowania) i wykonanie skomplikowanego zbrojenia. Następnie zalewa się je odpowiednią mieszanką betonową, pielęgnuje świeży beton i czeka (minimum kilkanaście dni) aż uzyska on wytrzymałość pozwalającą na kontynuację prac. Cały proces może trwać nawet miesiąc.
Budowa stropu żelbetowego zajmuje sporo czasu i wymaga wysiłku doświadczonych fachowców, którzy potrafią precyzyjnie wykonać i ułożyć dość skomplikowane zbrojenie. STALEXPORT
TRADYCYJNE STROPY PREFABRYKOWANE
Znacznie szybciej montuje się stropy prefabrykowane. Najczęściej...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze